• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Перебудувати бізнес, зберегти команду. Як Метінвест залишився залізною опорою країни

З початком повномасштабного вторгнення у Гірничо-металургійній групі компаній "Метінвест" повністю трансформували операційну модель бізнесу. Ключові рішення, ухвалені топменеджментом, дозволили стабілізувати обсяги виробництва, перебудувати логістику і вийти на достатній грошовий потік для виконання зобов´язань. Це, зокрема, дозволило керівництву Групи поддбати про працівників та зберегти ключових співробітників і працездатний колектив

Зберегти команду — така головна мета компанії від початку війни
Зберегти команду — така головна мета компанії від початку війни
Реклама на dsnews.ua

У 2022 р. перед Групою Метінвест, як і перед всією Україною, постало надскладне випробування — працювати в умовах повномасштабної війни. Юрій Риженков, який очолює компанію майже 10 років, вважає, що впоратися з викликами воєнного часу Метінвесту допомогли командна робота, адаптивність і здатність швидко реагувати на події.

Два найбільші металургійні комбінати Групи — ММК імені Ілліча та "Азовсталь" у Маріуполі, як і саме місто, окупували росіяни. Відтак компанія розробила алгоритм дій у разі надзвичайних ситуацій та запровадила певні управлінські практики. "Завдяки їм компанія продовжує працювати, зберігати робочі місця, платити податки, підтримувати економіку, допомагати армії та українцям. Метінвест залишається опорою країни", — говорить СЕО Групи.

Юрій Риженков
Юрій Риженков

Нова логістика і операційна модель

Вже першого дня війни топменеджмент вирішив призупинити роботу маріупольських, а також низки інших підприємств без шкоди для довкілля та збільшити забезпечення бомбосховища всім потрібним для тривалого перебування людей: водою, їжею, ліками, зв’язком.

Після зупинення підприємств у Маріуполі й Авдіївці та розриву сталих технологічних і логістичних ланцюгів Метінвесту довелося повністю перебудовувати бізнес. Чорноморські порти, через які компанія експортувала продукцію, заблокували росіяни. Тож Метінвест вибудував нову логістику з нуля — нині більша частина перевезень в Європу здійснюється залізницею, а також через порти Румунії та Польщі.

Також у компанії відбулися організаційні зміни – створено Комерційну дирекцію на основі Дирекції з продажу та Дирекції з логістики та закупівель. Це теж допомогло краще зосередитися на подоланні наслідків війни.

Реклама на dsnews.ua
Метінвест вибудував нову логістику з нуля
Метінвест вибудував нову логістику з нуля

На початку вторгнення закордонні підприємства Метінвесту залежали від сировини маріупольських комбінатів, переважно "Азовсталі". Компанія переглянула операційну модель, і тепер прокатні заводи в Італії та Великій Британії працюють автономно на сировині місцевих виробників, а болгарське підприємство отримує напівфабрикати з "Каметсталі". Також Група знайшла альтернативних покупців для продукції вугільних шахт у США, які раніше постачали вугілля українським підприємствам. Такі рішення та постійна взаємодія з клієнтами дали змогу значно збільшити обсяг завантаження закордонних активів.

Власна генерація та імпорт електрики

Щоб зменшити наслідки від перебоїв з електропостачанням, Метінвест подбав про власну генерацію та додаткове обладнання для підтримання роботи підприємств. А в лютому 2023 р. компанія імпортувала електроенергію з Євросоюзу, як кризове рішення, яке дозволило підприємствам пройти важкий період в енергетиці. Також у Групі розглядають можливість встановлення відновлюваних джерел енергії, які стануть резервним варіантом на випадок відключень електрики.

Досвід і результат

Попри постійну загрозу ворожих обстрілів, українські підприємства Метінвесту продовжують працювати з різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні, енергетичні, економічні та інші чинники.

Подолати виклики війни й вистояти Групі допомогла диверсифікація ланцюжка створення вартості та логістики. Адже для компанії війна фактично почалася у 2014 р., й досвід перших воєнних років зіграв ключову роль у розв’язанні критичних проблем торік. "У міру стабілізації обсягів виробництва та за допомогою нової логістики ми можемо генерувати досить коштів для покриття наших операцій з обслуговування боргу", — додає Юрій Риженков.

Головне — команда

Зберегти команду — така головна мета компанії від початку війни. Метінвест допоміг вивезти співробітників з Маріуполя, надав прихисток і забезпечував харчами, медичною та психологічною підтримкою. А також запропонував працівникам перенавчання та працевлаштування на інших своїх підприємствах. Саме адаптивність для співробітників — бажання здобувати нові професії, знаходити можливості для того, щоб працювати за будь-яких обставин — виходить на перший план під час війни, вважає СЕО Метінвесту. Це дозволяє бізнесу дбати про виробництво, допомагати працівникам, армії та українцям загалом.

Група готова постачати сталь для відбудови зруйнованої інфраструктури та житла
Група готова постачати сталь для відбудови зруйнованої інфраструктури та житла

"Сталевий фронт" і "Сталева мрія"

Саме тому Метінвест долучився до мілітарної ініціативи Ріната Ахметова "Сталевий фронт", у межах якої виготовляє сталеві вироби для захисників України, та став одним із найбільших донорів українського війська. Водночас гуманітарна ініціатива Групи "Рятуємо життя" забезпечує українців харчами й предметами першого вжитку, медиків — ліками та обладнанням, займається протезуванням постраждалих ветеранів ЗСУ, співробітників компанії та психологічною реабілітацією жінок і дітей. З 24 лютого 2022 р. компанія спрямувала на гуманітарну і військову допомогу Україні понад 3,7 млрд грн, з яких більш як 1,8 млрд грн — на потреби армії.

Нині Група готова постачати сталь для відбудови зруйнованої інфраструктури та житла. І розробила концепцію відновлення країни "Сталева мрія" — набір готових будівельних рішень, які можна адаптувати під потреби конкретних громад. 

А після звільнення Маріуполя Метінвест мріє відновити там металургійні комбінати, побудувавши виробництво вуглецево-нейтральної сталі. На думку Юрія Риженкова, саме DRI-продукція здатна стати новою можливістю для української металургії, зважаючи на розвиток "зеленої" сталі в Європі. "Те, що Метінвест спроможний виробляти DRI-продукцію і може збільшити її обсяг, відкриває для нас нові європейські ринки. Зараз ми шукаємо клієнтів у Швеції, Німеччині та Австрії, куди раніше не постачали залізорудної продукції", — відзначає гендиректор компанії.

Та в будь-якому разі один із найголовніших чинників, який допоможе відновити роботу гірничо-металургійного комплексу, а отже, й економіки країни, — відкриття українських портів для експорту, наголошують у Метінвесті. Це створить умови для швидкого відновлення промислового виробництва та ВВП України, дасть змогу зберегти сотні тисяч робочих місць і забезпечити мільярди гривень податків.

    Реклама на dsnews.ua