• USD 36.6
  • EUR 39.2
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Синергійний ефект. Як Філіп Морріс в Україні долає виклики війни і піклується про кадри

Філіп Морріс в Україні, попри руйнівну силу повномасштабної війни, зберегла штат і продовжила підтримку співробітників. Як вдалось цього досягти і на чому зараз сфокусована компанія?

Попри  важку економічну ситуацію в країні, компанія не скоротила жодної посади
Реклама на dsnews.ua

"Корпоративна культура їсть стратегію на сніданок, операційну ефективність на обід, а все інше — на вечерю", — писав Пітер Друкер, гуру менеджменту. Яскравим підтвердженням дієвості цієї заповіді бізнесу стали результати роботи Філіп Морріс в Україні (ФМУ) за рік повномасштабної війни в Україні. У компанії впевнені, що саме культура відкритості, адаптивності, ініціативності та турботи дозволила підтримати стабільність бізнес-процесів та забезпечити стійкість працівників, зокрема — вистояти під час глибокої кризи на ринку праці, спричиненої повномасштабним вторгненням РФ. Тож ФМУ зуміла не лише швидко оговтатись від початкового шоку і втримати свій бізнес, а й інвестувати в розвиток "основного капіталу" — так в компанії говорять про кваліфікованих, мотивованих і дружніх працівників.

Евакуація і стабілізація

З першого дня повномасштабного вторгнення фабрика Філіп Морріс, яка розташована під Харковом, призупинила роботу. Компанія організувала евакуацію працівників і їхніх родин до більш безпечних регіонів та за кордон. Загалом житлом та провізією було забезпечено понад 1600 осіб.

Цим діям передувала велика підготовча робота. У компанії заздалегідь прорахували різні варіанти розвитку подій, тож працівників на прифронтовій території забезпечили наборами з речами для екстрених ситуацій; забронювали готелі на випадок евакуації; до дрібниць продумали системи оповіщення та зв’язку. А вже 24 лютого усі члени команди згуртувалися навколо спільної біди: відкривали свої домівки для евакуйованих і бронювали готелі тим, хто виїжджав, перевозили людей до безпечних місць і ділилися інформацією про перевірені маршрути; дбали про забезпечення офісів їжею, ковдрами та матрацами, забезпечували життєдіяльність "транзитного хабу" компанії, надавали фінансову допомогу. Завдяки цьому ФМУ вдалось гарантувати безпеку співробітників та задовольнити їхні основні потреби.

Люди і культура

Упоратися із численними викликами, які постали перед компанією та співробітниками, допомагає команда функції по роботі з персоналом. Її діяльність виходить далеко за межі звичайного HR-відділу — власне, про пріоритети у роботі наголошено у самій його назві: People&Сulture (Люди і Культура).

Реклама на dsnews.ua

Команда P&С працює за кількома напрямами: освіта працівників і кар’єрне зростання; справедлива нагорода і добробут колег. До прикладу, керівник з функції залучення талантів відповідає за підготовку молодих спеціалістів-інтернів до роботи в компанії та адаптацію новачків; а керівник з організаційної ефективності опікується розвитком і навчанням співробітників.

Злагоджена робота команди P&С забезпечила успіх операції з порятунку працівників, а згодом — адаптації співробітників, які опинилися за кордоном.

Для того, аби якнайкраще відповідати запитам співробітників, в компанії запроваджене анонімне опитування Pulse. Завдяки отриманій інформації вдається своєчасно виявляти проблеми та побажання і оперативно їх вирішувати. Так, минулого року компанія організувала лекції про зняття рівня тривожності, курси першої медичної допомоги, провела лекції про юридичні, адміністративні та податкові правила у країнах релокації. Питанням добробуту (well-being) в умовах війни присвятили окрему серію вебінарів. Практичні поради експертів з різних сфер допомогли підтримати позитивну атмосферу у команді.

Компанія приділяє значну увагу психологічному здоров’ю працівників, їхньому емоційному станові — для цього у ФМУ працює лінія психологічної допомоги. Впродовж останнього року психологам довелось адаптувати свою роботу через нові виклики, що постали як перед компанією, так і перед Україною загалом.

Оскільки однією з найбільших цінностей у часи війни виявилось спілкування з друзями та колегами, компанія організувала інтенсивне спілкування з командою менеджменту Open Talk, а також запровадила персональні розмови з кожним працівником про його/її можливості у Філіп Морріс. Окрім того, запустили ініціативу Smart Connect, яка дає змогу співробітникам збиратися і спілкуватися невеликими групами у безпечному середовищі.

Завдяки ретельно продуманій організації роботи P&С дозволила покращити ресурсний — особистісний і психологічний — потенціал працівників. У Філіп Морріс переконані: гнучко вибудована робота з працівниками на підставі їхніх побажань — це і є справжнє піклування як про людей, так і про бізнес.

Скорочення? Поповнення!

Попри надзвичайно важку економічну та фінансову ситуацію, в якій опинилася Україна після повномасштабного вторгнення Росії, Філіп Морріс в Україні не скоротила жодної посади. Водночас ті, хто успішно пройшов співбесіди до 24 лютого, були прийняті на роботу й мали змогу скористатися допомогою компанії. Усього у 2022 р. компанія найняла 64 працівники, 10 з них — на керівні посади.

Після вимушеного переїзду частина персоналу продовжила роботу дистанційно в українському офісі, де наразі працює близько 1200 людей. Майже 80 працівників перейшли на роботу в інші філії Philip Morris International (PMI). Насправді усі співробітники мають доступ до бази вакансій глобальної компанії, тому можуть подаватися і переходити на інші ринки. Українська філія тимчасово відкриває лише вакансії, що пов’язані суто із запитами бізнесу.

Навчати і розвивати

Попри суттєве скорочення пропозицій роботи на ринку праці чимало роботодавців нарікає на дефіцит кваліфікованих фахівців. Однак для Філіп Морріс цей виклик — не новий. Для вирішення проблеми кадрового голоду компанія розробила і втілила комплекс заходів щодо підвищення кваліфікації співробітників і підготовки молодих спеціалістів.

Нові кадри для компанії виховує функція залучення талантів у рамках глобальної програми стажування INKOMPASS. Щороку у відборі до програми беруть участь близько 500 студентів.

Навчання і розвиток спеціалістів усередині компанії відбувається за допомогою внутрішніх програм і завдяки залученню професіоналів з різних сфер. При цьому наповнення навчальних програм формують як для груп з урахуванням того, які саме вміння і навички треба прокачати, так і для окремих співробітників на основі потреб бізнесу.

Ще одне завдання команди People&Culture — виховати власного коуча, який допоможе колегам опанувати нові практики. Для освоєння нових знань чи прокачування технічних навичок компанія використовує різні онлайн-платформи, підтримує навчання фахівців на різних курсах.

Аби втілити усі програми та заходи, спрямовані на комунікацію і роботу з колективом, Філіп Морріс в Україні залучає чимало інтелектуальних і фінансових ресурсів. Найвищою оцінкою організаційного клімату і нагородою за роботу компанії стали результати опитування задоволеності працівників/ць, яке ФМУ провела наприкінці 2022 р. — показник eNPS на рівні 80 (максимум – 100). Він значно перевищив глобальний показник PMI і став найвищим результатом за весь період вимірювання.

    Реклама на dsnews.ua