• USD 36.6
  • EUR 39.1
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Топ-25 українських компаній-експортерів

Серію фірмових рейтингів журналу "Влада та гроші" у 2022 р. відкриває топ-25 українських компаній-експортерів, який з цього року стане регулярним

Реклама на dsnews.ua

У жодному разі не применшуючи заслуги компаній, що працюють виключно на внутрішній ринок, ми хочемо відзначити тих, хто зміг з українською продукцією вийти на європейський та світовий ринки, стати відомим в інших країнах як постачальник якісної та затребуваної продукції. І підвищив таким чином міжнародний авторитет українського бізнесу, промисловості, сільського господарства, а загалом й держави Україна.

При складанні рейтингу ми оперували не лише кількісними показниками експорту конкретної компанії, а й іншими критеріями — наскільки продукція компанії стала відома в інших країнах, ексклюзивність товарів та послуг, кількість країн, до яких постачається продукція, тощо.

Під час складання рейтингу використовувалися відомості з відкритих джерел, у тому числі офіційна інформація компаній, повідомлення ЗМІ, оцінки галузевих експертів. Ми прагнули показати в рейтингу максимально широку географію компаній і водночас широкий галузевий спектр. Складаючи топ-25, ми хотіли зробити наголос на досягнутих позитивних результатах, тому представляємо компанії, які постачають продукцію на експорт, в алфавітному порядку, без ранжування за номерами.

Agricom Group

Agricom Group — українська агропромислова група, що спеціалізується на виробництві та дистрибуції продуктів харчування. Лідер із виробництва та переробки вівса.

Продукція компанії експортується у 38 країн світу (ЄС, США, Бразилію, Китай, країни Азії, Африки, ОАЕ, Ізраїль, Молдову та ін.). Частка експорту в реалізації продукції станом на кінець 2021 р. становить 70%.

Реклама на dsnews.ua

Компанія поставляє продукцію як під власними торговими марками ("Добродія", San Grano), так і під власними торговими марками постачальників (privat label). На експорт йдуть всі види пластівців у мішках та біг-бегах. Вся сировина та продукція ТМ "Добродія" та San Grano проходять ретельний контроль якості у власних лабораторіях та в акредитованих вітчизняних і європейських лабораторіях.

"Агропросперіс"

"Агропросперіс" — найбільший виробник і експортер сільськогосподарських культур Чорноморського регіону. Компанія входить до топ-5 експортерів агропродукції з України сезону 2021/2022. Щороку "Агропросперіс" поставляє на 37 ринків світу понад 3 млн т пшениці, ячменю, ріпаку, кукурудзи, наливну високоолеїнову олію, шрот.

Із загального щорічного обсягу експорту близько     1,5 млн т агропродукції припадає на 43 виробничі компанії Групи, об’єднані централізованим ланцюгом доданої вартості — від поставок ТМЦ, логістики через 10 власних і 55 партнерських елеваторів до експортних продажів. Решту обсягу компанія закуповує в агровиробників України, приєднуючи їхні партії до власних зовнішньоекономічних контрактів. Компанія розвиває пряму довготермінову співпрацю з великими переробниками та виробниками продуктів харчування Італії, Туреччини, Китаю, інших країн Південно-Східної Азії.

"Агро-Рось"

Група компаній "Агро-Рось" є одним з найбільших виробників курятини в Україні. Вже понад 20 років вона веде діяльність на Черкащині, й за цей час виросла від невеликої компанії до вертикально інтегрованого агрохолдингу.

Компанія має широкий спектр діяльності — від рослинництва до вирощування птиці, переробки м’яса й збуту через власні розподільчі центри. З 2015 р. компанія успішно розширює географію продажів, експортуючи продукцію за межі України. У 2020 р. "Агро-Рось" потрапила у топ-7 найбільших експортерів продукції птахівництва, експортувавши 1,3 тис. т на $1,5 млн.

Найбільше продукції експортується на ринки Азербайджану, Грузії, рідше — у Туреччину та Кувейт. Раніше компанія працювала з ринками Китаю та Єгипту. У перспективі планують відкривати ринки Середнього Сходу.

"АрселорМіттал Кривий Ріг"

"АрселорМіттал Кривий Ріг" — великий виробник металопродукції в Україні, який здійснює поставки продукції не тільки в усі регіони країни, але і за її межі. Металопрокат, вироблений компанією, використовують у всіх кліматичних зонах планети. "АрселорМіттал Кривий Ріг" виробляє вісім основних видів продукції, яка сертифікована відповідно до вимог національних стандартів нашої країни та інших держав.

Розширюючи географію ринків, де представлена продукція, компанія щороку проводить її сертифікацію на міжнародному рівні. ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" має сертифікати на відповідність нашого металопрокату вимогам національних стандартів Німеччини, Італії, ОАЕ, Франції, Нідерландів, Великої Британії та інших країн, куди поставляє свою продукцію.

"Астарта-Київ"

 "Астарта-Київ" — один з найбільших вертикально інтегрованих агропромхолдингів в Україні. Акції компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі.

Основні напрямки діяльності: рослинництво, тваринництво, цукрова та молокопереробна промисловість, виробництво і переробка сої, біоенергетика. В операційному управлінні холдингу — 220 тис. га землі. Компанія володіє мережею елеваторних комплексів загальною потужністю понад 550 тис. т. Управління агробізнесом "Астарта" здійснює за допомогою єдиної цифрової платформи, розробленої in-house IT-компанією AgriChain.

Продукція "Астарти" реалізується як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Компанія розвиває органічне землеробство, а нещодавно розпочала реалізацію інвестпроєкту з будівництва інноваційної для України технологічної лінії поглибленої переробки сої.

BAYADERA GROUP

BAYADERA GROUP — один із лідерів алкогольної галузі України. Компанія володіє сильним портфелем, в якому понад 30 власних алкогольних брендів, а також є ексклюзивним імпортером брендів Diageo, Moët Hennessy, Rémy Cointreau, Jägermeister тощо.

BAYADERA GROUP постачає свою продукцію у 46 країн світу. Найбільше напоїв експортується у Танзанію, Уганду й Еритрею. Частка експорту горілки, за даними аналітиків холдингу BAYADERA GROUP, становить 17,3%. У 2021 р. департамент експорту компанії налагодив поставки продукції у нові країни: Йорданію, Нову Зеландію, Бразилію, Бахрейн, — горілки KOZAK та HARVEST DAY.

Також поточний рік приніс нові рекорди з обсягів відвантаження ігристого вина: до Іраку відвантажено 26 тис. дал, а до ОАЕ — 17 тис. дал.

"Біол"

Компанія "Біол" — провідний український виробник литого алюмінієвого посуду як з антипригарним покриттям, так і без, литого чавунного посуду без покриття та з емальованим покриттям. Вона відома не лише в Україні, а й на ринках СНД та далекого зарубіжжя вже понад 18 років. Продукцію ТМ "Біол" можна знайти на всіх континентах, за винятком хіба що Антарктиди та Австралії. Асортимент виробленої продукції досить різноманітний: сковороди, сотейники, гусятниці, каструлі, котли, продукція для гриля та широка лінія порційних сковорід. "Біол" постійно проводить дослідницькі роботи та аналіз ринку, впроваджує інновації, доповнює та розширює асортимент, що дозволяє їй формувати позитивний імідж як в Україні, так і за кордоном. Стратегія розвитку підприємства передбачає поруч із виходом на нові ринки збуту проведення модернізації виробництва, що позначається позитивно на надійності та якості продукції.

"Біосфера"

Корпорація "Біосфера" — один з лідерів виробництва та дистрибуції товарів для дому та особистої гігієни в Україні, Східній Європі, Центральній Азії та Африці. Компанія має 13 власних і 10 дистрибуційних брендів, присутня на більш ніж 30 ринках, а у її портфелі — 2 тис. найменувань продукції. У 2020 р. компанія почала постачати продукцію до країн Західної Європи та США. Загалом щодня у світі продається близько 1,3 млн одиниць продукції "Біосфери". Сучасні виробничі потужності корпорації представлені чотирма заводами (один з яких —за кордоном) загальною площею 35 тис. кв. м, а також логістичними комплексами на 18 тис. кв. м. "Біосфера" реалізує низку екологічних проєктів, пов’язаних з використанням біорозкладних, рециклінгових та органічних матеріалів, переробленням поліетилену, популяризацією сортування та ставленням до сміття як до ресурсу.

"Дарниця"

Фармацевтична компанія "Дарниця" — лідер за обсягом виробництва лікарських препаратів у натуральному виразі в Україні з 1998 р. Кожна сьома упаковка ліків в Україні — це продукція компанії "Дарниця"*. Наразі фармацевтична компанія "Дарниця" експортує препарати власного виробництва в 15 країн ЄС, СНД, Близького (Середнього) Сходу та Східної Азії. Темпи щорічного росту експорту компанії становлять близько 30%. 

З 2002 р. підприємство сертифіковане згідно з міжнародним стандартом GMP та має річну продуктивність 670 млн упаковок з різним дозуванням. Компанія проводить дослідження біоеквівалентності препаратів на території ЄС. У 2021 р. компанія запустила 21 новий бренд (42 найменування готових лікарських засобів), всього в портфелі "Дарниці" близько 180 брендів.

*Довідник "Фармацевтика України 2021", Top Lead

"Інтерпайп"

Українська промислова компанія "Інтерпайп" з 2017 р. експортує 80% продукції. Її регіони експорту — Близький Схід, Середня Азія, Європа та США. "Інтерпайп" входить до топчетвірки виробників преміальної трубної продукції. Системні інвестиції в залізничний сегмент дозволили компанії успішно конкурувати на європейському ринку залізничних коліс. Сьогодні два з трьох вантажних вагонів до ЄС їздять на колесах "Інтерпайп", а торік компанія вийшла у сегмент високошвидкісного руху та здійснила перші поставки для німецького оператора Deutsche Bahn.

Carlsberg Ukraine

Компанія Carlsberg Ukraine є частиною Carlsberg Group — однієї з провідних пивоварних Груп у світі з великим портфелем брендів пива та інших напоїв. Експорт компанії росте понад шість років поспіль і за цей період виріс майже у п’ять разів. У 2019 р. експорт пива та напоїв виріс на 39% у порівнянні з 2018 р., далі — у першій половині 2020 р. Carlsberg Ukraine наростила експорт пива більш ніж на 70%, а наприкінці 2021 р. загальні продажі на експорт були на рівні 125%. Всього компанія постачає продукцію у 18 країн світу, найбільше — у Китай та Німеччину. Найпопулярніша продукція брендів "Львівське" та "Квас Тарас", а один з найоб’ємніших сортів Carlsberg Ukraine за кордоном — пиво "Robert Doms Бельгійський". У Китаї почали випуск його копії, що свідчить про популярність серед споживачів та перспективу подальшого зростання продажів.

Kernel

Kernel — провідний у світі та найбільший в Україні виробник та експортер соняшникової олії, ключовий постачальник сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. На частку компанії припадає 12% світового експорту соняшникової олії. Свою продукцію Kernel постачає до понад 80 країн. З листопада 2007 р. акції компанії торгуються на Варшавській фондовій біржі (WSE).

За підсумками фінансового року 2021 Kernel залишається експортером зерна №1 з України, обсяги експорту майже вдвічі перевищують показники найближчого конкурента. За повний 2021 фінансовий рік Kernel перевалив 8,2 млн тон товарів через свої портові термінали, що на 22% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Компанія займає перше місце серед операторів експортних терміналів зерна в Україні.

"Київський БКК"

"Київський БКК" — провідний національний виробник кондитерських виробів — тортів та тістечок. В асортименті компанії — понад 90 позицій тортів та тістечок, зокрема такі широко відомі торгові марки, як торти "Київський дарунок", "Грильяжний глазурований", "Празький з вишнею", "Маракеш", "Хрещатий яр", тістечка "Заварні з кремом", "Бісквітно-кремові" та "Трюфельні".

"Київський БКК" виготовляє близько 20 тон кондитерських виробів на добу. Компанія співпрацює з дистриб’юторами, оптовими та роздрібними покупцями по всій Україні. Також продукція експортується до Європи, Північної Америки та країн Близького Сходу.

LVR group

Компанія LVR group Людмили Русаліної — один з найбільших виробників та дистриб’юторів солодощів та алкогольних виробів в Україні. Продукція експортується у більше ніж 50 країн світу. Потужності кондитерського виробництва LVR group складають понад 2000 т на місяць. Основний портфель солодощів налічує понад 150 найменувань під ТМ "Домашнє Свято", Sanny Day, "Перепілка". У портфелі LVR ALCO два десятки алкогольних брендів: Status, The Highland Fox, Happy Leaf, "Стигла", "Стародавній рецепт", "Златогор" та ін. LVR ALCO розширила територію дистрибуції та відкрила нові для України напрямки експорту: Руанда, Танзанія, Алжир, Гана, Кот-д’Івуар, Оман, Нова Зеландія. Лише за рік частка ринку збільшилася у півтора рази, компанія увійшла до топ-5 найбільших експортерів ЛГВ України. Бренди LVR group — багаторазові переможці професійних конкурсів, дегустацій та виставок.

"Лукас"

Виробничо-торговельна компанія "Лукас" — потужне і сучасне підприємство з виробництва та продажу кондитерських виробів. Компанія постачає круасани, листове печиво та цукерки в понад 55 країн світу, орієнтуючись на культуру споживання кожної. Серед них — Велика Британія, Саудівська Аравія, Марокко, Німеччина, Казахстан, Франція, Індія, Болгарія, Угорщина, Катар, Афганістан, Сирія, ОАЕ. Кондитерська компанія "Лукас" успішно підтверджує якість і безпечність продукції міжнародним сертифікатом відповідності вимогам схем FSSC 22000 та Халяль.

"Метінвест"

"Група "Метінвест" — це найбільша гірничо-металургійна компанія України, що входить до топ-45 найбільших виробників сталі у світі. До її структури входять видобувні й металургійні підприємства в Україні, Євросоюзі, Великій Британії та США, а також мережа торговельних представництв і сервісних центрів у близько 100 країнах. Понад сорок представництв компанії охоплюють всі ключові регіони світу. Одними з основних експортних ринків для підприємств Групи є країни ЄС та країни Близького Сходу та Північної Африки. 

"Метінвест" — одна з найбільших компаній України за кількістю податків, інвестицій у соціальні проєкти, чисельністю співробітників. За 15 років компанія інвестувала $10 млрд у власні підприємства й 142 млрд грн — у розвиток українських міст, сплатила 165 млрд грн податків та виробила 2,5 млн тонн сталі.

"Монделіс Україна"

"Монделіс Україна" — українське підприємство, що входить до групи компаній Mondelēz International. Компанія представлена в Україні брендами шоколадної продукції: Milka, "Корона"; печива: Oreo, TUC, Belvita, Milka Choco bakery; бісквітних тістечок "Ведмедик Барні"; чипсів "Люкс"; жувальної гумки Dirol та льодяників Halls.

За 27 років роботи на українському ринку компанія інвестувала у розвиток бізнесу понад $200 млн. За цей час Mondelēz International налагодила в Україні власні виробничі потужності, а також експорт продукції на міжнародні ринки. Так, у 2021 р. понад 74% продукції, виробленої в Україні, було експортовано у близько 50 країн світу на чотирьох континентах. Місія компанії полягає в тому, щоб створювати майбутнє снекінгу в усьому світі, пропонуючи споживачам правильні снеки, в потрібний момент та зроблені як слід.

МХП

МХП — вертикально інтегрований холдинг, лідер української аграрної індустрії з акціонерним капіталом і зарубіжними виробничими активами на Балканах (компанія Perutnina Ptuj).

Холдинг володіє успішними впізнаваними брендами "Наша Ряба", Qualiko, Ukrainian Chicken, Sultanah, Assilah, Kurator, "Легко!", "Бащинський". Якість продукції холдингу відповідає міжнародним стандартам FSSC 22000, ISO 22000 та BRC Food. Продукція МХП представлена на ринках понад 80 країн світу.

Протягом ІІІ кварталу 2021 р. загальний обсяг експорту курятини залишився відносно стабільним рік до року та квартал до кварталу та досяг 108 963 тонн.

Ніжинський консервний завод

Ніжинський консервний завод — провідний виробник якісної консервованої плодово-овочевої продукції, який входить до топ-3 виробників консервованих овочів в Україні і має 95-річну історію успіху.

До асортименту продукції заводу входять консервовані овочі під ТМ "Ніжин" та іншими, соління, салати й варені овочі в вакуумній упаковці під ТМ "Грінвіль" — загалом понад 100 найменувань. Якість продукції заводу контролюється на всіх етапах — від вирощування сировини до пакування готової продукції.

Завод здійснює експорт до США, Німеччини, Швеції, Великої Британії, Чехії, Латвії, Литви, Естонії, Ізраїлю, Канади, Азербайджану, Білорусі, Молдови — загалом до 25 країн світу. Підприємство виробляє продукцію як під власними торговими марками, так і співпрацює з компаніями у різних країнах світу, які замовляють виробництво під своїми торговими марками.

"ОБОЛОНЬ"

"ОБОЛОНЬ" — найбільший національний виробник напоїв зі 100%-вим українським капіталом. До складу корпорації входять 

8 підприємств по всій Україні. Понад чверть століття компанія утримує першість в експорті пива на національному ринку, її експортна карта налічує понад 70 країн світу. Зокрема, це Латинська Америка, Японія, Китай, Молдова, Білорусь, країни Балтії та Азії. "ОБОЛОНЬ" має завод з виготовлення солоду, який дозволяє мінімізувати залежність від зовнішніх ринків сировини. Компанія готує солод як під власні потреби, так і на експорт. "ОБОЛОНЬ" входить до топ-5 платників податків України у своїй галузі. Компанія першою серед виробників напоїв в Україні почала використовувати ПЕТ-пляшку і започаткувала її переробку у 2002 р.

"Престиж-груп"

Компанія "Престиж-груп" входить до складу одного з найбільших агрохолдингів України, у власності якого понад 2 тис. га виноградників на півдні Одеської області. У 2017 р. вона придбала права на торгову марку українського ігристого ТМ Odessa, а через два роки — стала власницею ТМ "Французький бульвар".

Компанія поставляє продукцію в найбільші національні мережі супермаркетів. "Престиж-груп" нараховує понад 30 дистриб’юторів по всій країні. Компанія є експортером своїх торгових марок у такі країни, як: США, Італія, Греція, Ізраїль, Естонія, Монголія, Корея, Польща, Болгарія, Німеччина, Данія. У планах "Престиж-груп" — наростити експортні продажі та забезпечити наявність своїх торгових марок на ринках Канади, країн Центральної Азії, Балтії.

"Прогрестех-Україна"

"Прогрестех-Україна" засновано американським провайдером інтелектуальних послуг PT-Americas зі штаб-квартирою в Х’юстоні (штат Техас). Українська компанія розробляє інженерні й програмні рішення для підприємств високотехнологічних секторів економіки. Її основним партнером і замовником є корпорація Boeing.

"Прогрестех-Україна" — найбільша інжинірингова компанія в складі міжнародного холдингу Progresstechgroup, що консолідує низку потужних конструкторських центрів у країнах Європи та Північної Америки. Спільно з провідними технічними університетами "Прогрестех-Україна" започаткувала комплекс програм дуального навчання з метою розвитку української інженерної школи, підготовки кваліфікованих інженерів для авіаіндустрії та інших галузей промисловості.

"ТЕРРА ФУД"

Компанія "ТЕРРА ФУД" — найбільший український експортер молочної продукції України із 15-річним досвідом поставок за кордон. Сьогодні в експортному доробку "ТЕРРА ФУД" — 55 країн світу. В асортименті як готові вироби (масло, спреди, плавлені та тверді сири тощо), так і продукція для В2В-сегмента. Щорічна стратегія розвитку міжнародних продажів компанії передбачає відкриття нових ринків, розвиток асортименту та нарощування обсягів на фокусних ринках.

"ТЕРРА ФУД" виготовляє продукцію, враховуючи побажання партнерів. Компанія адаптує свої товари під ринок країн, куди експортує продукцію, постійно розширюючи асортимент та надаючи необхідні промоматеріали.

"ТЕРРА ФУД" — єдина в Україні компанія, яка здійснює поставки веганського масла у країни Євросоюзу.

"Укрптаха"

М’ясопереробний комбінат "Укрптахосервіс", який належить ТОВ "Укрптаха", є першим в Україні заводом з виробництва напівфабрикатів. Компанія була заснована в 1998 р., і вже 20 років успішно провадить свою діяльність, має заслужену репутацію надійного виробника. "Укрптаха" завдяки шоковому заморожуванню та об’єму морозильних камер здійснює експорт м’яса птиці в 77 країн світу. До складу компанії входять центральний офіс, який розташований у Києві, та виробничі потужності у Дніпропетровській, Харківській та Київській областях. Комбінат "Укрптахосервіс" оснащений найновішим обладнанням провідних європейських брендів.

"Фармак"

"Фармак" — лідер фармацевтичної галузі України та один із найбільших експортерів лікарських засобів. Компанія постачає свою продукцію в такі країни, як Ізраїль, Грузія, Швеція, Швейцарія, Бразилія, Австралія, Німеччина, Литва, Велика Британія, Сінгапур, Франція та інші. Загалом продукція представлена у понад 40 країнах ЄС, Центральної та Південної Америки, СНД, Близького Сходу та Азії. Частка експорту в загальних продажах компанії становить 24,9%. За даними 10 місяців 2021 р., експорт "Фармака" зріс на 8% у порівнянні з аналогічним періодом 2020 р. Компанія має власні представництва в Казахстані, Узбекистані, Білорусі, Киргизії, В’єтнамі, Об’єднаних Арабських Еміратах, а також маркетуючу компанію в Польщі.

    Реклама на dsnews.ua