• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Топ-10 CEO воєнної доби

Війна перевіряє на міцність не лише державу і армію, а й компанії та їхніх керівників

топ найбільш успішних сео в україні
Роль CEO, першої особи бізнесу, у воєнний період, можна порівняти хіба що з роллю капітана під час шторму
Реклама на dsnews.ua

Цієї весни настав переломний момент. Індекс ділових очікувань, за результатами опитування НБУ, вперше з жовтня 2021 р. вийшов у плюс. У квітні 2023 р. індекс підвищився до 51,5 пункта, перетнувши нейтральну позначку "50". Отже, бізнес нарешті очікує зростання виробництва. 

Протягом найскладнішого для України періоду, з початку повномасштабної російської агресії "ДС" уважно слідкувала за макроекономічною ситуацією загалом та проблемами і настроями в українському бізнес-середовищі. Згідно з нашими опитуваннями менеджерів провідних компаній, найскладнішими — з погляду поставок, продажів, безпеки і робочого процесу — були перші три-чотири місяці після вторгнення. Але вже торік улітку бізнес значною мірою прилаштувався до нової реальності: на той час вже третина українських компаній мали стратегію дій, а також адаптовували свої бізнес-плани. А вже восени, як стверджували більшість наших співрозмовників із кола топменеджерів, вдалося стабілізувати фінансові показники діяльності та в багатьох випадках перейти до найму персоналу (на початку вторгнення мало хто зміг повністю зберегти штат).

Ще одним випробуванням для України загалом і бізнесу зокрема стали масштабні відключення світла у жовтні-лютому внаслідок терористичних ударів ворога по нашій енергетичній інфраструктурі. Найуспішніші компанії дали відповідь за кількома напрямками. Передусім налагодили бізнес-процеси так, щоб менше залежати від електрики — закупили генератори, "старлінки" та інше обладанання. Зокрема, перетворили свої офіси на пункти незламності, куди співробітники могли приходити (часом навіть з членами родини) не лише щоб працювати. І допомогли облаштувати публічні пункти незламності на вулицях, у закладах освіти та охорони здоров´я тощо. Сучасні топмененеджери добре розуміють, що основна цінність компанії — це люди, передусім команда і ширше — всі члени суспільства, в якому працює бізнес.

Отже, всією країною ми пережили найскладніший рік і найскладнішу зиму. Нарешті весна принесла пожвавлення ділової активності і додала оптимізму в очікуваннях від майбутнього. Однак серйозні безпекові й економічні виклики залишаються перед керівництвом будь-якої компанії в Україні. І перспективи залежать від сфери діяльності. У згаданому індексі ділових очікувань від НБУ, підприємства торгівлі надали найпозитивніші оцінки результатів та перспектив діяльності, підприємства промисловості виявили більш обережний оптимізм, а от бізнеси зі сфери послуг, а особливо будівництва, ще негативно оцінюють перспективи. Боротьба триває.

Та як би не розвивалися події, а роль CEO, першої особи бізнесу, у воєнний період можна порівняти хіба що з роллю капітана під час шторму. І ті, хто провів свою компанію і команду крізь перші 15 місяців війни, заслуговують на відзнаку.

До рейтингу ми відібрали 10 гендиректорів з огляду на їхні управлінські компетенції, знання своєї справи і галузі, освіту, досвід, авторитет в колективі і, звісно, фінансові результати очолюваної компанії. А зважаючи на особливості періоду, ми акцентували увагу на вміннях долати виклики воєнного часу. Утримання компанії на ринку, вдалі антикризові рішення, збереження робочих місць і турбота про працівників — неодмінний набір досягнень і пріоритетів успішного керівника у 2022 і 2023 рр. Кейси CEO подаємо нижче в алфавітному порядку за прізвищем топменеджера.

Компанії, очолювані найуспішнішими топменеджерами, представляють різні галузі. Тож управлінські рішення і досягнення героїв нашого рейтингу певною мірою розкривають секрети стійкості українського бізнесу загалом. 

Реклама на dsnews.ua

Вікторія Ковальчук, Alterra Group

Вікторія Ковальчук
Вікторія Ковальчук

Вікторія Ковальчук – CEO української компанії Alterra Group, що спеціалізується на девелопменті та управлінні комерційною нерухомістю "під ключ". Вікторія – магістр з права, закінчила Академію праці та соціальних відносин ФПУ за спеціальністю "Правознавство". Пройшла програму "СЕО Development program", а зараз отримує ступінь Presidents' MBA у Києво-Могилянській бізнес-школі. Перший професійний досвід здобула на посаді менеджера-управителя з адміністративної діяльності у сфері нерухомості.

Зараз Вікторія керує компанією, що будує інноваційні об’єкти на українському та міжнародному ринках. У портфелі Alterra Group 35 об'єктів загальною площею 175 000 кв. м. Серед них – складські та виробничі комплекси, бізнес-центри, ТРЦ.

Попри повномасштабну війну, в 2022 р. компанія під керівництвом Вікторії Ковальчук максимально прискорила темпи будівництва львівського логістичного центру PORT, щоб релоковані підприємства змогли швидше відновити роботу. Вдалося вивезти будівельні матеріали з територій, де велися бойові дії. Врешті-решт вже здано в експлуатацію чотири черги логістичного комплексу.

Пані Вікторія вважає чеснотою бізнесмена дотриматися слова перед замовником навіть у ситуації форс-мажору. Вона також упевнена, що успіх компанії – це люди, яких об’єднують однакові цінності та свобода дій. 

Євген Ніколайчук, TECHIIA

Євген Ніколайчук
Євген Ніколайчук

Євген Ніколайчук — CEO міжнародного технологічного холдингу TECHIIA, компанії якого виробляють розважальний контент, розробляють SaaS-рішення для кіберспортивних арен, створюють інноваційні будівельні технології, а також провадять сервіси дистанційного моніторингу й аналітики поверхні землі за допомогою безпілотників власної розробки.

За освітою Євген — магістр бізнес-економіки, також має ступінь магістра ділового адміністрування (MBA). Понад 15 років працював у сфері фінансів, з них понад 10 — на керівних посадах у медіа, страхуванні, телекомі, консалтингу та корпоративному бізнесі. Його сильні риси — стратегічне мислення, дипломатичність і структурованість.

Як CEO TECHIIA Євген Ніколайчук проводить холдинг через новий етап трансформації. Після випробування першим роком повномасштабного російського вторгнення TECHIIA змінює стратегію. Головне завдання — виводити найкращі українські технологічні рішення на світовий ринок. І вже є прогрес: WePlay Studio стає помітним гравцем на ринку розважального контенту США, Aestech вражає світових архітекторів і девелоперів своїми ноу-хау, а Culver Aviation презентує унікальну мережеву систему повітряного моніторингу за допомогою БпЛА.

Євген розбудовує ефективну командну роботу на спільних цінностях і культурі взаємодопомоги. На його думку, найголовніше — створити умови, за яких люди й команди максимально розкривають потенціал.

Борис Марков, АТБ

Борис Марков
Борис Марков

Борис Марков — голова Ради директорів, генеральний директор корпорації "АТБ", юрист, доктор економічних наук.

Управлінська майстерність Бориса Маркова допомогла найбільшій торговельній мережі країни витримати безпрецедентний удар війни. Під його керівництвом корпорація наближає нашу перемогу, реалізуючи масштабні благодійні ініціативи, спрямовані на системну підтримку ЗСУ (окрім продуктових наборів/пайків передано вже близько тисячі сучасних автомобілів спеціального призначення), добровольчих формувань, медичних закладів (створення Національного реабілітаційного центру для поранених дітей "Незламні"), вимушених переселенців, постраждалих від ракетних ударів ворога тощо. При цьому компанія стала форпостом продовольчої безпеки цілої країни, однією з перших відновила роботу власних магазинів на деокупованих територіях Київщини, Харківщини, Чернігівщини, Сумщини, Херсонщини…

Надія Омельченко, "ІТ-Інтегратор"

Надія Омельченко
Надія Омельченко

Надія Омельченко керує компанією "ІТ-Інтегратор", що є лідером галузі системної інтеграції України, маючи великий досвід роботи у бізнесі як у ролі генерального менеджера, так і власника. Надія — професійний економіст (зі ступенем MBA) і психолог, викладач бізнес-школи, ментор, волонтер.

У 2022-2023 рр. перед топменеджментом "ІТ-Інтегратора" постали нові виклики. Під час війни компанія активно постачає та забезпечує безперебійний ремонт і сервіс засобів зв’язку, гарантує кібербезпеку критичної інфраструктури України, а також забезпечує промислових споживачів, військові підрозділи та приватний сектор системами безперебійного живлення й супутникового зв’язку. Крім того, компанія проводить активну волонтерська діяльність.

Попри війну "ІТ-Інтегратор" розробила та впровадила вагомі КСВ-проєкти на підтримку культури та освіти в Україні, серед яких загальнонаціональні ініціативи "Знання, що рятують життя", "Love UA: Читай українською", "Вишиванкові сквери України", видання книги про боротьбу українських жінок під час війни "НЕЗЛАМНІ" англійською мовою. Також продовжується підтримка STEM-ініціатив та жіночого лідерства в ІТ.

Юрій Риженков, Метінвест

Юрій Риженков
Юрій Риженков

Юрій Риженков із родини металургів, майже 10 років очолює Групу Метінвест.

Закінчив Донецький національний технічний університет за спеціальністю "Міжнародна економіка". Здобув диплом з управління бізнесом у британському King’s College та ступінь MBA в London Business School.

Юрій має широкі компетенції у галузі фінансів та управління бізнесом, забезпечує стратегічне та операційне управління виробничими процесами, функціями логістики, закупівель та продажу, взаємодії з колективами та сталого розвитку компанії.

Також пан Риженков має великий досвід антикризового менеджменту, зокрема під час економічних криз, пандемії коронавірусу та війни в Україні. Його підхід полягає в утриманні позиції компанії за будь-яких обставин.

За керівництва Юрія Риженкова Група Метінвест у 2021 р. досягла найвищих показників зростання за весь час роботи.

Юрій є амбасадором гуманітарної ініціативи Метінвесту "Рятуємо життя", спрямованої на допомогу українцям під час війни.

Сергій Сінченко, Мoneyveo 

Сергій Сінченко
Сергій Сінченко

Сергій Сінченко, фінансовий експерт, експерт з lean-менеджменту, спеціаліст у сфері побудови ефективної системи управління операційною діяльністю підприємств. Має 18 років успішного досвіду управління бізнес-процесами, оптимізації операційної діяльності та покращення якості фінансових послуг. Працював у бізнес-проєктах банківської системи та небанківського кредитування.

Інноваційна стратегія СЕО дозволила бізнесу пройти кризу воєнного періоду. Компанія змогла відновити діяльність, забезпечивши конкурентоспроможність та впевнено утримати лідерство на ринку онлайн-кредитування. Мoneyveo відновила споживче кредитування у звичному форматі, зробивши його доступним для усіх сегментів суспільства. Основним досягненням 2022-2023 рр. є участь Мoneyveo у формуванні стійкої фінансової інклюзії в Україні.

Під керівництвом Сергія Сінченка корпоративна соціальна відповідальність бізнесу набула нових масштабів. Упродовж війни компанія реалізує проєкт HelpbyMoneyveo, ключовим напрямком якого є допомога військовим. Сергій має низку подяк від українських військових частин за підтримку у боротьбі проти російського агресора та сприяння наближенню перемоги. В рамках HelpbyMoneyveo компанія співпрацює також з БФ "Сонях" та БФ "Запорука", під опікою яких перебувають онкохворі діти, поранені цивільні та родини, які втратили своє житло через війну.

Наталія Спіженко, "Клініка Спіженко"

Наталія Спіженко
Наталія Спіженко

Наталія Спіженко — власниця, СЕО онкологічного центру "Клініка Спіженка", кандидатка медичних наук. Має великий досвід керування бізнесами у різних сферах, співзасновниця Спілки українських підприємців (СУП).

Під керівництвом Наталії центр придбав лінійний прискорювач Elekta Synergy та запропонував пацієнтам повний цикл медичних послуг при онкології. Зокрема, клініка використовує кіберніж для лікування онкозахворювань та інших пухлин і використовує для лікування сучасну променеву терапію.

З початком повномасштабного вторгнення довкола клініки, яка знаходиться в Бучанському районі Київщини, розгорнулися бої та окупаційні сили. У цей час Наталія Спіженко вирішила тимчасово змінити профіль клініки і надавати допомогу пораненим. Після звільнення Київської області заклад відновив звичну роботу з надання допомоги онкопацієнтам.

Попри війну, "Клініці Спіженка" вдалося вистояти та не збитися з основних векторів розвитку. У планах Наталії Спіженко — продовжити будівництво нових корпусів і розширювати бізнес.

Марко Ткачук, IDS Ukraine

Марко Ткачук
Марко Ткачук

Марко Ткачук 19 років очолює IDS Ukraine. Освіту здобув у 1982–1989 рр. у Львівському держуніверситеті, закінчив програму МВА та Міжнародний інститут розвитку менеджменту (IMD, Lausanne). Досвід у FMCG-індустрії отримав у міжнародних компаніях Unilever Export BV та Gallina Blanca, де працював з 1992 по 2003 рік. Пізніше був генеральним директором UNIVERSAL Distribution. 

Під його керівництвом IDS Ukraine стала беззаперечним лідером галузі, маючи 40% ринку, а бренд "Моршинська" став одним із найвідоміших і найдорожчих брендів України, показник продажів якого за час управління Марка зріс у 3 рази.

Менеджерський талант Ткачука дозволив найбільшому виробникові бутильованої води вистояти під тиском викликів війни та робити внесок у перемогу, тримаючи надійний економічний і гуманітарний тил. Понад 100 млн грн — масштабні проєкти допомоги лікарням і шпиталям, підтримка воїнів ЗСУ та майже 200 благодійних організацій, постраждалих від війни людей і громад, які втратили доступ до води внаслідок руйнування інфраструктури.

Незважаючи на арешт 100% корпоративних прав, у тому числі й частки непідсанкційних акціонерів, Марко Ткачук робить все можливе, аби зберегти бізнес, робочі місця та продовжувати підтримувати економіку України, сплачуючи найбільші в галузі податки. 

Ольга Шевченко, Лінія магазинів EVA (ТОВ "РУШ")

Ольга Шевченко
Ольга Шевченко

Ольга Шевченко — керівниця зі стажем управління понад 20 років. В Лінії магазинів EVA (ТОВ "РУШ") працює з самого її заснування у 2002 р. З 2010-го обіймає посаду виконавчого директора. Має багатий і успішний досвід управління в кризових ситуаціях.

Зокрема, ТОВ "РУШ", лідер українського ринку drogerie, змогло наростити прибуток навіть у скрутний 2020 р., за часів тотальних локдаунів. Компанія залишилася прибутковою і в 2022 р. Попри зменшення попиту, що пояснюється міграцією та падінням доходів населення, мережі вдалося майже на чверть збільшити середній чек, тобто практично не відстати від інфляції, а зниження товарообігу склало лише 7% порівняно з 2021 роком.

Загалом війна не захопила мережу зненацька: ще до кінця лютого 2022 р. були ухвалені важливі рішення з підготовки до найгіршого сценарію (зробили запаси пального, підготували бомбосховища на розподільчих центрах). Після повномасштабного вторгнення компанія змогла оптимізувати логістичні процеси, відновити зруйновані ланцюжки постачання і забезпечити стабільні поставки товарів до торгових точок. Зараз Лінія магазинів EVA активно вдосконалює бізнес-процеси, розвиває напрям електронної комерції. У планах на поточний рік — запуск нового мобільного додатку, відкриття 50 нових магазинів по всій Україні, розбудова та модернізація складів, відкриття хабу e-commerce на базі розподільчого центру у Дніпрі.

Михайло Шелемба, "Датагруп"-Volia

Михайло Шелемба
Михайло Шелемба

Михайло Шелемба — СEO "Датагруп"-Volia, наймолодший топ-менеджер і трансформатор у телеком-галузі.

Один з основних напрямків стратегії — операційна ефективність.

Михайло очолив "Датагруп" у 2016 р. і за час його роботи компанія здійснила повну трансформацію бізнесу: зміцнила лідерські позиції в сегментах B2B, міжнародного та національного транзиту інтернет-трафіка, а також вивела на ринок продукти з кібербезпеки та хмарні сервіси.

У 2021 р. відбулася угода, яку експерти назвали "Подією року" у телеком-галузі України. "Датагруп" придбала 100 % акцій компанії Volia. Завдяки утвореній синергії, об’єднана компанія посилила свої позиції в усіх сегментах.

Найважливішим досягненням минулого року Михайло Шелемба називає продовження масштабної програми з модернізації та об’єднання мереж "Датагруп" і Volia, впровадження якої тільки посилилось із початком повномасштабної війни. Вже на цьому етапі майже удвічі підвищено відмовостійкість мережі, а пропускна спроможність на ключових ділянках зросла у 10 разів.

Також "Датагруп" запустила хмарний сервіс "Євроклауд" у ЄС, який дозволяє українським компаніям зберігати важливі дані в Німеччині.

Крім того компанія, за ініціативою Михайла Шелемби, започаткувала проєкт "Наші діти". За умовами проєкту, "Датагруп"-Volia взяла на забезпечення 56 дітей — сиріт війни. Цим дітям до повноліття буде перераховуватись по 10 000 грн. Наразі на потреби дітей вже перераховано 5,7 млн грн.

    Реклама на dsnews.ua