• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

"Ватний" напіврозпад. Що буде з ОПЗЖ без Льовочкіна і з Льовочкіним — без ОПЗЖ

Останні соцопитування можуть спантеличити не тільки "слуг народу", а й ОПЗЖ. Рейтинг проросійської партії неухильно знижується. Але про політичний крах "п'ятої колони" говорити рано

Вадим Рабінович та Сергій Льовочкін
Вадим Рабінович та Сергій Льовочкін / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У найсвіжішому опитуванні Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) "Європейську солідарність" підтримує 18,9% тих, хто планує голосувати та визначився зі своїм вибором, партію влади "Слуга народу" та "Батьківщину" — по 13,7%. Далі розташувалася ОПЗЖ із 11,6%. Також подолати п'ятивідсотковий бар'єр можуть "Розумна політика", "Сила та честь" та "Наші". В опитуванні Центру Разумкова у ЄС 25,2%, у "Слуги народу" — 18,4%, у "Батьківщини" — 12,6%, а у ОПЗЖ взагалі 9%. Також планку в 5% можуть подолати "Розумна політика", "Наші" та "Сила та честь".

Наприкінці минулого року "ДС" порівняла партійні рейтинги на початку, середині та наприкінці 2021-го, усереднивши результати соціологічних опитувань, опублікованих п'ятьма провідними дослідницькими центрами: КМІС, групою "Рейтинг", Українським інститутом майбутнього, Центром Разумкова, Центром "CОЦІС". Для ОПЗЖ картина вийшла такою: початок року – 19,9%, середина – 14,2%, кінець – 12,3%. Тобто ОПЗЖ неухильно втрачає виборця. У чому ж причина падіння рейтингу спільного політпроєкту Віктора Медведчука та Сергія Льовочкіна?

Причин кілька. Перша: після закриття рік тому каналів "112. Україна", NewsOne та ZiK ОПЗЖ втратила одразу три медіамайданчики. Причому на цих майданчиках владу критикували дуже жорстко, на відміну від телеканалу "Інтер". Мережеві "Перший незалежний" і UkrLive, що час від часу блокуються YouTube, стали слабкою компенсацією закритим рупорам новин. Водночас канал "Наш" збільшив аудиторію за рахунок глядачів заборонених телеканалів, звідси і підйом рейтингу партії Євгена Мураєва "Наші" (на початку минулого року — близько 0%, у середині — 1,3%, наприкінці — 4,9%. ). Мураєв підгортає радикально налаштовану частину електорату ОПЗЖ, і це друга причина падіння її рейтингу. А третя – спікери партії давно не пропонують своїм виборцям нічого креативного. Меседжі – як під копірку. До того ж у ОПЗЖ немає харизматичних лідерів. У комплексі все це робить партію збіговиськом нудних нафталінових політиків.

Проте останнім часом "Телеграм"-канали пишуть про те, що окремі акціонери ОПЗЖ мають намір її освіжити. Але вже не у форматі "Опозиційної платформи — За життя", а нового проєкту. Доля ж нинішнього буде головним болем виключно Віктора Медведчука з Вадимом Рабіновичем. Саме по їхньому крилу в ОПЗЖ влада завдала потужних ударів, позбавивши медіамайданчиків. Водночас група Сергія Льовочкіна та Юрія Бойка не просто ніяк не постраждала, вона мімікрувала під інтереси "зеленої" влади.

Раніше Льовочкіна називали чи не ідейним натхненником патріотичного розвороту, започаткованого Зе-командою рік тому. А стартував він якраз із санкцій проти Медведчука та Козака та закриття телеканалів з їхнього пулу. Що не могло не зіграти на користь зміцнення позицій групи Льовочкіна-Бойка у ОПЗЖ. Тепер подейкують, що під лояльні до Банкової новини головний медіаресурс "газовиків" нібито віддав найвигідніший час — ранкові та вечірні випуски.

Більше того, ходять чутки, що Льовочкін отримав благословення на створення нового політичного проєкту, націленого на виборців півдня та сходу країни. У цьому проєкті зі зрозумілих причин не буде людей Медведчука та Ахметова. А якою буде ідеологія нової партії "для ватників"? Традиційний соціальний популізм лівацького спрямування, посилений ідеями нейтрального статусу України. Пробний камінь закинутий партнером Льовочкіна Дмитром Фірташем, який перебуває у Відні в очікуванні екстрадиції в США, що затягнулася. Фірташ розписав, чому Україна має залишатися нейтральною державою. Його аргументи, мабуть, будуть взяті на озброєння новими партійцями, а про створення партії можуть оголосити вже навесні. Наскільки ідея нейтралітету свіжа, питання дискусійне, але те, що вона знайде прихильників, можна стверджувати майже напевно. Особливо у поєднанні з популістичними міркуваннями про мир, відновлення відносин з Росією, про те, що в НАТО та ЄС нас не візьмуть, тому треба будувати "Швейцарію Євразії" у себе вдома.

Навіщо такий проєкт Банковій? По-перше, у разі його успішної реалізації можна усунути вплив інших проросійських проєктів, непідконтрольних владі. По-друге, у майбутньому парламенті у "слуг" точно не буде монобільшості, та й перспектив створити стійку коаліцію теж. Тобто, потрібні будуть помічники, які підголосують за окремі закони. Як зараз групи "За майбутнє" та "Довіра". Ну і, по-третє, не виключено, що на той час ситуація для "зелених" складеться таким чином, що "нейтралісти" стануть для них найкращими союзниками.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua