• USD 28.8
  • EUR 32.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Цифровий прибиральник та віртуальний сторітелер. Які професії можуть виникнути у майбутньому

У майбутньому людям можуть знадобитися послуги з управління даними та покращення життя у метавсесвітах

Хочеться сподіватися, що традиційний бариста, продавець живих квітів і вчитель співу знайдуть собі заняття в майбутньому цифровому світі
Хочеться сподіватися, що традиційний бариста, продавець живих квітів і вчитель співу знайдуть собі заняття в майбутньому цифровому світі / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Розмови про те, що роботи заберуть у нас роботу, точаться вже давно. Швидкість змін сучасного світу, особливо світу цифрового, призводить до нових видів зайнятості і спеціальностей. Деякі з них звучать абсолютно фантастично, частина з них можуть змінитись ще до того, як стануть затребуваними.

Список професій майбутнього міг би бути дуже великим, наприклад, професія дизайнера цифрового одягу існує вже сьогодні, а тренд на створення метавсесвіту та побудова у ньому віртуальних світів призвів до появи професії ріелтора віртуальної нерухомості. Фінансист, котрий займається криптовалютами, фітнес-інструктор для віртуальної реальності, тренер для штучного інтелекту цей список можна продовжувати ще дуже довго.

Чим більше даних про нас з'являється онлайн, тим більше можливостей щодо їхнього використання, у тому числі для обману звичайних людей. Тому можна припустити, що незабаром затребуваними стануть професії, пов'язані з управлінням та захистом даних. Що ж до метавсесвіту, то поки те, що описують його творці, виглядає дуже незвичайно. Проте вже сьогодні очевидно, що у разі появи таких платформ будуть потрібні люди, які працюють у цих середовищах та допомагають бізнесам та кінцевим користувачам використати метавсесвіти собі на користь.

Дата-менеджери майбутнього

Основне завдання людей, які працюватимуть з даними, – побудова процесів, пов'язаних з їх використанням, захистом та, можливо, заробітком на них. Останнє можливо, якщо в цифровому світі з'являться механізми керування даними, наприклад, контролем того, які компанії можуть їх використовувати, а які ні.

Тренер з персональних даних

Реклама на dsnews.ua

Завдання такого фахівця – визначити за допомогою даних, як покращити життя людини.

Що більше часу ми проводимо онлайн, то більше даних ми генеруємо. Ці дані при правильному використанні допоможуть нам ефективно робити покупки або стежити за своїм здоров'ям.

Робота такого фахівця полягатиме у ретельному вивченні даних людини в Мережі, пошуку закономірностей у її цифровій поведінці та визначенні того, як вона узгоджується з її життєвими цілями. Наприклад, такий фахівець зможе вивчити, як людина використовує телефон та комп'ютер, як і де слухає музику, працює з календарем та робочими завданнями. Проаналізувавши все це, коуч може створити для людини список дій, які зможуть покращити її життя.

Дата-детектив

Такі фахівці є вже сьогодні, вони займаються OSINT (Open source intelligence) – розвідкою на основі відкритих даних. Збільшення обсягів даних зроблять таку роботу більш затребуваною – серед їхніх клієнтів можуть бути як бізнеси, так і політики, які хочуть "пробити" конкурента чи опонента. Не виключено, що такі детективи стануть звичними працівниками поліції майбутнього.

Дата-брокер

Поки що така професія – це виключно фантазія аналітиків, які виступають за створення спеціальних методів монетизації даних. Якщо сьогодні великі технологічні компанії використовують наші дані, надаючи натомість безкоштовні соціальні мережі або пошук, то в майбутньому можуть з'явитися механізми, що дозволять людині віддати певний набір даних і отримувати цифрові дивіденди – виплати від бізнесів, зацікавлених у цих даних. Відповідно, такі дата-брокери допомагатимуть заробляти на своїх персональних даних — робити так, щоб їхні клієнти отримували заслужений і навіть гарантований дохід.

Дата-прибиральник (дата-очисник)

Обсяги даних, що генеруються людством, зростають у геометричній прогресії. Старі переговори в соцмережах, занедбані блоги, фотохостинги та інше цифрове сміття можуть вимагати вирішення завдання з їхнього видалення. Дата-прибиральник — це людина, завдання якої — визначити і видалити непотрібні дані або ті, які можуть використовувати дата-детективи проти його замовника.

Так само дата-очисник може зайнятися прибиранням звичних цифрових засобів – смартфона або планшета, робочого цифрового простору і, хто знає, може, і вашого будинку в метавсесвіті.

Захисник від крадіжки особистих даних

Крадіжка особистих даних – великий бізнес. Щороку у мільйонів людей крадуть особисті дані та продають їх зловмисникам або просто публікують у відкритому доступі, щоб інші могли скористатися інформацією, наприклад, для злому акаунтів.

Чим більше пристроїв та облікових записів у користувача, тим більша ймовірність їх крадіжки. Захисники даних будуть налаштовувати акаунти для кращого захисту та стежити за тим, щоб дані не потрапили до витоку.

А у разі крадіжки даних такі фахівці можуть стати посередниками між жертвою крадіжки особистих даних з одного боку і банками, страховими компаніями та онлайн-ресурсами, де сталася крадіжка даних, з іншого.

Фахівці з метавсесвіту

Марк Цукерберг лише на початку жовтня анонсував свій метавсесвіт, і те, як він працюватиме, відомо з його описів та анонсів інших компаній, що теж працюють у напрямку створення таких платформ. Але вже сьогодні очевидно, що метавсесвіти вимагатимуть нових фахівців, які розумітимуть, як взаємодіяти на цих майданчиках, як там просувати свій бренд, організовувати зустрічі та події, купувати віртуальні товари та навіть нерухомість. Ось деякі спеціальності, які можуть з'явитися, коли метавсесвіт стане звичним явищем нашого життя.

Вчений-дослідник метавсесвіту

Вчені-дослідники в галузі AR та VR вже працюють у провідних університетах та великих технологічних компаніях. Але в міру того, як метавсесвіт щільніше увійде в наше життя, нам знадобиться набагато більше знань про нього.

Вчений-дослідник вивчатиме особливості метавсесвітів, взаємодії та роботи в них та їх впливу на життя людини. Ще одне завдання може полягати в тому, як інтегрувати метавсесвіт у життя людей, причому зробити це з максимальною ефективністю та мінімальною шкодою.

Планувальник метавсесвіту

Після запуску метавсесвітів затребуваним стане завдання впровадження всіх аспектів життя бізнесу у повністю віртуальний світ, а далі – побудова процесів у новому цифровому світі.

Саме цим займатиметься планувальник метавсесвіту. Якщо генеральні директори визначають бачення та стратегію для створення та зростання доходів метавсесвіту свого бізнесу, то планувальник метавсесвіту повинен буде будувати стратегії розвитку бізнесу у цифровому світі. Це означає пошук ринкових можливостей, побудову бізнес-кейсів, формування бізнес-процесів. Наприклад, такий спеціаліст робитиме висновок про те, чи потрібно автомобільній компанії займатися створенням віртуальних тестів для водіння або створювати цифрові двійники для прогнозування поломок.

Менеджер з безпеки метавсесвіту

Багато захисників приватності вже зараз жахаються від того, скільки даних про користувачів знатимуть компанії, що працюють у метавсесвітах. Відповідно, може стати актуальною робота менеджера з безпеки у метавсесвіті – якщо не для особистого використання, то для корпоративного.

Цей фахівець зможе організувати керівництво та нагляд за всіма даними, в ідеалі було б непогано, якби компанії перейнялися співпрацею з таким фахівцем ще на етапі планування своєї присутності у метавсесвіті.

Фахівцям потрібно буде точно передбачити, як функції метавсесвіту використовуватимуться і як вони можуть бути застосовані не за призначенням, а також ідентифікувати критично важливі для безпеки компоненти, системи та виробничі етапи, пов'язані з цими прогнозами.

Маркетолог і сторітелер у метавсесвіті

Такі фахівці переймаються завданням побудови рекламних кампаній у метавсесвіті та тим, як розповідати історії та просувати товари та послуги у новому цифровому середовищі.

Метавсесвіт отримає нові сюжетні лінії, які можна буде використовувати для побудови нового досвіду та використання його в рекламі.

Такий фахівець займатиметься сценаріями навчання та подаватиме складні маркетингові закони у формі історій.

Завдання маркетолога цифрового світу – створити та продати сюжетні лінії, які будуть цікаві мільйонам людей.

Експерт із блокування реклами у метавсесвіті

Вже зараз скептики оцінюють рекламний простір метавсесвіту як всеосяжний і такий, від якого буде дуже складно сховатися. Тому не варто виключати і появу фахівців, які дозволять уникнути реклами в цифровому метасвіті.

Цифрові кафе, які виникають у потрібний момент поруч із віртуальним офісом, реклама шкідливих солодощів для людини, яка дотримується дієти, або оголошення про розваги, що відволікають користувача від роботи, – для всіх цих проявів метавсесвіту знадобиться інструмент, який дозволить відмовитись від усього рекламного різноманіття. І не виключено, що традиційні блокувальники не впораються з усіма проявами реклами, і в цьому випадку знадобиться людина, яка вирішить цю проблему.

Очевидно, що цей список далеко не повний і серед професій майбутнього можуть бути і вчителі віртуальної реальності, проєктувальники офісів у метавсесвіті та інші інноваційні професії. Хочеться тільки сподіватися, що звичайний бариста, продавець живих квітів та вчитель співу теж знайдуть собі заняття у майбутньому цифровому світі.

    Реклама на dsnews.ua