• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.6
Спецпроєкти

"Детектор медіа" запустив інструмент для оцінки якості українських теленовин — NewsBoard

Громадська організація "Детектор медіа" представила безоплатний інструмент NewsBoard, який дозволяє онлайн оцінити якість новин на українському телебаченні

Реклама на dsnews.ua

Про це під час презентації розповіли ГО "Детектор медіа" Галина Петренко, головний редактор ДМ Отар Довженко та медіааналітикиня ДМ Ксенія Ілюк, передає "ДС".

Так, на новій платформі зібрано дані аналізу випусків новин, що виходили у прайм-таймі телеканалів СТБ, ICTV, "Україна", "Інтер", "UA: Перший", "1+1", "112/Перший незалежний" і 5 каналу протягом останніх трьох років.

За словами творців проєкту, NewsBoard може допомогти українцям розвивати критичне мислення та свідоме медіаспоживання. "Детектор медіа" вважає, що постійний аналіз та моніторинг телевізійного контенту стимулює журналістську спільноту створювати якісний контент, а телеглядачів вирішувати, який контент споживати, а який ні.

"У NewsBoard використано елементи штучного інтелекту та машинного навчання, щоб глибше проаналізувати розшифровані тексти головних випусків телевізійних новин. Наприклад, для визначення тональності згадок про політиків чи органи влади", — сказала Галина Петренко.

Галина Петренко
Галина Петренко

Зазначається, що моніторинг проводиться на основі великої методології моніторингу телевізійних і радійних програм, розробленої визнаним експертом у цій сфері Ігорем Кулясом, та оновлюється щотижня. 

За посиланням доступні інтерактивні графіки з аналізом теленовин. Кожен з них можна завантажити у форматі PDF та Excel для використання та детального вивчення.

Отар Довженко
Отар Довженко

Отар Довженко зазначив, що спеціалісти враховують формальні та неформальні ознаки матеріалу, які можуть свідчити про його замовність.

"Формальні – це порушення певних стандартів. Як правило, в матеріалі з ознаками замовності порушений стандарт балансу думок, тобто про конфлікт розказано тільки з одного боку. Ми ж розуміємо, що коли хтось замовляє, платить за матеріал чи вимагає його створити про якусь конфліктну ситуацію, він не зацікавлений в тому, щоб цей конфлікт був висвітлений з різних боків", — сказав він.

"Працюючи над NewsBoard, ми ставили собі кілька завдань. Ми хотіли одночасно задовольнити аудиторію, яка може прийти, подивитися та отримати добре проаналізований, готовий висновок. Тобто побачити візуалізацію. А також задовольнити тих, хто любить поритися у даних. Тобто дослідники, які хочуть глибше розібратися в темі. Тому, наприклад, ми в нашому інструменті даємо можливість завантажити всі дані, що використовуються для цих візуалізацій, щоб людина могла знайти саме те, що цікавить безпосередньо її", — сказала Галина Петренко.

Своєю чергою, Ксенія Ілюк додала, що засновники проєкту мають розшифровки матеріалів, і за допомогою natural language processing, тобто природньої обробки мови, аналізують цей текст додатково, щоб діставати звідти згадки організацій, інститутів влади.

"Також ми визначаємо тональність. Якраз за допомогою тренування моделей ми можемо визначити тональність матеріалу, яка розраховується по шкалі та показує, наскільки різко негативним, різко позитивним або нейтральним є матеріал. Хочемо піти ще далі і тренувати моделі на тональність згадки певної організації або групи в тексті. Ми застосовували декілька цих інструментів в нашому NewsBoard, а значно більше цих технологій ми використовували в інструменті, який презентуємо на початку лютого, соціальними мережами", – сказала Ілюк.

Ксенія Ілюк
Ксенія Ілюк

Детальніше про використання NewsBoard можна прочитати тут.

NewsBoard заснований на матеріалах бази даних моніторингу щоденних теленовин "Детектор медіа", виготовлення якого стало можливим завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій через проєкт "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю громадської організації "Детектор медіа" та не обов’язково відображає точку зору USAID, Уряду США та Internews.

    Реклама на dsnews.ua