• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Фанерна зброя і "солдати з народу". Як функціонує тероборона і як вступити до її лав

З 1 січня в Україні вступили в дію положення закону "Про основи національного спротиву". "ДС" розібралася, що це означає для українців та хто повинен записатися до лав територіальної оборони

Навчальні збори 112-ої окремої бригади тероборони
Навчальні збори 112-ої окремої бригади тероборони / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Відповідно до закону "Про національний спротив" до кінця травня 2022 року в Україні мають переформатувати 25 бригад тероборони — по одній на кожну область плюс київські. Складатимуться вони зі штатного ядра і резервістів, які підпишуть контракти.

"Закон "Про основи національного спротиву" не є законом лише про територіальну оборону. Це закон про нацспротив, важливою частиною якого є тероборона. Закон її сильно переформовував, — каже радник командувача Сил спеціальних операцій, член ради волонтерів при Міноборони та один із співавторів документу Денис Поданчук. — Певною мірою змінилося розташування пунктів постійної дислокації батальйонів та бригад тероборони, їхня організаційна структура, а також збільшилася чисельність цього роду збройних сил. Якщо раніше було десь 500 осіб, то тепер це має бути 10 тис. людей".

Три складові національного спротиву

Закон "Про основи національного спротиву" передбачає три складові опору:

  • Війська територіальної оборони. Фактично, це легка піхота, яка може допомагати основним силам ЗСУ охороняти важливі об'єкти або кордон, чергувати на блокпостах або ж протидіяти диверсантам чи іншим незаконним групам на своїй території. А також допомагати при надзвичайних ситуаціях. Тероборона підпорядковується командуванню ЗСУ через командувача військ територіальної оборони;
  • Рух опору. Його завданнями є створення осередків опору та "перешкоджання діям військ агресора". Окрім того, рух опору може долучатися до спеціальних операцій, зокрема розвідувальних чи інформаційно-психологічних. Тому рух опору планують підпорядкувати Силам спецоперацій;
  • Підготовка громадян до національного спротиву. Вона передбачає створення відповідної системи підготовки, військово-патріотичне виховання. А також — підготовку населення до умов життя в районах ведення бойових дій.

На думку голови громадської організації "Всеукраїнське об’єднання Патріот" Ганни Майбороди, яка входила до групи експертів, що розробляли один з варіантів проєкту "Закону про територіальну оборону України", унікальність таких формувань як ТрО полягає в тому, що кадрові військові будуть навчати резервістів, які свідомо підписали контракт. А відтак одночасно будуватимуть не тільки цивільну, а й військову кар’єри. "Я вважаю, що в керівному складі кожного батальйону ТрО повинні бути вмотивовані люди, які можуть якісно навчити цивільних військовій справі. Яскравий приклад — київський 130 батальйон, резервісти якого займаються кожної суботи. Це їхнє спільне рішення. Форму вони придбали собі самі, за власні кошти, не чекаючи допомоги від ЗСУ. Взагалі, ТрО – чудовий інструмент для будь-якої громади, адже спільна справа допомагає людям об’єднуватися. Це не тільки про війну, тут вчать людей, як правильно діяти в кризових ситуаціях, як надавати невідкладну медичну допомогу, що може врятувати життя в будь-якій кризовій ситуації", — вважає Майборода.

Хто може вступити до лав ТрО та як це зробити?

Реклама на dsnews.ua

Вимог до бійців тероборони небагато. Військовий досвід або стать значення не мають. Обмеження за віком – від 18 до 57 років. Заняття – у вільний від роботи час. На службу в підрозділи ТрО запрошують офіцерів запасу, які мають досвід військової служби, військовозобов’язаних та резервістів без досвіду військової служби, які матимуть змогу зайняти старшинські, сержантські та солдатські посади.

Наразі українці мають два варіанти проходження служби у ТрО. Перший – одягнути погони та стати штатним військовим, другий – підписати контракт резервіста. Як пояснили на гарячій лінії Територіальної оборони міста Києва, якщо з якихось причин ви досі не стоїте на військовому обліку, треба звернутися за місцем проживання до територіального центру комплектування та соціальної підтримки – так тепер називають військкомати. Там вам підкажуть, приписані ви чи ні до центру комплектування батальйону тероборони, адже їх формують саме при таких центрах. Далі збираєте пакет документів та проходите співбесіду з командиром, який направить вас на медичну комісію, після якої дадуть висновок, можна вас брати на службу в мирний час або виключно у воєнний. Із цим висновком ви повертаєтеся в батальйон і підписуєте типовий контракт: для солдата і сержанта — на 3 роки, для офіцера — на 5 років.

Після проходження цих процедур вам, в залежності від вашої фізичної підготовки, підберуть військову спеціальність. Якщо раніше ви не мали стосунку до армії, то вашу спеціалізацію визначатимуть за вашою освітою, фахом і навичками.

Фанерні автомати і добровільні навчання щотижня

Кожного резервіста держава повинна забезпечити повним комплектом форми — і літньої, і зимової, яку після закінчення контракту ви маєте здати. Проте на практиці є нюанси. Одразу після вступу до батальйону ТрО військову форму не видають. Як розповів нам очільник громадської організації "Територіальна оборона столиці" Денис Семирог-Орлик, отримати свій комплект одягу можна лише на військових зборах ЗСУ – саме учасників зборів забезпечують усім необхідним. Проте такі заняття відбуваються зазвичай лише раз на рік. Причина проста – більшість резервістів ТрО мають постійну роботу і їздити щотижня на полігон не мають змоги. "Наразі графік навчань ЗСУ для ТрО на 2022 рік ще не відомий. До минулого року було два типи подібних вишколів. Перший – на виїзді, який на цей проміжок часу передбачає проживання резервістів у казармах. Другий – бійці на ніч можуть роз’їжджатися по домівках. Однак треба пам’ятати, що це військова служба, а вона передбачає, що резервісти повністю підпорядковуються військовим наказам на час навчань. Аргументи на кшталт: "Вибачте, у мене термінова робота" не приймаються. Що стосується добровільних занять, які проводять у вашому батальйоні ТрО, то вони можуть відбуватися щотижня. І тут вже ви самі приймаєте рішення — бути присутнім на них чи ні", — наголошує очільник ГО.

На питання про те, чи можна без особливих санкцій пропустити навчання ЗСУ, очільник ГО відповідає ствердно. "Жодних санкцій чи репресій за неявку на збори немає, особливо якщо причина поважна. Однак мені хотілося б, щоб резервісти більш відповідально ставилися до таких навчань і не пропускали їх без поважних причин", — додає Денис.

Щодо зброї, то закон не передбачає її видачу бійцям теорборони. Семигор-Орлик радить чітко розділяти добровільні навчання та військові. "Коли вишкіл проводять ЗСУ, вони забезпечують усім необхідним, і зброєю в тому числі. А ГО проводять подібні навчання виходячи з того, що мають. Замість справжніх автоматів зазвичай видаю фанерні макети. Інколи люди приходять із власною мисливською зброєю, але перед навчанням її перевіряють на боєздатність", — пояснює Денис.

Не хочете підписувати контракт?

В українців, які хочуть стати членом ТрО, але за якихось причин не бажають укладати договори, є варіант записатися до добровольчих формувань територіальних громад. Положення про ДФТГ вже затверджено Кабміном, очікується, що документ опублікують найближчим часом.

"Мешканці кожної територіальної громади можуть ініціювати створення ДФТГ, що теж є теробороною. І якщо командування затверджує формування, ви можете стати членом цієї ДФТГ, не підписуючи контракт. Що це дає? Наприклад, військовослужбовці тероборони та члени ДФТГ забезпечуються індивідуальною штатною зброєю та набоями за рахунок ЗСУ. Також закон дозволяє використовувати власну мисливську зброю при захисті своєї країни. Ми з вами не є мисливцями і не хочемо підписувати контракт резервіста або військовослужбовця, збираємо ще кілька людей, ініціюємо створення ДФТГ і виконуємо важливі завдання ТрО. Невдовзі розпочнеться величезна інформаційна компанія, метою якої буде провести роз’яснювальну роботу серед населення щодо нацспротиву, тероборони і руху опору. Щоб люди розуміли, про що йдеться. І що їм робити, якщо що станеться", — говорить Денис Поданчук.

Якщо завтра війна

Виходячи із прописаних у законі норм, кожному резервісту його командир має озвучити план дій на випадок мобілізації. У будь-якому разі треба буде дістатися до точки збору — це може бути або центр комплектації, або інше місце, де вам видадуть бронежилет, шолом і зброю. Ну, а далі будете діяти згідно наказам.

В одному із останніх інтерв’ю заступник директора з оборонних питань Департаменту муніципальної безпеки КМДА Михайло Щербіна пояснив, що у випадку оголошення мобілізації резервістів призиває вже не військовий комісар, а їхній командир. "Той, хто підписав контракт резервіста, може бути призваний тільки у свою частину, тільки у свій батальйон, де він знає свого командира, своїх товаришів, свої завдання і впевнено зможе їх виконувати", — наголосив Щербіна.

Як вважають більшість експертів, 1 січня – ще не початок великих змін, бо багато практичних моментів мають врегулюватися підзаконними актами. На їхню розробку у Міноборони є півроку. А поки всі охочі можуть вступати до лав ТрО, та отримувати військові навички.

    Реклама на dsnews.ua