• USD 28.4
  • EUR 32.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Марш ідіотів. Як протести антивакцинаторів стали зброєю Кремля проти України

Російський слід антивацинаторських протестів в Україні вже цілком очевидний. Є сильна підозра, що він може випливти і в інших частинах світу

EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Вже дві електронні петиції "Про скасування примусової вакцинації населення проти коронавірусу" набрали на сайті президента України понад 25 тис. підписів, подолавши поріг, необхідний для їхнього розгляду. Це тим цікавіше, що жодної "примусової вакцинації" в Україні все ще немає. Є лише низка обмежень для нещепленихє Так, у жовтні МОЗ України прийняло рішення відправляти в неоплачувану відпустку педагогів і держслужбовців, поки вони не вакцинуються. Крім того, залежно від епідемічної ситуації для нещеплених від ковіду можуть вводитися обмеження при відвідуванні громадських місць та користуванні транспортом. Але про те, щоб когось, заломивши йому руки, примусово прищеплювати, не йдеться. Відмовників від щеплення навіть не можна оштрафувати.

Атака мракобісів

Утім, вимоги, викладені в петиціях, набагато ширші за заборону "примусових щеплень". Так, одна з петицій, ініційована 27 вересня якимсь Юрієм Ахрамейком, містить вимогу "повністю скасувати карантин, безглуздий масочний режим та вакцинацію, яка вже стала примусовою для деяких верств населення. Залишити тільки вакцинацію для бажаючих і лише на платній основі. Також ми вимагаємо не вести статистику і не згадувати у новинах про коронавірус".

Інакше кажучи, підписанти петиції слідом за її автором пропонують максимально обмежити доступ до вакцин навіть для бажаючих вакцинуватися, запровадити цензуру у ЗМІ і приховувати інформацію про реальний стан справ. Очевидно, що про жодні громадянські свободи тут не йдеться – зате очевидна спроба проштовхнути антиваксерську диктатуру.

Цікавою є і аргументація Ахрамейка. "Вже давно і так зрозуміло, що цим нами намагаються маніпулювати, даними про хворих та померлих, які не відповідають дійсності. Дуже багато випадків, коли просять родичів померлого записати, що від ковіду, і за це пропонують винагороду та допомогу в похороні".

Тут теж суцільно демагогія: що означає "і так зрозуміло"? Кому зрозуміло та на підставі чого зрозуміло? Хто конкретно пропонує "записати, що від ковіду", за які суми та за яку допомогу? "Але пропаганда, - резюмує Ахрамейко, - не діє на розумних та освічених людей".

Про межі дії пропаганди можна було б і посперечатися, але якось пізніше, у більш сприятливій зупинці. Зараз, коли в Україні знайшлося-таки понад 25 тисяч людей, досить нерозумних і неосвічених, щоб підписати це марне звернення, потрібно робити якісь контрдії, захищаючись від хвилі мракобісного ідіотизму. Причому тут треба пам'ятати і про те, що ці 25 тисяч повинні були отримати інформацію про цю петицію, а отже, було проведено якусь кампанію з її розкрутки. Якби кампанія була ширша, підписів могло бути і більше, до того ж значно.

Реклама на dsnews.ua

Друга петиція, ініційована 23 вересня Дмитром Зінькевичем, вимагає "заборонити примусову вакцинацію населення", оскільки "не має бути такого, що люди вакцинуються простроченими вакцинами під страхом звільнення з роботи або неотримання заробітної плати". Звичайно, що про будь-які конкретні факти вакцинації "простроченими вакцинами" не повідомляється, усі твердження голослівні і базуються лише на чутках. Але понад 25 тисяч ідіотів-антивакцинаторів знову знайшли одне одного, що було б неможливо, якби хтось не надав їм допомогу у такому пошуку.

"Ми вас підтримали на виборах", — пишуть Зінькевич і 25 тисяч його прихильників, звертаючись до Володимира Зеленського, і в це, до речі, легко віриться. "Підтримайте тепер і Ви нас".

Антиваксерство: як це працює

Безсумнівно, протести антивакцинаторів мають глобальний характер, отже, у їх основі лежать і глобальні причини. Ці причини буває складно аналізувати окремо, оскільки вони тісно переплетені, і затіняють одна одну. Але антиваксерство – частина глобальної кризи, загальна схема якої є досить простою.

Глобальне падіння рівня освіти, помножене на вільний доступом до інформації, адекватно сприйняти яку неосвічене населення неспроможне, породжує розквіт "простих пояснень для простих людей", більшість яких неминуче становлять псевдонаукові і конспірологічні теорії. Дезорієнтація величезних мас населення приводить їх до постійного, а потім уже і звичного відриву від реальності, що сприймається як норма. Це, у свою чергу, остаточно добиває і так низьку якість громадян, допущених до виборів лише за віковим цензом. Останнє вже саме по собі є прямою профанацією ідеї демократії, а помножене на невігластво та дезорієнтацію дає нищівний ефект, і замість демократії ми отримуємо охлократію у чистому вигляді. Надто низька якість голосування веде до так само низької якості управління, а низька якість управління формує в масах тотальну недовіру до будь-якої інформації, що виходить від влади.

Ці підозри, адресовані владі, в принципі не позбавлені підстав, оскільки влада, як правило, настільки ж неосвічена, як і більшість, яка її обрала. До того ж, намагаючись зберегти підтримку мас, влада постійно, системно і свідомо бреше, а громадяни через низький рівень освіти не в змозі перевіряти достовірність інформації та відокремлювати брехню від правди. Це веде до того, що реальні сигнали небезпеки, що походять від фахівців, наглухо ізольованих бар'єром розхожих фейків від основної катастрофічно неосвіченої маси, заперечуються цією масою насамперед. Будучи надто складною для неосвічених мас і через це недоступною для їхнього розуміння, інформація про реальний стан справ витісняється фейками та конспірологією. Крім того, оскільки прості, адаптовані під неосвічених людей версії того, що відбувається, добре продаються на інформаційному ринку, з'являються і бажаючі задовольнити цей попит — або просто за гроші, або для того, щоб, скориставшись черговою хвилею страхів, згуртувати та розширити ряди їх носіїв, а потім використовувати отримані таким чином керовані маси у своїх цілях.

Саме у цьому місці в українських антиваксерських протестах і виникають явні сліди російських технологів.

Здавалося б, до чого тут Росія?

Про те, хто такі Юрій Ахрамейко та Дмитро Зінькевич, на сайті петицій даних, звичайно, немає. Але, трохи погугливши, можна отримати про цих персонажів деяке враження — утім це не має значення. Неважливо й те, що звичайним громадянам важко встановити, хто розганяв інформацію про їхні петиці. Відомства, які називають компетентними, повинні про це знати. Сподіватимемося, що вони й знають, просто поки що не говорять.

Натомість абсолютно точно відомо, що Росія, діючи через підконтрольні їй ЗМІ, через соціальні мережі та через структури УПЦ МП, вже давно і найактивнішим чином розкручує в Україні антивацинаторські настрої. Багато фактів, що свідчать про широку інформаційну кампанію, що проводиться з РФ, викладено у звіті РНБОУ. При цьому з жовтня, з моменту появи цього звіту, список таких фактів суттєво розширився. Водночас у Росії і державні пропагандисти, і РПЦ МП активно пропагують вакцинування від COVID-19. Щоправда, російськими вакцинами, які не пройшли сертифікацію, але принаймні без видимих спроб заперечення реальної небезпеки ковіду.

Таким чином, сам факт того, що Кремль свідомо, витрачаючи на це великі кошти, намагається використати відмову від вакцинації для організації геноциду населення України, можна вважати доведеним на всі 100%. А це означає, що будь-які пропагандисти антивакцинаторства мають бути як мінімум перевірені на предмет їхнього зв'язку з Росією.

Крім того, підтримуючи в Україні антивакцинаторські настрої, у Кремлі вирішують і завдання щодо деморалізації нашого суспільства. За задумом кремлівських стратегів, це має спричинити швидку капітуляцію України після початку російської агресії.

Так, черговий спалах захворювання здатний посилити обмеження на поїздки українців до країн ЄС. Це буде подано російською пропагандою як де-факто скасування безвізу та доказ того, що Україну покинули, залишивши віч-на-віч з російською агресією. І хоча з топ-10 країн за рівнем захворюваності на COVID-19 Україна перемістилася на 12-те місце, наш успіх дуже і дуже нестійкий. Особливо через появу чергового штаму "Омікрон", який неминуче опиниться в Україні вже найближчим часом.

Хоча серед антивакцинаторів прямі прихильники здачі України в РФ становлять сьогодні меншість, Кремль бачить у них матеріал для організації ковідних бунтів. Релігійні фанатики, підігріті російською агентурою в УПЦ МП, прихильники конспірологічних теорій про штучне походження коронавірусу і ліваки, які намагаються розкручувати на антивакцинаторській хвилі "соціальні протести" — усі вони разом узяті, кинуті, як жменя дріжджів, у середовище вчорашніх виборців Зеленського и його СН, дуже незадоволених, які відчувають, що їх обдурили, і вимагають, щоб президент скасував принаймні ковід-сертифікати та масковий режим, якщо вже із зарплатами в 4000 євро не склалося, здатні породити серйозну вибухонебезпечну масу в тилу України. Причому її вибух може бути ініційований Москвою саме тоді, коли від усіх нас буде потрібно максимум консолідації та єдності, щоб протистояти російській агресії – а вона, на жаль, можлива у будь-який момент.

Чому на антиваксерів не можна махнути рукою?

Ідея прищепити всіх, хто забажає зробити це добровільно, надавши подальше природному відбору, виглядає дуже спокусливою. Вибіркове скорочення найкіснішого, малоосвіченого і здебільшого марного населення пішло б осудній частині нашого суспільства лише на користь. Як мінімум воно оздоровило б український електорат і зменшило б чисельність потенційних агентів Москви, податливих на її пропаганду.

Насправді, чому б, надавши всім охочим максимум інформації про вірус та його мутації, про властивості вакцин, включаючи можливі негативні ефекти, про ймовірність постраждати від ковіду, ухиляючись від вакцинації, та від ускладнень при вакцинуванні, а також максимум доступу до щеплень, не зняти одночасно всі обмеження і не дати антиваксерам на власному досвіді перевірити безглуздість карантину, масочного режиму та вакцин, а також правдивість статистики про смертність від COVID-19?

На жаль, за всієї привабливості цієї іде, з нею все дуже непросто. Причина у специфіці вірусу, з яким ми зіткнулися.

Насамперед антиковідне щеплення не гарантує від захворювання. Це в принципі нормально для будь-якого щеплення, але в нашому випадку йдеться про те, що захворіти може дуже суттєвий відсоток щеплених. Можливо, навіть половина з урахуванням ризиків, пов'язаних з появою нових штамів. Щеплення лише знижує ймовірність того, що ви занедужаєте, а якщо вже не пощастило і захворіли – ймовірність того, що ви помрете. Інакше кажучи, навіть якщо ви щеплені і дотримуєтеся маскового режиму, ви можете захворіти і вам може знадобитися місце в лікарні та кисневий концентратор. Але всі ці місця, і всі концентратори, якщо пустити події на самоплив, до моменту, коли ви захворієте, будуть зайняті антиваксерами. Частина з них, можливо, теж помре, але вони потягнуть на той світ і вас, позбавивши шансу на повноцінну медичну допомогу. А інша частина виживе і повисне на охороні здоров'я та соціальному забезпеченні, потребуючи тривалої реабілітації.

Крім того, антиваксери будуть постійним резервуаром вірусу, в якому він циркулюватиме і мутуватиме і заражатиме у тому числі й новими штамами вже щеплених. Більший резервуар – більша ймовірність мутацій, більше ризику також і для тих, хто зробив щеплення.

Зрештою, є проблема дітей. Діти теоретично менш схильні до зараження ковідом, а заразившись, переносять його легше. Але теоретично і в середньому, а на практиці і в конкретних випадках діти теж хворіють і вмирають або виживають і стикаються з тривалими наслідками ковіду. Наскільки тривалими – поки що невідомо. Можливо, що й з довічними. При цьому діти здебільшогоне щеплені взагалі, оскільки і зараз не цілком зрозуміло, наскільки ризиковано їх щеплювати дорослими щепленнями.

Що там із дитячими щепленнями і з якого віку дітей можна буде щеплювати ними, коли вони масово з'являться, теж поки що незрозуміло. І ця невизначеність збережеться, судячи з усього, ще надовго. Особливо просунуті та відважні батьки щеплюють у приватних клініках 10–12-літніх, діючи на власний страх і ризик, але таких в Україні – частки відсотка. І є діти молодшого віку. Інакше кажучи, антиваксери несуть пряму загрозу всім нашим дітям, як своїм власним, так і дітям щеплених батьків. Як вам такий поворот?

А Росія, ведучи в Україні антиваксерську пропаганду, прямо робить замах на життя наших дітей, причому російські оператори цієї пропаганди роблять це цілком свідомо. Вони – вбивці та негідники.

Що із цим робити?

У тому, що Росія – країна нацизму, що переміг, а геноцид українців з подальшим поглинанням України входить до пріоритетних завдань Кремля, немає, по суті, нічого нового. Ці плани — лише ремейк сценарію сторічної давності. Тоді у Москви все вийшло, і ті, що "просто перестали стріляти" або не перестали просто, але задавлені силою орди, що навалилася зі сходу, через десять років їли одне одного і своїх дітей, навчаючись покірності та любові до Росії. Сьогодні Росія намагається це повторити. І ці спроби ставлять нас перед довгим рядом серйозних проблем. У тому числі і перед проблемою протистояння антиваксерській гібридній війні, яку Москва веде проти нас серед інших гібридних війн.

Очевидно, вихід тут лише один: усвідомлення того, що ми на війні – і наступні дії, що відповідають воєнній ситуації. , якщо ми на війні, то будь-яка, вільна чи мимовільна, агітація на користь ворога має бути заборонена і карана. Це, серед іншого, означає, що антиваксерська пропаганда має стати караною, а щеплення за відсутності довідки про медичні показання, отриманої в незалежній медичній установі, — обов'язковим. Те, що в більшій частині світу поки не дійшли до таких радикальних заходів, абсолютно нічого не означає. Більшість світу не піддається російській агресії. А в меншій – ну, у відносно меншій частині світу, тобто в Китаї, драконівські заходи щодо загальної вакцинації та маскового режиму дали непоганий ефект, причому у вкрай несприятливій ситуації дуже великих і дуже щільно населених міст.

Зараз у Раді вже розглядають законопроєкти про покарання за заперечення російської агресії проти України, — цілком, треба сказати, назрілі. Антиприщепна пропаганда об'єктивно завдає Україні більшої шкоди, ніж навіть заперечення російської агресії і має каратися суворіше.

Питання про прийняття такого закону і жорстке закриття всіх публічних дискусій про те, чи потрібні нам щеплення та маски і наскільки їхня обов'язковість порушує чиїсь там права, назріло і перезріло. Антиваксерство, за своєю суттю, виявляється прямим замахом на наші з вами життя і на життя наших дітей і має кваліфікуватися та каратися саме як такий замах. А антиваксерство у співпраці з російськими провідниками цієї ідеї має всі ознаки державної зради.

Чи не настав час осудним громадянам теж почати підписувати петиції з цього приводу?

    Реклама на dsnews.ua