• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

По слідах "Аполлона". Як, коли та навіщо людство повертається на Місяць

Наприкінці серпня - на початку вересня стартує місія "Артеміда I". Запуск варто подивитися у прямому ефірі, бо коли ваші діти чи внуки будуть питати, з чого все почалося, треба буде щось відповідати

Базз Олдрін на Місяці
Базз Олдрін на Місяці. Знімок зроблено Нілом Армстронгом на 70-мм камеру
Реклама на dsnews.ua

Цю дату відкладали п’ятдесят років. В період з 1969 по 1972 роки на Місяці побувало 12 астронавтів, включаючи, звісно, Ніла Армстронга та Базза Олдріна, які це зробили першими, але не включаючи Майкла Коллінза – бо він у липні 1969 року залишався у місячному модулі на орбіті супутника Землі і на поверхню не спускався (уявляєте, як воно – бути Майклом Коллінзом? Або Джеймсом Ловеллом, який літав на Місяць двічі, але в обох випадках "чекав у машині"?). Здавалося, вже у вісімдесятих на Місяці будуть збудовані якщо не колонії, то як мінімум перше поселення з салуном та банком. Але — не сталося. Радянський Союз здався і вийшов з гонки – совєти так і не змогли побудувати достатньо велику ракету, яка б змогла доправити на Місяць радянських космонавтів – щось типу американського "Сатурна-5". Але те, як раптово Америка втратила будь-яку зацікавленість до Місяця, породило багато теорій змови – досі можна знайти в інтернеті "стенограму" переговорів астронавтів про НЛО над Місяцем або докази існування там військових баз чужинців. Насправді причина вкрай банальна: гроші. Тільки "Аполон-11" вартував Штатам 4% річного бюджету, а тут ще війна у В’єтнамі, виборці взагалі перестали цікавитись космосом, зосередившись на земних проблемах, тож Ніксон прийняв рішення програму прикрити – і це при тому, що вже було побудовано три нових "Сатурна", готових до старту. Ну а далі – то криза, то не на часі, то епідемія – все було не до того.

Не можна сказати, що людство взагалі відмовилось від мрії про Місяць — свої кораблі до нього відправляли Китай, Індія, примудрився розбити об поверхню супутника свій апарат навіть Ізраїль. Але людей більше там не було. І от раптом США обіцяють висадити нових астронавтів на Місяць у 2024 році (зараз дату перенесено як мінімум на 2025 рік), а Китай планує висадитись на супутник Землі у 2030 р. Що буде з китайською програмою поки невідомо, обережніше треба обирати партнерів. То був спільний проєкт з Росією, а оскільки РФ свої космічні кораблі може відправити хіба що навздогін воєнному, китайцям доведеться справлятися самостійно. А от американська програма повторного завоювання Місяця стартує на наших очах: днями в NASA оприлюднили офіційні дати запуску першого етапу, місії Artemis I, або як нам звичніше після роману Енді Вейера – "Артеміда I".

Стартовий майданчик Artemis I
Стартовий майданчик Artemis I

Рекордно велика та фантастично дорога ракета SLS (Space Launch System) з космічним кораблем Orion стартує з Землі в одну з цих дат:

  • 29 серпня о 8.33 ранку EDT (15.33 за Києвом), двогодинне вікно запуску, посадка 10 жовтня
  • 2 вересня о 12.48 EDT (19.48 за Києвом), двогодинне вікно запуску, посадка 11 жовтня
  • 5 вересня о 17.12 EDT (00.12 6 вересня за Києвом), 90-хвилинне вікно запуску, посадка 17 жовтня.
Центр керування місії "Артеміда"
Центр керування місії "Артеміда"

Залежно від дати запуску політ продовжиться від 39 до 42 днів. В який саме день злетить SLS, буде залежати від погодних умов та техніків, які зараз перевіряють системи та закінчують налагодження ракети після "генеральної репетиції" пуску у червні, яка таки виявила невеличкі проблеми. Сподіваємося, встигнуть. Якщо ж ні, запуск доведеться перенести мінімум на середину жовтня – деякі системи, зокрема, система самознищення ракети у випадку невдалого старту, потребують перезавантаження та заміни елементів живлення, що неможливо зробити на стартовому майданчику. Тож тоді SLS перевезуть в ангар і все почнеться спочатку. Але будемо сподіватися, що все вдасться, і SLS таки виведе Orion на потрібну траєкторію.

Реклама на dsnews.ua
Траєкторія польоту SLS та Orion, Artemis I
Траєкторія польоту SLS та Orion, Artemis I

Хоча здавалося б – чого чекати? Вже ж були там не раз, багато що знаємо і "Артеміда" не обіцяє якихось вибухових сенсацій. Здається, в NASA теж всіма силами намагаються додати трохи перцю в цю історію, щоб привернути більше уваги. В серіалі "Заради всього людства" (дуже цікава альтернативна історія) використано багато фактів з реальних подій, але фантастична складова як раз в головному: до сьогодні на Місяці були виключно білі чоловіки. Тож в NASA одразу порекомендували білим чоловікам розслабитися, адже тепер на Місяць може потрапити тільки жінка та чоловік з іншої раси.

Звісно, не в межах Artemis I – цей запуск буде безпілотним, і навіть не в Artemis II. Перший політ, що має стартувати через місяць, буде повністю автономним. Другий – керованим, в "Оріоні" вже розміститься екіпаж, але він буде точнісінькою копією першого – без висадки на Місяць. А от Artemis III стане першим візитом на поверхню за останні 50 років. Тут є деякі нюанси, наприклад, за правилами NASA, нова ракета може нести модуль з екіпажем тільки через декілька автономних стартів без жодної помилочки. Але хто ті закони придумав, той може і відмінити, тим більше для SLS. Цю велетенську ракету почали будувати у 2011 році і сьогодні в NASA її часто називають найбільшою за вантажопідйомністю за всю історію космонавтики. Хоча за заявленими характеристиками у своїй максимальній комплектації (є три версії оснащення) SLS виводить на низьку опорну орбіту 130 метричних тон, а вищезгаданий "Сатурн-5" у місії "Аполон-17" виводив 140 метричних тон, тож скромніше буде сказати "найпотужніша із нині існуючих". При конструюванні SLS використовувалися технології Space Shuttle, тож щодо її надійності сумнівів немає, та й Orion вже бував у космосі, штука надійна. Тому Artemis IІ дуже ймовірно полетить за графіком і вже з астронавтами на борту. От щодо третьої місії питань ще дуже багато – новий місячний скафандр, через який знову посварилися Маск та Безос, досі не готовий, і буде завершений у кращому випадку у 2025 році, не побудовані місячні ровери, та що там казати – поки не зрозуміло, чи буде готовий до місії у 2025 року Starship – корабель Space X, який буде відповідати за посадку на Місяць. Але час ще є, то поки чекаємо першого етапу, від якого далі будуть залежати всі інші.

Космічний корабель "Оріон"
Космічний корабель "Оріон"

Виникає законне питання – а навіщо взагалі і чого чекати? Що там, на Місяці, може бути такого цікавого чи корисного? Найчастіше у відповідь можна почути – корисні копалини. Мовляв, рано чи пізно ми почнемо видобувати у космосі щось нам дуже потрібне (певно, всі чули про "золоті" астероїди), то чому б не на Місяці. Сьогодні у космічному центрі Ліндона Джонсона, Г’юстон, штат Техас, зберігається 382 кг місячної породи – здобуток усіх місячних місій США. До речі, всі радянські апарати доставили на Землю аж 326 г реголіту. Тому не дивно, що місячний ґрунт, який можна побачити в музеї космосу у Житомирі (18 часточок вагою 9 мг), то подарунок NASA, а не радянське надбання. У 2020 році ще біля 2 кг місячної породи доставив на Землю китайський апарат "Чан’е-5" — скільки точно, китайці не розповідають. У 2018 році на аукціоні Sotheby’s три частинки ґрунту, доставлені на Землю апаратом "Луна-16" у 1970 році, були продані за 855 тис. доларів. Ви теж знову подумали про музей у Житомирі? Не варто, то був єдиний випадок продажу місячного реголіту приватній особі, навряд чи таке можна повторити. Проте, начебто дуже коштовні пилюка та каміння з Місяця, які дуже цікаві науковцям та інколи приватним колекціонерам, поки що абсолютно нічого не значать для бізнесу – нема там нічого цінного. Тож поки реально розглядається тільки доставка з Місяця рідкого ізотопу гелій-3, який начебто може використовуватись на термоядерних електростанціях… які ми ще не винайшли. Є невеличка надія на те, що на Місяці дуже гарні умови для перетворення вуглецевих сполук на алмазні, але ті алмази ще треба знайти, і взагалі, навіщо нам стільки алмазів. Звісно, цілі "Артеміди" зовсім інші.

Командир "Апполона-15" Девід Скотт на місячному ровері
Командир "Апполона-15" Девід Скотт на місячному ровері, 30 липня 1971 р.

Якщо перші три етапи будуть вдалими, польоти на Місяць з 2028 року стануть регулярними (а там ще китайці обіцяють підтягнутися). На супутнику Землі з’явиться Artemis Base Camp – такий собі табір з місячного модуля, мобільної житлової платформи та транспортного засобу для мандрів Місяцем. Спочатку то буде LTV (lunar terrain vehicle) – відкритий всюдихід для недовгих подорожей, а потім астронавти розживуться і герметичним транспортним засобом, в якому буде достатньо місця, щоб зняти скафандр і комфортно мандрувати місячними маршрутами. У цьому кемпінгу астронавти зможуть жити до двох місяців за "зміну", шукати та видобувати воду та якщо хочете, алмази. І це вже буде генеральною репетицією іншої великої події – колонізації Марсу і перетворення Місяця на базу для стартів марсіанських місій. Дивно звучить? Ще й як. Навіть трохи сюрреалістично. Але – це правда, ми є свідками початку освоєння людством глибокого космосу. Чекаємо 29 серпня.

Поверхня Місяця у 2030 році – поки що фантастика
Поверхня Місяця у 2030 році – поки що фантастика
    Реклама на dsnews.ua