• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Нагрівати, а не спалювати. Як перехід із сигарет на бездимні продукти може знизити шкоду для здоров’я

Вживання тютюнових виробів — традиція, яка не виходить із моди вже кілька століть. Однак розмови про її шкоду не вщухають з того часу, як листя тютюну вперше потрапило до Європи

Куріння завдає шкоди
Фото: https://diabet.org.ua/
Реклама на dsnews.ua

Про шкоду куріння

За легендою, перший відомий курець — моряк з експедиції Колумба — був заарештований за "диявольську здатність випускати дим із ніздрів". Антитютюнові кампанії у різних країнах Європи та Азії почались ще у XVII столітті. Однак споживання тютюнових виробів лише зростало. Тютюн жували, нюхали, але найчастіше – вдихали його дим під час горіння.

Якщо спершу побоювання щодо тютюну не мали достатньої доказової бази, то наприкінці XX століття вчені та медики отримали чимало інформації, аби одностайно заявити – куріння шкодить здоров’ю. Так, з'ясувалося, що в процесі горіння сигарет виділяється близько 69 канцерогенів та 250 токсичних компонентів. Регулярне вдихання подібного коктейлю уражує органи дихання, а також серцево-судинну систему.

Електронні системи нагрівання тютюну як один із шляхів вирішення проблеми куріння

Сучасні технології дозволили знайти менш шкідливий спосіб вживання нікотину. Винахід електронних систем для нагрівання тютюну став одним з важливих кроків у боротьбі з негативними наслідками куріння, адже дозволяє зменшити шкоду для здоров’я курців, які не бажають відмовлятися від шкідливої звички.

Вивченню питання, чи справді системи для нагрівання тютюну є більш безпечними, аніж звичайні сигарети, було присвячене масштабне дослідження, проведене в Японії – його результати публікує health-ua.com. Японія стала першою країною, де з’явились електронні девайси для нагрівання тютюну – їх вивели на ринок в 2014 році.

Завдяки цим пристроям курці отримують дозу нікотину не в результаті горіння тютюну, а внаслідок його нагрівання. Як свідчить дослідження, такий спосіб знижує рівень шкідливих речовин, які вдихає курець, що зменшує навантаження на організм та ризики для оточуючих.

Реклама на dsnews.ua

Зниженння наслідків куріння для здоров'я

Японські вчені з'ясували, що поширення електронних систем нагрівання тютюну призвело до зниження кількості госпіталізацій через хвороби, що спричиняє куріння, зокрема, дихальних шляхів та серцево-судинних захворювань. Крім того, дослідники зазначили, що чим вище зростають продажі бездимних продуктів, тим менше продається звичайних сигарет.

Продажі звичайних сигарет у Японії лише за 5 років впали на 38%, — це майже третина всього ринку тютюнових виробів. Це величезна цифра для країни, де станом на 2016 рік курило 18% населення, або 23 млн осіб. Завдяки поширенню бездимних альтернатив на сьогодні Японія стала лідером за кількістю споживачів цих продуктів у світі.

Зменшення рівня споживання сигарет в Японії
Зменшення рівня споживання сигарет в Японії

Дослідники відзначають, що чим більше дорослих курців відмовляються від сигарет та обирають бездимні технології, тим відчутнішим є влив на зниження шкоди для населення загалом. За даними Інституту тютюну Японії, за останні п'ять років продажі звичайних сигарет знизилися в цій країні майже на 40%.

Японські вчені у своєму дослідженні спиралися не тільки на власні дослідження, а й на роботи своїх колег. Зокрема, вчені Американського товариства клінічної онкології (ASCO) опублікували аналіз причин зниження продажів сигарет із розрахунку на душу населення.

Вони з'ясували, що значне зниження продажів пов'язане насамперед із масовим переходом курців на системи для нагрівання тютюну. При цьому виявилось, що ані посилення правил регулювання на державному рівні, ані зміни в ціноутворенні не дали такого ефекту зниження вживання сигарет, як перехід на бездимні альтернативи.

Крім того, американські вчені відзначили, що аналіз вміст відомих токсинів в аерозолі систем нагрівання тютюну загалом показали нижчі їхні рівні, ніж у звичайному сигаретному димі.

Перехід на системи для нагрівання тютюну – менше хвороб, пов'язаних із курінням?

В дослідженні, проведеному японськими вченими, вивчено статистично значущі дані рівня госпіталізацій через такі хвороби, як хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ) та ішемічна хвороба серця (ІХС), оскільки саме ці хвороби найчастіше спричинені курінням.

При вивченні питання дослідники використали інформацію японського Центру медичних даних (JMDC), який має базу всіх страхових випадків. Вчені вивчили дані пацієнтів віком від 20 до 74 років за 2010-1019 роки. Особливу увагу приділили періоду з 2017 року, оскільки на цей момент кількість систем для нагрівання тютюну на ринку Японії досягла 25% від загальної кількості продажів тютюнових виробів.

Аналіз цих реальних даних засвідчив, що після поширення бездимних альтернатив у Японії значно знизилася кількість госпіталізацій, що викликаються ХОЗЛ та ІХС.

Дані щодо частоти госпіталізації із ХОЗЛ
Дані щодо частоти госпіталізації із ХОЗЛ

Загалом дослідження встановило, що перехід із куріння звичайних сигарет на системи для нагрівання тютюну потенційно може знижувати негативні наслідки шкідливої звички. Особливо беручи до уваги те, що дим звичайних сигарет містить речовини, що можуть викликати онкозахворювання.

Тож перехід зі звичайних сигарет на електронні системи нагрівання тютюну може стати реальною можливістю не тільки завдати здоров’ю курців меншої шкоди, але й сприяти вирішенню проблеми куріння загалом.

    Реклама на dsnews.ua