• USD 29.3
  • EUR 31.2
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

"Ми безперервно вдосконалюємо організацію експорту, впроваджуємо новітні технології та діджиталізацію", — компанія Kernel

Директор із закупівель зернових та олійних культур компанії Kernel Олександр Головін і керівник відділу трейдингу зерна Оксана Карабін про побудову стійкої бізнес-моделі, стратегічні інвестиції, перспективні світові ринки і потенціал українського агросектору

Керівник відділу трейдингу зерна Оксана Карабін та директор із закупівель зернових та олійних культур компанії Kernel Олександр Головін
Керівник відділу трейдингу зерна Оксана Карабін та директор із закупівель зернових та олійних культур компанії Kernel Олександр Головін
Реклама на dsnews.ua

— Kernel щороку встановлює нові рекорди експорту. Як вдається їх досягати?

— О.Г. Рекорди для вітчизняного зернового трейдингу — це нормальний стан. Всі вже давно звикли, що в нашому бізнесі великі цифри стають дедалі більшими. Зараз складно повірити, що за останні 15 років Україна збільшила урожай основних культур втричі, а експорт за той самий період зріс у п’ять разів. Тому Kernel у цьому сенсі зростає разом з іншими компаніями, але все-таки нам вдається стабільно нарощувати свою частку в загальному експорті. 

На мою думку, вирішальну роль у цьому зіграла "Стратегія-2021", яку ми ухвалили у 2017 році. Вона передбачала масштабні інвестиції в експортну інфраструктуру, збільшення земельного банку, вдосконалення операційних процесів. І все це — з фокусом на інновації і сучасні технології. Сьогодні основні цілі вже досягнуті. Ми стали найбільшим експортером, що дає нам потужну експортну базу, вивели на високий рівень свою логістичну ін­фраструктуру, яка здатна безперебійно постачати урожай з поля на судно в обсязі 1 млн т на місяць. 

Олександр Головін, директор із закупівель зернових та олійних культур компанії Kernel
Олександр Головін, директор із закупівель зернових та олійних культур компанії Kernel

Крім цього, ми підтримуємо максимальний зв’язок із землеробством і розуміємо колег-фермерів. Це допомагає нам розбудовувати успішну співпрацю з іншими виробниками, включно через форвардні програми, кредитування і проєкт OpenAgriBusiness. Kernel розвиває культуру взаємодії з постачальниками, надаючи їм фіксацію цін, зручну логістику поставки товару, вигідніші умови закупівлі ТМЦ через нашу компанію, доступ до передових технологій вирощування. Ми прагнемо створити екосистему, в якій дрібні агровиробники зможуть заробляти більше у взаємодії з Kernel, ніж через індивідуальну діяльність. І це дає результат — саме закупівлі зерна від наших партнерів забезпечують левову частку експорту компанії. 

— Назвіть, які складові ви вважаєте запорукою свого успіху на ринку експорту агропродукції.

— О.К. Найперше — це чітка візія: ким ми себе бачимо, у чому наша роль і місія, куди йдемо і як будемо досягати цілей. Коли компанія планувала розширення, ми не ставили за мету просто стати найбільшими. Ми прагнули побудувати масивну, але ідеально збалансовану універсальну систему, яка працювала б злагоджено.

Реклама на dsnews.ua

Зараз Kernel — це стійка, диверсифікована бізнес-модель з повністю інтегрованими ланцюгами вартості, що робить нас гнучкою бізнес-платформою з низькими ризиками. У нас повна синергія з портами, елеваторами, залізничними вагонами. 

Ще одна складова — бездоганна ділова репутація впродовж багаторічної історії компанії. Передусім нас цінують як надійного ділового партнера і агровиробники-постачальники, і покупці товару на зовнішніх ринках. Коли відкриваються нові ринки, покупці першочергово придивляються до лідерів. І тут вже наше ім’я працює на нас.

Також хотіла б особливо виділити нашу команду. Kernel — це в першу чергу люди, які зробили наш спільний успіх можливим. Це професіонали, які демонструють високий рівень взаємодії, злагоджену роботу, взаємну довіру і самовіддачу, готовність до адаптації в нових умовах. Ми приділяємо значну увагу розвитку наших фахівців. 

О.Г. — Відносно закупівель ми створили розвинену мережу офісів по всій Україні з професійними менеджерами у кожному регіоні. Завдяки такій команді закупівельників ми можемо купувати зернові у будь-яких аграріїв і на будь-яких умовах, відвантажувати власним транспортом, фінансувати тощо. Такий інструмент є нашою конкурентною перевагою.

І ми не боїмося нового. Діджиталізація, автоматизація, впровадження інноваційних технологій — невід’ємні фактори розвитку в сучасних умовах. Тому ми постійно впроваджуємо передовий досвід у рослинництві, логістиці, фінансах, трейдингу.  

Оксана Карабін, керівник відділу трейдингу зерна, Kernel
Оксана Карабін, керівник відділу трейдингу зерна, Kernel

— Які виклики траплялися на вашому шляху до втілення стратегії експорту та як вдалося їх подолати? 

— О.К. Новим викликом для команди трейдингу стало введення в експлуатацію "Трансгрейнтерміналу" в порту Чорноморськ. Ми розширили географію країн-імпортерів, довелося шукати нішеві ринки та розвивати нові напрямки, вивчати специфіку відвантаження, виконувати вимоги замовників щодо документації, якості, особливостей фумігації та транспортування. 

Розширення кордонів експорту потребувало переорієнтування на CIF-програму. Наразі компанія замкнула логістичний ланцюг поставок. Використовуючи наземну логістику, термінальні потужності, морський транспорт, ми забезпечили доставку товару від виробника в Україні до фінального споживача в країні призначення. Ми безперервно вдосконалюємо процес організації експорту, залучаємо новітні технології та впроваджуємо діджиталізацію в операційну діяльність виконання контрактів та морських перевезень. 

— Які зовнішні чинники впливають на результати? 

— О.К. Галузь надзвичайно залежить від кон’юнктури на зовнішніх ринках. З року в рік змінюються торгові потоки, країни купують більше або менше залежно від власного врожаю, внутрішнього попиту і державного регулювання. Відповідно змінюється і портфоліо наших клієнтів. Іноді доводиться згортати велику тривалу програму через певні фактори, які диктує ринок. Іноді навпаки — співпраця з новими клієнтами розвивається неочікувано швидко. 

— О.Г. Пандемія і глобальний локдаун — це найбільший зовнішній виклик, який сильно вплинув на волатильність на світовому ринку продовольства і мав багато наслідків. Наприклад, коли ціни різко зросли, була проблема дефолтів, але Kernel вдалося знайти спільну мову майже з усіма постачальниками. Для цього ми модифікували умови співпраці, тим самим навіть удвічі збільшили кількість аграріїв-партнерів, а кількість форвардних договорів зросла у понад два рази.

Запорукою успіху і сьогодні, і в майбутньому ми вважаємо довготривалі відносини з партнерами, засновані на виконанні всіх домовленостей.

— Експорт — це про міжнародний авторитет та визнання не лише компанії, а й цілої країни. Чи відчуваєте відповідальність за те, що Kernel є обличчям України на світовому аграрному ринку? Які нові ринки є перспективними?

— О.Г. Лідерство — це завжди відповідальність. Як найбільший експортер з глобальною географією діяльності Kernel часто є амбасадором у просуванні вітчизняного експорту, відповідно має тримати високу планку ведення бізнесу.

— О.К. Україна — один із постачальників не-ГМО продукції на світові ринки. За нашим товаром як ключового експортера будуть робити висновки про якість, яку репрезентує країна-постачальник, тому ми дотримуємося всіх стандартів щодо сталого виробництва. Зокрема відвантажуємо велику кількість кукурудзи, яка відповідає вимогам Євросоюзу щодо викидів парникових газів, так звана ISCC-кукурудза. 

Щодо найбільш перспективного ринку, то велика частка експорту припадає на Китай — це одна із країн призначення для відвантаження української кукурудзи, шроту і ячменю. Так, минулого року у Китай поїхало з України 38% експорту зернових, з них частка Kernel — 27%. Якщо ж говорити про кукурудзу, то на цей напрямок ми відвантажили 43%.  

— Як плануєте перевершувати власні рекорди?

— О.К. Конкуренція дедалі посилюється, а потенціал галузі для подальшого зростання щороку буде сповільнюватися, адже Україна швидко надолужує відставання від провідних систем землеробства. Це означає, що нові рекорди будуть даватися непросто. Але ми переконані, що маємо достатньо ресурсів для розвитку. 

— О.Г. У нас є все, щоб збільшити експорт. Рекордний урожай цього року посприяв цьому. Україна загалом має потенціал до зростання, і ми очікуємо, що експорт буде лише збільшуватися. Віримо, що за кілька років наша держава зможе експортувати 80 млн т зерна. Плануємо і надалі розвивати співпрацю з агровиробниками, розширювати відносини з партнерами-покупцями, CIF-програму, активно працювати над партнерськими проєктами, зокрема щодо фінансування, фовардних договорів, OpenAgriBusiness.  

    Реклама на dsnews.ua