• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

Руссо туристо на заводу з патронами. Як ГРУ зганьбилося в Албанії

Увечері 20 серпня в Албанії за підозрою у шпигунстві затримали трьох осіб – двох із російським паспортом та одну – з українським

Російський паспорт
Реклама на dsnews.ua

Як заявила влада Албанії, ці троє намагалися проникнути на територію заводу "Молот" у місті Грамші, розташованому за 78 км від столиці. За часів режиму Енвера Годжі завод "Молот", тоді Збройно-механічний завод, виробляв АК-47.

Згідно з прес-релізом поліції, невідомого (на той момент) громадянина, яким виявився 24-річний росіянин М.З., було помічено біля периметра заводу, де він намагався сфотографувати об'єкт.

Військова охорона заводу вирішила затримати підозрілого персонажа та й власне затримала. Щоправда М.З. просто так здаватися не схотів і застосував проти військовослужбовців якийсь нейропаралізуючий аерозоль, внаслідок чого двох охоронців було госпіталізовано в Тирані.

Щодо затриманого, то його відправили до місцевого поліцейського управління. Паралельно співробітники кримінальної поліції, Антитерористичного управління поліції у координації з Генштабом ЗС Албанії, під час "попередніх слідчих дій " отримали інформацію про те, що М.З. був не один. За деякий час в районі Грамші було затримано 33-річну росіянку С.Т. та 25-річного українця Ф.А., які пересувалися на "Шевроле".

Але це ще не все. Наступного дня після затримання трьох потенційних російських шпигунів, тобто 21 серпня, до рук поліцейських потрапили ще четверо підозрілих осіб, але вже трохи старші – у середньому їм близько 40-45 років. При собі вони мали вже паспорти Чеської Республіки.

А затримали їх на території іншого збройового заводу — у містечку Полічан, яке знаходиться за 122 км від Тирани та за 59 км від Грамші.

На цьому колись секретному підземному заводі, що знаходиться всередині гори, за Ходжи вироблялися знову-таки Ак-47, а також ручні гранати, протипіхотні та протитанкові міни.

Реклама на dsnews.ua

Як помітили "чехів"? Поліцейські звернули увагу на дві машини на іноземних номерах, припаркованих біля заводу. Порушники вже встигли зламати замки воріт у тунель, де зберігалися верстати для виробництва боєприпасів та активно там усе фотографували. За чим їх і застали поліцейські. Інформації про те, чи вони чинили опір, поки що немає.

Що відомо про затриманих

У ЗМІ було опубліковано документи двох росіян, яких пов'язали до Грамші. Завдяки їм стало відомо, що 24-річний любитель аерозолів – це Зорін Михайло Юрійович, а 33-річна росіянка – Тимофєєва Світлана Валеріївна.

Фото документів українця оприлюднено наразі не було. Хоча в жодному разі не можна виключати, що і цей Ф.А., і четверо "чехів" справді є українцем та чехами. І були давно завербовані російськими спецслужбами, а зараз, на тлі конфлікту між Москвою і НАТО, що триває, їх "розбудили" і відправили на місію зі збору даних про обороноспроможність однієї з країн Альянсу.

Всі як один вони стверджують, що є звичайними блогерами, які приїхали до Албанії подивитися шпилі…пардон, покинуті заводи та військові бази. При собі у них було виявлено фототехніку та флешки з фотографіями об'єктів. Нестиковка ж у тому, що той самий завод "Молот" — не покинутий. Там нещодавно розпочалося виробництво патронів калібру 5,56 мм, що використовується збройними силами країн НАТО.

Далі. Відомий журналіст із Bellingcat Христо Грозєв, реагуючи на новини з Албанії, уточнив цікаві подробиці про "блогершу" Тимофєєву: як виявилося, свого часу вона "погоріла" на шпигунстві в Єгипті, і російському МЗС довелося докласти чимало зусиль, щоб її звільнити і вивезти.

Але це ще не все. Машина – " Шевроле ", де на околицях Грамші роз'їжджали Тимофєєва і Ф.А., як повідомили у албанської розвідці, афілійовано із сербської резидентурою ГРУ ГШ ЗС РФ, тобто з російською військовою розвідкою. Тієї самої, на яку працювали "солсберецькі туристи" Руслан Боширов (Анатолій Чепіга) та Олександр Петров (Олександр Мішкін), які зганьбилися з епічно провальним замахом на Скрипалів у Британії в 2018 р.

Все та ж ножівка, і та ж гілляка

Які можна зробити висновки на підставі інформації, що має на даний момент?

По-перше, з Албанії ми отримали нове підтвердження тому, що російські спецслужби перебувають у такому ж плачевному стані, як і "друга армія світу", у чому весь світ переконався після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Так, є, безумовно, в їхньому активі успішні операції. Проте те ж ГРУ вже вкотре продемонструвало ступінь деградації та гострий кадровий голод, намагаючись провести справді важливі для Кремля операції за кордоном: це і замах на Скрипалів, і спроба вбивства тим самим "Новичком" болгарського зброяра Омеляна Гебрєва, який постачав боєприпаси в Україну; та маса невдалих спроб злому та проникнення в комп'ютерні мережі в Нідерландах, Норвегії та інших країнах Європи.

Регрес російських спецслужб видно і в незграбній роботі тих, хто відповідає за легенди агентів. Вони, простіше кажучи, взагалі не морочаться з ними: що Чепіга та Мішкін імітували туристів, що ці троє, якщо не семеро (включно з "чехами"), також запевняли правоохоронців у тому, що вони невинні блогери та туристи.

Плюс до всього заслані козачки дуже легко попадаються. "Солсберецькі туристи" чомусь забули про велику кількість відеокамер у місті, а Зорін вкрай тупо потрапив у поле зору охорони "Молота", та ще й вирішив відбиватися від військовослужбовців, що навряд чи робив би реальний блогер, який прибув подивитися на покинутий об'єкт.

Крім того, про деградацію та кадровий голод свідчить і те, що була задіяна вже скомпрометована співробітниця – Світлана Тимофєєва.

Велика ймовірність, що після скандалу в Єгипті, її особистість та роботодавець стали відомі не лише єгипетським спецслужбам, але інформація про неї могла таємно чи в межах відповідних міжурядових угод потрапити до рук інших держав. Враховуючи, що Грозєв, який, очевидно, отримує відомості з джерел у західних спецслужбах, включаючи британські, в курсі єгипетської пригоди Тимофєєвої, можна припустити, що в Європі чудово знають, хто вона і на кого працює.

І при цьому Москва все одно відправляє її на місію до країни, що є членом НАТО, яка має доступ до бази розвідданих Альянсу, незважаючи на те, що при затриманні та ідентифікації її легенда відразу ж розсиплеться.

По-друге, такі ворожі акти Кремль, який відчайдушно намагається загальмувати або зовсім зупинити постачання зброї з Європи в Україну, лише стимулює країни НАТО посилити контррозвідувальну діяльність.

По-третє, затримання у Грамші та Полічани відбуваються на тлі гострої полеміки в ЄС про те, чи варто заборонити видачу росіянам туристичних віз. Зауважимо, що трійця з Грамші потрапила до Албанії саме як туристи. Хоча важливо зауважити, що у літній період в Албанії туристичних віз немає. А це, у свою чергу, і додає аргументів на користь необхідності закритися для руссо туристо, так і на посилення прикордонного контролю в країнах НАТО щодо підозрілих осіб з Росії або з нею афілійованих.

    Реклама на dsnews.ua