• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Цугцванг Кремля. Як у Берліні та Бухаресті ховали Путіна

У Бухаресті й Берліні ми зараз спостерігаємо дві події, які мають надважливе значення для України. Це два саміти: зустріч міністрів юстиції країн "Групи семи" (Берлін) та зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО (Бухарест)

Урсула фон дер Ляєн
Урсула фон дер Ляєн
Реклама на dsnews.ua

Чому ці події надважливі? По-перше, вони посилюють тренд, заданий ПАРЄ, ПА НАТО та Європарламенту щодо визнання Росії державою-спонсором тероризму, що, звісно, тягне за собою й конкретні рішення щодо покарання для РФ. 

По-друге, на них обговорюється, яким саме чином це відбуватиметься. Створення відповідних механізмів починається, зокрема, і на саміті в Берліні. Це, до речі, перша така зустріч міністрів юстиції з початку повномасштабного вторгнення РФ.

Згідно із заявою, оприлюдненою на сайті Міністерства юстиції країни-господаря саміту — Німеччини — Офіс генпрокурора України розслідує понад 45 тис. випадків воєних злочинів, скоєних російськими окупаційними військами. Свої розслідування проводять і німецький Мінюст, збираючи свідчення українських біженців, а також слідчі Міжнародного кримінального суду.

Трибунал для Росії

База з кримінальних справ вже доволі велика. Тож постає питання, яким чином інтенсифікувати вже процедуру притягнення до відповідальності як виконавців, так і організаторів воєнних злочинів.

З цією метою "Сімка" в Берліні домовилася створити цілу мережу, яка б координувала розслідування воєнних злочинів. Тобто розслідування кожної країни чи установи (МКС) відбуватимуться не окремо, а в межах єдиного процесу, що передбачає постійний обмін інформацією, консультації та допомогу його учасникам.

Окрім того, і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн повідомила про намір її відомства створити спеціальний суд задля розслідування та притягнення до відповідальності винних у скоєнні воєнних злочинів. 

Реклама на dsnews.ua

По-третє, саміт очільників МЗС країн НАТО у столиці Румунії засвідчив: підтримка та допомога Україні зростатимуть і триваматимуть, доки Україна не переможе у війні. Це що стосується військової допомоги. Гуманітарна ж та економічна йтиме й після, щоб відновити інфраструктуру України, модернізувати і зміцнити оборонну галузь. Аналогічно, триватиме й допомога у притягненні до відповідальності воєнних злочинців.

Є і цілком конкретні, так би мовити, практичні зрушення. 

Окрім європейської модифікації РСЗВ M270A1 — LRU, що нам передала Франція, у Пентагоні зараз розглядають можливість відправки до України більш далекобійних систем — високоточних GLDSB (Ground Launched Small Diameter Bomb — Бомба наземного пуску малого діаметру) спільного виробництва Boeing та SAAB. Слово "бомба" в назві не має вводити в оману: йдеться саме про ракетний комплекс.

Це може стати дійсно серйозною зміною позиції зокрема США, оскільки дальність GLDSB становить 150 км. Досі Вашингтон не демонстрував оптимізму щодо надання Україні зброї, яка могла б гіпотетично вражати цілі на території РФ. Не факт, що в разі відправки GLDSB до України вони почнуть влучати по воєних об’єктах Росії через певні умови, та мешне з тим…

Ще одна тема для гарячих дискусій — це відправка ЗРК Patriot. Вона актуалізовалася з подачі Варшави, яка закликала Берлін надіслати ці системи не на території Польщі задля захисту від ракетних ударів РФ, а на території України. Передачу "петріотів" також зараз розглядають і в Пентагоні.

І нарешті, за даними Bloomberg, в НАТО повернулися до питання надання Україні винищувачів МіГ-29 та F-16. Тим часом Швеція задумалася над передачею Україні своїх винищувачів SAAB JAS 39 Gripen. 

Кроляча нора Путіна

Отже ми бачимо, що тактика режиму Путіна у війні наступна: здобути бодай якусь перемогу, незважаючи на втрати, на Донеччині – на Бахмутському напрямку; два – сіяти терор ракетними ударами, тобто заморозити українців, а також потім залишити їх без транспортної та фінансової систем.

Це свідчить про цугцванг російського режиму.

Змінити ситуацію на свою користь Кремль в умовах зростаючої допомоги для України просто не може. І єдиний вихід бачить у терористичній діяльності, що вже призвело до голосування ЄП та низки національних парламентів щодо визнання РФ державою-спонсором тероризму..

Проте і ця тактика не дає переваг, адже попри холод спротив українців дедалі впертіший.

Не менш важливе те, що терор РФ щодо України також спонукає партнерів, зокрема НАТО, надавати більше і більше САУ, ЗРК, трансформаторів та іншого устаткування.

Можемо констатувати, що часи, коли агресивна політика Путіна жахала ЄС та США та втримувала їх від рішучої підтримці України, минули. Зараз що більшу агресивність демонструє Росія, то жорсткіша реакція США та ЄС. Остаточно це засвідчить позитивне рішення Німеччини та НАТО загалом передати Києву ЗРК Patriot.

Тим часом коридор можливостей Кремля стрімко звужується. І стане максимально вузьким, коли буде погоджено граничну ціну на російську нафту (і нижчу за $65 за барель). Тоді дохід країни-бензоколонки різко зменшиться, а війна коштуватиме ще дорожче. Уряду РФ вже довелося скоротити виплати пенсій на 0,7%.

Далі буде.

    Реклама на dsnews.ua