• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Дотиснули. Хто сформує два батальони Leopard, обіцяні Шольцем

Про готовність надати або розглянути надання Україні основних танків Leopard 2 заявила вже низка європейських країн

танк леопард
Реклама на dsnews.ua

Отже в коментарі нового міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса за підсумками восьмої зустрічі на військовій базі "Рамштайн" щодо постачання танків Leopard про те, що рішення "поки що" немає, ключовим було саме "поки що". 

25 січня, в день народження президента Володимира Зеленського (свідомий символізм чи ні?) канцлер ФРН Олаф Шольц після тривалих перемовин і тиску союзників повідомив про згоду федерального уряду надати Україні з запасів Бундесверу довгоочікувані танки Leopard 2, до того ж у найновішій з масових модифікацій — 2A6, у кількості 14 одиниць, тобто танкову роту. 

Очільник німецького уряду завважив, що разом із танками Берлін, звісно ж, відправить до України снаряди. Також пакет допомоги включатиме технічне обслуговування і логістику. 

Загалом, за словами Шольца, йдеться про намір союзників зібрати для Києва два батальони "леопардів", а це шість рот. 

Синхронне занурення

Не можна сказати, що позитивне рішення уряду ФРН щодо танків було сюрпризом. Це було секретом Полішинеля вже напередодні, адже 24 січня про це з посиланням на власні джерела повідомило видання Der Spiegel

Реклама на dsnews.ua

Разом з тим, аналогічно 24 січня низка американських видань, зокрема The New York Times, The Wall Street Journal, Reuters і Politico, знову ж таки з посиланням на поінформовані джерела, написали про те, що адміністрація президента США Джо Байден теж схиляється до відправки танків Abrams M1, попри певні дискусії щодо доцільності (відсутність наразі баз для ТО та ремонту у Європі, велика вартість сервісу, тощо), до України. За даними Politico, вірогідно Штати можуть надати зараз Києву 30-50 одиниць. 

Так, цей меседж, розповсюджений через ЗМІ, ймовірніше був меседжем передусім для Берліна, аби зрештою той погодився на постачання Leopard 2 і на надання дозволу іншим країнам реекспортувати танки. Цьому передували тривалі та інтенсивні перемовини. І зрозуміло, що рішення було прийнято ще, як мінімум, позавчора, а потім ця інформація потрапила на перші шпальти.

Логічно буде припустити, що й новини про "абрамси" свідчать про домовленість між Берліном ти Вашингтоном щодо того, що й Штати все ж виконають умову Шольца, про яку писали ЗМІ напередодні, яку він озвучував під час перемовин з Білим домом — ФРН відправить танки, коли це зроблять і США. Тобто повідомлення в американських виданнях, цілком ймовірно, не залишаться просто меседжем — схоже, вони є елементом кампанії, яку розпочали британський та польський уряди, тобто загалом схема, описана раніше ДС, спрацювала. Тим більше, що за кілька годин після заяви Шольца кореспондент Bloomberg у Білому домі Джордан Фабіан повідомив про намір адміністрації Байдена надати Україні 31 Abrams M1.

Географія та цифри

Звісно не варто ділити шкуру невбитого леопардами ведмедя. Тим більше за відсутності цілком конкретних цифр від наших союзників. Але принаймні ми можемо зрозуміти, хто ж саме може допомогти у формування згаданих Шольцем двох танкових батальонів.

Отже. Це, нагадаємо, Німеччина — 14 Leopard 2A6. 

Ще раніше була Польща, яка готова була передати танки навіть без згоди Берліна, — ще рота, тобто 14 одиниць.

Норвезьке видання Dagens Næringsliv дізналося про закрите засідання розширеного комітету закордонних справ та оборони у понеділок увечері, присвячене саме "леопардами". За інформацією журналістів, Норвегія розглядає можливість надання Києву 8 з 36 наявних в неї цих танків.

І щоб вже не вертатися до Скандинавського півострову, зазначимо також, що ще 13 січня президент Фінляндії Саулі Ніінстьо говорив про намір передати нам кілька Leopard 2. Небагато, адже фінни теж межують з країною-агресором, але все же таки. 

24 січня, під час візиту до Києва, президент Фінляндії підтвердив заяву від 13 січня і повідомив про плани Гельсінкі створити в Європі для України потужний підрозділ "леопардів".

Ще один з найбільших "донорів" військової допомоги для ЗСУ — Швеція — наразі ще не прийняла остаточного рішення. Міністр оборони Пол Йонсон у коментарі Svenska Dagbladet аналогічно вчора зазначив, що хоча зараз його країна не готується до відправки танків, але він не виключає цього кроку у майбутньому. На озброєнні цієї держави є близько 120 одиниць шведських модифікацій Leopard 2A5 — Stridsvagn 122 із більш сучасними технологіями (управління, система управління вогнем, посилена броня, триваліша боєздатність) і який було модернізовано саме під природні умови Швеції, які, варто зазначити, доволі тотожні до українських, хіба окрім територій за полярним колом. 

Далі. Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте в інтервью німецькій Frankfurte Allgemeine Zeitung заявив про готовність викупити орандовані королівством 18 одиниць Leopard 2 і передати Україні.

За його словам, надати ці танки Україні готові і в Португалії, яка, як і Польща, Фінляндія, Нідерланди, каже Рютте, все одно передали б танки навіть за відсутності згоди Берліну. 

Зазначимо, що слова Рютте є підтвердженням повідомлення видання Correio da Manha, яке з посиланням на близьке до португальського уряду джерело, писало про підготовку Ліссабону до постачання танків до Києва. Видання повідомляло про, щонайменше, чотири одиниці з 37 наявних, середи яких до експлуатації готові 12 одиниць.

Сусідка Португалії — Іспанія, чиє бажання допомогти нам "леопардами" минулого року було заблоковано Берліном, як пише El Mundo, готова відправити взагалі 53 одиниці. Хоча й не одразу, оскільки у задовільному стані є лише 20 з них, а решта потребує ТО та ремонту. 

Додамо ще до цього переліку 14 Challenger 2, обіцяних Лондоном, а також відремонтовані в Чехії на кошти США та Нідерландів Т-72 у кількості — 120 одиниць. Частина з них — Т-72Б, схоже, згідно повідомленню видання Menadefense — надані Марокко, яке закупило їх свого часу у Білорусі. 20 одиниць наче вже Прага нам відправила. 

Тож ми, якщо буде відповідне рішення Вашингтону щодо "абрамсів" (ДОПОВНЕНО: Джо Байден о сьомій вечора за Києвом підтвердив: США відправлять 31 Abrams M1 в Україну), можемо розраховувати принаймні три батальйони і роту танків західних зразків (Leopard 2, Challenger 2, Abrams M1) — це приблизно 138 одиниць. Плюс модернізовані і відремонтовані 120 Т-72. А це дуже схоже на виконання "замовлення" пана Валерія Залужного, яке він озвучив в інтерв'ю The Economist.

Така ось, може й ще оптимістична, проте нехитра арифметика. Яку, очевидно, провели і в Росії, де вже відрефлексували дещо істерично з долею фаталізму. Так, спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи повідомлення Der Spiegel, спромігся, хіба лякати Німеччину, що вже де-факто позбулася енергетичної залежності від Росії, погіршенням відносин. А одна з топ-пропагандисток РФ Ольга Скабєєва якось вимушено і некреативно запропонувала США до 14 "леопардів" від Берліну надати Україні, принаймні, 88 (натяк на сумнозвісне 14/88 — закодоване нацистське привітання) "абрамсів". Ці типове агітпропівські кліше — дійсно мабуть єдина річ, якою Кремль може реагувати на доленосні рішення відправити до Україні сучасні танки західних зразків.

Що, варто завважити, підтверджує припущення, з урахуванням обсягів допомоги, погоджених на "Рамштайні-8", щодо остаточного вибору союзників на користь перемог на полі бою замість нераціональних спроб домовитися із Путіним зараз. Про це свідчить і несподіване і сенсаційне рішення Комісії з безпекової політики Національної ради Швейцарії, згідно з повідомленням Neue Zürcher Zeitung, дозволити Німеччині, Данії та Іспанії реекспорт зброю швейцарського виробництва до України.

    Реклама на dsnews.ua