• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Коронація Чарльза ІІІ. Чи вдягнуть йому корону задом наперед

6 травня у Великій Британії відбудеться перша коронація за 70 років 

Реклама на dsnews.ua

Рекордна для британської монархії тривалість правління Єлизавети ІІ, яка померла 8 вересня минулого року у віці 96 років, обернулась і рекордною тривалістю перерви між коронаціями. Тепер на престол зійдуть її син Чарльз III і його дружина – королева-консорт Камілла. Звісно, це буде й перша коронація британського монарха у ХХІ ст. І вже ювілейна сорокова відтоді як Вільгельм Завойовник вдягнув корону 25 грудня 1066 р.

Чарльз ІІІ належить до династії Віндзорів, які в свою чергу походять від старовинного німецького роду Веттінів. Представники цих династій не відрізняються від інших королівських родин Європи в тому плані, що всі вони дуже тісно пов’язані між собою століттями шлюбів. Представники Веттінів свого часу окрім Великої Британії, також правили в Бельгії, Болгарії, Португалії, Саксонії, Польщі. Були вони й Великими князями Литовськими, Великими князями Руськими (Українськими), Київськими, Волинськими та Чернігівськими. Як наприклад, Август ІІ або ж його син Август ІІІ. Тож сподіваймося на прихильність нового короля Великої Британії… Жарт. Лондон вже неодноразово довів свою прихильність до України.

Церемонія

Коронація у такій стародавній монархії, як Велика Британія, сповнена ритуалів, традицій і правил. Але водночас знайшлося місце й для нововведень.

Відбудеться вона у Вестмінстерському абатстві. Це традиція. А от нововведення – зміни у церемонії з урахуванням реалій нинішніх світу та Великої Британія, а саме релігійного (хоча звісно ж Англіканська церква, як і завжди, в пріоритеті), культурного та етнічного розмаїття Сполученого Королівства та країн Співдружності.

До абатства Чарльз вирушить у вишуканій золотавій мантії свого діда – Георга VI, яку пошили до його коронації у 1937 р., а повертатиметься до Букінгемського палацу вже в Королівській мантії.

Це теж традиція. А нововведення – це Вельский хрест, який буде "перлиною" церемонії в абатстві. Його виготовлено було нещодавно. Особливим же він є через реліквії з Істинного Хреста (з того самого, як вважають християни, на якому було розіп’ято Ісуса). Ці реліквії є подарунком королю від Папи Римського Франциска.

Реклама на dsnews.ua

Традиційним буде використання під час церемонії інших регалій. Це зокрема п’ять мечів: Великий державний меч 1698 р. вагою 23 кг, який несуть перед монархом під час коронації; Дорогоцінний жертовний меч з дамаської сталі, виготовлений для Георга IV у 1820 р., який монарх отримує від архієпископа Кентерберійського як символ того, що корона служить церкві – він легший і його несуть у Вестмінстерському абатстві перед монархом; також у церемонії використовують Меч Духовної Справедливості, Меч Світської Справедливості, Тупий Меч Милосердя, а ще Посох Святого Едуарда. І на додачу Чарльз ІІІ попросив пронести ще Євангеліє св. Августина VI ст.

Будуть використані корона Святого Едуарда – для Чарльза ІІІ, і корона королеви Марії – для Камілли – замість корони королеви-матері Єлизавети, щоб уникнути дипломатичної напруги у відносинах з Пакистаном, Індією та Афганістаном, що висували претензії на право власності на діамант Кохінур.

Також він отримає скіпетри — суверена з хрестом і суверена з голубом, Сферу суверена, Перстень суверена (як символ "шлюбу" монарха з країною). Більшість цих регалій, разом з мечами, але окрім хіба Ложки для миропомазання короля, були повністю відтворені після того, як у 1649 р. Олівер Кромвель наказав їх знищити.

Доленосна брила

Чарльз ІІІ за традицією сидітиме на троні короля Едуарда (Едуарда Сповідника або ж Едуарда І Англійського), зробленому майстрами у 1300 р. Це крісло теж має певну особливість - це Камінь долі, також відомий як Скунський камінь чи Коронаційний камінь. На перший погляд, це звичайна невеличка кам’яна брила вагою 15 кг. Але вона має свою історію і символічність, адже на ній коронувалися шотландські, а потім і англійські/британські монархи. Першим, хто сидів на ній під час коронації, був король Шотландії Олександр ІІІ – у 1249 р.

Існує кілька легенд щодо походження Stone of Scone: від єгипетського (начебто на острів його привезли донька фараона Рамзеса ІІ Скота та її чоловік – скіфський цар Гатела) до сирійського (і привіз його власне Гатела, а не Скота). Хоча останні дослідження Каменю долі натрапили також на римський слід.

З Каменем долі пов’язані століття напруги між Шотландією та Англією, які були окремими королівствами до укладення Акту про унію у 1707 р.; адже у 1296 р. його забрав той самий Едуард Сповідник. Разом із шотландськими короною та скіпетром. Потім на замовлення Едуарда І Англійського камінь "вмонтували" у спеціальне крісло, на якому англійські та британські монархи коронувалися з XIII ст. Попри вимоги шотландців повернути реліквію. Це майже сталося у 1950-х рр., коли його вкрали четверо шотландських студентів. Вони дорогою назад примудрился його розбити, потім склеїти, але вдома здебільшого їх вчинок сприйняли геть недобре і Камінь повернули до Вестмінстерського абатства, де на ньому коронувалася Єлизавета ІІ. Лише у 1996 р. Скунський камінь повернули до Шотландії. Там він і зберігається в Единбурзькому замку. За винятком, власне, коронаційних заходів.

Після церемонії його повернуть до замку. Це є однією зі спроб обійти гострі кути спільної історії. Як, власне, за сподіваннями деяких британських аналітиків, і коронація Чарльза, оскільки частина шотландців після Brexit досі націлені на вихід з Великої Британії.

Саме тому, мабуть, за рішенням королівської родини та організаторів коронації, обличчям яких є граф-маршал (це спадкова посада, яку обіймають з 1483 р. герцоги Норфолкські), вперше на церемонії з британських перів присягати на вірність буде лише принц Вільям. Водночас присягнути запропонують і всім охочим з присутніх звичайних підданих Його Величності. Щоправда, це трохи відлунює популізмом – показати, що новий монарх, який до речі вчився у звичайній школі, близький до всіх британців, і не є королем тільки еліти. Не факт, що цей трюк спрацює, адже, згідно з квітневим опитуванням YouGov, за коронацією стежитимуть лише 46% повнолітніх британців, і 70% молодих британців взагалі не цікавляться королівською родиною. При цьому 51% респондентів вважають, що вона не має фінансуватися коштом платників податків.

Втім, схоже, представники еліт сприймають коронацію як шоу, зроблене насамперед для них, бо здійняли серйозний ґвалт через рішення короля заборонити перам шикувати у власних коронах і мантіях, а натомість одягнути звичайні костюми. Заборону довелося скасувати. А от здобути перемогу над монархом перам у питанні кількості гостей не вдалося: якщо на коронації Єлизавети ІІ був присутній майже весь парламент і ще й на додачу дружини членів Кабміну, то на коронації Чарльза дружин не запрошували, а кількість законодавців у відповідь на їх обурення збільшили лише вдвічі від попередньої – по 20 осіб від обох палат.

Ліпший за денді

Хоча в іншому церемонія виглядатиме вкрай вишукано і ефектно, втім зі збереженням традицій і дорого.

Так, на коронацію Чарльз ІІІ їхатиме у сучасній, 2010 р., кареті Diamond Jubilee State Coach, де є кондиціонер і опалення, а вертатиметься вже Gold State, яку зробили ще у 1762 р. на замовлення маркіза Френсіса Роудона-Гастінгса для короля Георга ІІІ.

До речі вважається, що під час коронації дідуся Чарльза ІІІ — Георга VI, який їхав цієї ж каретою, процесія була найдовшою за всю історію. Подивимось, чи онуку вдасться перевершити діда.

В чому точно Чарльз ІІІ уже перевершив Георга VI – це у вартості церемонії. За офіційними даними, вона сягнула 100 млн фунтів стерлінгів, а за даними The Mirror, всі заходи безпеки силових структур збільшили її взагалі до 250 млн.

На коронацію Георга VI британські платники податків витратили суму еквівалентну (станом на 2021 р.) 23,5 млн, на коронацію Єлизавети – 18,8 млн. До нинішньої церемонії конкуренцію Георгу VI складав лише Георг IV у далекому 1821 р., який витратив на це 21,1 млн. Враховуючи, що коронація попередника, Георга ІІІ, і наступника, Вільгельма IV, обійшлися країні у 1,6 та 4 млн фунтів відповідно, огрядний Георг IV, король, денді, ловелас, завдяки репараціям від переможеної Франції витратив просто космічні кошти на це шоу марнославства з надзвичайно дорогим одягом, оздобленням і величезною кількістю гостей – 4 656 осіб. Принаймні Чарльз ІІІ в цьому не обігнав свого славетного пращура. До нього навідаються лише 2,2 тис. гостей.

Ще цікавий факт про діда нового монарха Великої Британії Георга VI, який отримав корону після зречення його брата Едуарда VII. Корону-то він отримав, але наділи її задом-наперед. Неприємний конфуз. Хоча в цьому Георг VI не був "новатором". Архієпископ Кентеберійський Фредерік, який тоді нездужав і був у поважному віці, теж переплутав сторони корони під час церемонії коронації у 1902 р. для Едуарда VII, сина королеви Вікторії і батька короля Георга V (тобто прадіда Чарльза ІІІ). До речі, саме під час коронації Георга V у 1911 р. востаннє в’язням було надано "королівське милосердя".

Що ж. Кожен монарх залишав свій слід в історії Англії та Великої Британії – великий чи маленький, величний чи ганебний.

Правда, варто зазначити, що нинішня коронація вже є історичною подією, оскільки відбувається після рекордного правління Єлизавети, за час якого Британія пережила остаточний занепад своєї імперії, конфлікти, кризи, цілу купу світових лідерів, а потім ще й Brexit, який консерватори прагнуть трансформувати у початок відродження країни довкола Співдружності у межах концепції "Глобальна Британія".

І сьогодні до Чарльза ІІІ прикуто багато уваги, не через буремну молодість, а більше через очікування того, яким він буде монархом. Куди рухатиметься Велика Британія. Якщо у напрямку відродження минулої величі, але в сучасній парадигмі, то наскільки успішно і швидко. 

    Реклама на dsnews.ua