• USD 36.6
  • EUR 39.8
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Ленд-ліз для України. Як це буде

США розглядають можливість постачання в Україну широкої номенклатури важких та складних озброєнь

Навчання "Сталевий Орел" у Колорадо (США)
Навчання "Сталевий Орел" у Колорадо (США), 31 березня 2022 / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Увечері 6 квітня американський Сенат одноголосно підтримав, безсумнівно, історичний Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act, або, якщо простіше, законопроект про запуск програми ленд-лізу для України та її війни з Росією.

Історичний він із низки причин.

По-перше, формат постачання зброї, стратегічно важливих ресурсів та сировини союзній воюючій державі за спрощеною процедурою не використовувався з часів Другої світової війни, коли Сполучені Штати надавали союзникам повсюдну та масштабну допомогу.

По-друге, зараз в Україні теж твориться історія, оскільки наша держава відстоює свою незалежність і її захисникам вдалося зірвати плани Кремля щодо швидкого захоплення країни, завдавши при цьому російським військам величезних втрат.

Є підстави вважати, що така одностайність і рішучість Сенату та американського істеблішменту стали реакцією на жахи різанини у Бучі. Як висловився лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер: "Вбивство безневинних цивільних лише за те, що вони ті, ким є, через релігію, расу, національність, — це геноцид. І вина за це лежить на Путіні".

Нелюдяність, абсолютна аморальність і варварська жорстокість російських військ шокували світ. Але на зміну шоку прийшли конкретні дії, покликані зупинити росіян і максимально покарати їх за скоєні злочини.

Ленд-ліз – один із способів досягнення цієї мети.

Реклама на dsnews.ua

Термін на слуху. Але багато хто може не до кінця розуміти його значення: радянське та російське керівництво дуже не люблять згадувати цю сторінку з історії Другої світової, оскільки вона докорінно підриває ідеологічний конструкт "Великої Перемоги", досягнутої виключно самостійно.

Восени 1941 р. США запустили програму всеосяжної допомоги європейцям, які билися з військами Третього Рейху. У 1942 році її дія поширилася і на СРСР. Її суть: Америка забезпечує усім необхідним, а гроші за всю техніку, матеріали, технології, які вціліють після війни, повернуть з часом.

Зважаючи на технологічну відсталість і кадровий дефіцит внаслідок чисток, Москва гостро потребувала ... Всього.

Американці подарували "Катюші" ноги – шасі "Студебеккер", а також тисячі тонн рейок, майже 2 тис. паровозів, тисячі вагонів, покришки для автомобілів та, власне, автомобілі; мотоцикли, авіапаливо, сталь, продукти харчування (цукор, консерви, etc.), шкіру, шерсть і навіть гудзики на військову форму.

Список насправді величезний. Суть у тому, що тоді союзників Штати завалили всілякою продукцією, що дозволило їм переламати хід війни та здобути перемогу.

Що стосується оплати, то американці не жадібні і не підганяли з виплатами. Більшість союзників не відмовлялися від своїх зобов'язань. Британці, наприклад, повністю розрахувалися за все в 2006 р. А винні вони були американцям $4,33 млрд, що значно більше за цифру, виставлену в рахунку для СРСР. Причому суму Штати двічі знижували, й у 1951 р. вона становила $800 млн, але ці кошти Москва відмовлялася виплачувати. Та й досі не виплатила.

А тепер поговоримо про програму для України, загалом схожу на ту, яка діяла під час Другої світової.

Прийнятий сенаторами законопроект спрощує процедуру передачі озброєнь Україні, оскільки у разі остаточного перетворення його на закон президент Джо Байден зможе самостійно приймати рішення, що і в яких кількостях надавати українській армії.

Він також свідчить про те, що у Вашингтоні Росію вважають загрозою демократії не меншою мірою, ніж свого часу Третій Рейх; а також впевнені у перемозі України у цій війні.

Щодо самої процедури. Своє слово має сказати нижня палата Конгресу – Палата представників. І для оперативного запуску програми сказати має сьогодні, 7 квітня, адже з п'ятниці американські законодавці йдуть на двотижневу перерву.

Найімовірніше, як і в Сенаті, ні в кого в Палаті представників немає заперечень проти такого кроку. Тому єдиною перешкодою можуть стати проблеми технічного/бюрократичного характеру.

Відтак, у разі затвердження законопроекту Капітолієм загалом, свій підпис має поставити вже президент США Джо Байден.

Знову ж таки, слід все-таки бути готовими до того, що вже саме собою затвердження програми буде інструментом тиску на Кремль, розібраним на кілька складових.

У спрощеному вигляді це виглядає так:

  • Сенат ухвалив законопроект, Кремль отримав меседж. Пролепетав вустами Пєскова щось на зразок: "негативно позначиться на переговорах".
  • Посилання проігнорували? Голосує Палата представників.
  • Чи продовжують ігнорувати? Байден візує документ.
  • Усе, приїхали. Ленд-ліз запрацював.

Але у будь-якому разі рішення це позитивне для України. І загальна тональність американських спікерів дозволяє сподіватися на набуття чинності закону.

Наприклад, 6 квітня держсекретар Ентоні Блінкен повідомив, що в Білому домі зараз серйозно думають над наданням Києву не тільки "джавелінів" і "стингерів", але й важких і набагато складніших озброєнь, поводженню з якими навчать українських військовослужбовців.

Далі. Вже 7 квітня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг каже: Україна веде оборонну війну – це факт, тому країнам Альянсу слід відправити на допомогу не лише оборонне озброєння, а й наступальне. Це не означає, що жителі Білгорода мали рацію, риючи шанці в очікуванні "укронацистів"; але українська армія зможе ефективніше не лише збивати крилаті ракети, а й, наприклад, в рази частіше палити ворожі "Гради" та "Смерчі".

Що це може бути, поки що невідомо. Але фантазія вже розігралася.

Щонайменше, якщо відомості Bloomberg правдиві, то Україна від США може отримати 10 новеньких дронів-камікадзе — Switchblade-600. Це небагато, і мова швидше про випробування, ніж бойове застосування — але це поки що.

Партію у сотню Switchblade-300 Штати раніше вже нам передали. Ті дрони застосовуються проти піхоти та легкої техніки. Але Switchblade-600, оснащені протитанковою бойовою частиною, – з вищої ліги, оскільки використовуються для знищення важкої техніки та укріплених цілей. Можуть набагато довше перебувати в небі (40 хвилин) і мають більшу дальність дії – 40 км. Коли оператор бачить ворожу техніку, він натискає на кнопку і ... Втім, "600-ті" також можуть вражати ціль і автоматично.

Крім того, можна припустити, що будуть певні рішення щодо більш ефективної утилізації російських ракет, літаків і вертольотів. Бо зараз біля українського кордону вісімкою літає натовський Е-3B Sentry – Boeing, що є літаючим командним та радіолокаційним центром, здатним "вести" до 100 цілей, навіть дрібнорозмірних і на низьких висотах.

Інший аналогічний літак, але вже Е3A Sentry, моніторить ситуацію в небі над Румунією.

Тобто, НАТО відстежує дії Росії по всій південно-східній ділянці кордону Альянсу. І якщо скласти пазл (ленд-ліз, заяви Блінкена і Столтенберга), можна припустити, що цінні відомості, отримувані цими "боїнгами", передаються або передаватимуться Україні максимально оперативно.

    Реклама на dsnews.ua