• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Порожній клопіт. Чому від'їзд російських дипломатів не наблизить Молдову до ЄС

Чи допоможе нашій сусідці скорочення поголів'я російських шпигунів під дахом посольства у Кишиневі? На жаль, ні.

Посольство РФ у Кишиневі
Посольство РФ у Кишиневі
Реклама на dsnews.ua

Так само не допомогли ні заборона партії "Шор", ні кандидатство в ЄС, ні перемога на парламентських виборах 2021 року партії PAS, яка отримала монобільшість, ні обрання в грудні 2020 року лідера PAS Майї Санду президентом. Чому ж правильні, в принципі, кроки на шляху Молдови до Європи незмінно виявляються провальними?

Своєчасно, правильно, марно

Уряд Молдови ухвалив рішення про скорочення кількості дипломатів та техніко-адміністративних співробітників, акредитованих у посольстві РФ у Кишиневі з 84 до 25, тобто на 59 осіб. Пізніше, щоправда, з'ясувалося, що не на 59, а лише на 45: на 22 дипломати, які користуються імунітетом, та 23 технічні працівники. Коментатори припустили, що різниця у цифрах виникла через те, що деякі посади в посольстві виявилися вакантними. Можливо так і було, але ні молдавська, ні російська сторона до роз'яснень не зійшли. Натомість МЗСЄІ Молдови (у Молдові міністерство не лише закордонних справ, а й європейської інтеграції!) уточнило, що 45 російських видворян не оголошено персонами нон-грата у зв'язку зі скандалом через журналістське розслідування про десятки антен і супутникових тарілок на даху посольства (для прослуховування та збору компромату, а ви про що подумали?). Їх позбавляють акредитації дуже ніжно заради дипломатичного паритету, щоб у молдавському посольстві в Москві було стільки ж співробітників, скільки і в російському в Кишиневі.

Це уточнення, озвучене Ігорем Захаровим, радником міністра МЗСЄІ Ніку Попеску, набуло певного дисонансу із заявою самого Попеску про те, що обрізання штату російських дипломатів зроблено з тим, "щоб у Молдові було менше осіб, які займаються дестабілізацією країни". Але молдавський офіціоз тим і добрий, що його завжди багато, і він різний. Можна вибрати цитату на будь-який смак, але боронь Боже читати його весь, намагаючись виявити в ньому хоч якусь спільну позицію.

Щодо росіян, то вони звично вишикувалися свинею, з Марією Захаровою на чолі. Захарова назвала випроважування (зовсім не висилку!) російських шпигунів дипломатів "черговим кроком руйнування двосторонніх відносин з боку кишинівського режиму", який, зрозумілий хрін (armoracia rusticana, а не те, що ви собі уявили), "не залишиться без відповіді".

Інші коментатори у складі свині були предметнішими. "Очевидно, що практичне завдання цього рішення — паралізувати роботу російського посольства в Молдові. Щоб воно не могло ні паспорта роздавати, ні працювати з проросійськими політиками самої Молдови, ні навіть фізично відвідувати Придністров'я та Гагаузію", — заявив в інтерв'ю "Sputnik у Молдові" проросійсько-пропридністровський політолог Андрій Сафонов. Безперечно, так воно і було, але що за… аморанська рустикань?! Молдавська влада вже 100 500 разів заявляла, що закрила в Молдові всі пропагандистські ЗМІ РФ. Тим не менш, і "Sputnik у Молдові" і "КП в Молдові" чудово почуваються, і мають величезну для цієї країни аудиторію. Таку, до якої і протоєвропейським, і навіть по-справжньому проєвропейським ЗМІ, які в Молдові зрідка є, як пішки до Китаю. Що ж там зачиняли? Для кого цей показ?

З останнім питанням, втім, є повна ясність: показуху, як завжди, влаштовували для європейських партнерів, яких Молдова системно розводить і доїть. Партнери розуміють, що відбувається, але так комфортно. Та й куди їм, партнерам, подітися? Плюнути та піти, і здати Молдову Москві? Чи, гірше за те, Пекіну з якого до Кишинева рукою подати? Причому від того, що ця рука з Пекіна подасть, у Кишиневі не відмовляться: ось, місяць тому Китай вперше акредитував у Молдові військового аташе, полковника Тянь Вея, і голова МО Молдови Анатолій Носатий (чомусь просто МО, а не МОЄЇ) зустрівшись із цього приводу із послом КНР Яном Веньбінем, високо оцінив технічну та матеріальну допомогу, а також програми навчання військовослужбовців, запропоновані Китаєм Молдові в рамках модернізації її армії. Довідково: Молдова не хоче вступати до НАТО. Співпрацювати, в сенсі отримувати від НАТО безоплатну допомогу, це так, а вступати – ні. В точності, як герой герой відомої повісті: "На облік візьмуся, а воювати — кукіль з маслом. Мені білий квиток покладається".

Реклама на dsnews.ua

До речі, інтерес Китаю до армії Молдови, а ще більшою мірою до її логістики та зв'язків з НАТО, збігся з війною в Україні, і зі спробами використовувати Молдову для військового транзиту. Хоча, звичайно, будь-який збіг може бути випадковим.

Як тут піти європейським партнерам? Доводиться тягнути Молдову в Європу, дивлячись у милі обличчя молдавських партнерів і ганяючи думки про те, що результат може вийти гірше, ніж з Угорщиною. Втім, молдавський варіант Орбана навряд чи можливий. У молдаван є свій неповторний стиль.

Але все ж таки: чи спрацює скорочення штату російського посольства? Чи збудуться побоювання Андрія Сафонова? Розберемо ситуацію на прикладі партії "Шор", забороненої Конституційним судом Молдови.

Як у Молдові забороняли партію "Шор" і що з цього вийшло

Спойлер: взагалі нічого. Повний провал.

Нагадаємо, що у квітні 2023 року Ілана Шора вже остаточно, після вичерпання всіх можливостей протестів та відтяжок, засудили до 15 років ув'язнення у справі про "крадіжку мільярда". Але Шор недосяжний для молдавського правосуддя: у червні 2019 року він з уже винесеним вироком отримав можливість виїхати з Молдови "на лікування". Червень 2019, для довідки — це президент Ігор Додон, прем'єр Майя Санду, а в парламенті — дивна коаліція "все проти Плахотнюка". Нині Шор знаходиться в Ізраїлі, звідки його, як уродженця та громадянина країни, не видадуть нікому й ніколи. Але, перебуваючи в Ізраїлі, карний злочинець Шор продовжує впливати на політику Молдови, яку мріє перетворити на свою вотчину, подібно до того, як громадянин України Віктор Гушан перетворив на свою вотчину Придністров'я. Інструментом цієї операції є партія "Шор", у минулому — "Рівноправність", викуплена Шором у Валерія Клименка у 2016 році.

Конституційний суд Молдови рішенням від 19 червня визнав партію "Шор" неконституційною, задовольнивши тим самим позов уряду Доріна Речана. У мотивувальній частині рішення КС, серед іншого, сказано, що партія "Шор" та її лідери "свідомо, наполегливо, методично та непрозоро використовують у своїй діяльності фінансові засоби незаконного походження для спотворення демократичних процесів та заподіяння шкоди існуючому конституційному ладу". І КС вважав, що "участь такої партії у процесі формування державної волі в умовах вільної демократії є неприпустимою".

Відмінне рішення, що й казати. Але депутати фракції "Шор" зберегли свої мандати у парламенті, перейшовши у статус "незалежних". Як це розуміти? Як таке можливо, що партія загалом, як організація, та її лідери персонально викрито в антиконституційних діях, а парламентські депутати від цієї партії зовсім ні до чого? А якщо вони причетні до " спотворення демократичних процесів і заподіяння шкоди існуючому конституційному ладу", то чому вони не позбавлені парламентських мандатів?

Звісно, свої мандати зберегли і місцеві депутати від "Шор". Але, найголовніше — не було знайдено та перекрито канали, якими надходили і продовжують надходити " фінансові засоби незаконного походження" – їх, швидше за все, і не шукали, побоюючись вийти на самих себе. Іншими словами, гучний вирок, винесений партії "Шор", виявився просто мішурою, черговою імітацією, позбавленою будь-якого реального ефекту. Втім, деякий ефект він мав, хоч і з протилежним знаком: Шор і його партія отримали засіб для самопіару в образі "борців за правду і права народу", які переслідує протоєвропейський уряд, вже другий за рахунком. Крадій і неефективність, що перший, що другий уряд PAS чітко видно через вікна всім, хто не позбавлений зору, включаючи щирих прихильників розвороту геть від Росії. Ну, а історія із заміною уряду Наталії Гаврилиці на уряд Доріна Речана, яка завершилася поверненням корупціонера Андрія Спину на посаду міністра інфраструктури та регіонального розвитку, до непристойності схожа на епізод з однієї з трьох голів дракона, відправлених у відставку, йдучи назустріч її ж побажання (злі мови кажуть, що дві, що залишилися, гірші за першу).

Відверто знущаючись з безсилля молдавської влади, нездатної, з власної, згори до низу, корумпованості, перекрити канали завезення до Молдови кешу, за рахунок якого фінансується діяльність його партії, Шор зумів уникнути навіть зміни бренду. Негайно після заборони партії "Шор" він оголосив (з ізраїльського підпілля, оскільки офіційно місцезнаходження Шора не встановлено ) про створення політичного блоку "ШОР" — "Шанс. Обов'язки. Реалізація". Що й казати, Ілан Миронович вміє знатно потролити, і не позбавлений почуття гумору. Втім, напоготові й кілька резервних партійних проектів.

У відповідь кишинівська влада безсило щось белькоче про "проросійську партію" Шора, яку підтримує Кремль, зводячи все до сюжету протистояння з Росією (і ненав'язливо схоплюючись в український вагон). Але хоча Шор не вилазить останнім часом з російських шоу, і, наскільки можна судити, отримує від Росії деяку фінансову та оргпідтримку на розгойдування ситуації в Молдові, він ніякий не проросійський. Шор – класичний фінансист-кримінальник, йому начхати на всіх, крім себе, коханого. Біографія Мейєра Ланські та зіставлення Шора з Віктором Гушаном, чий придністровський успіх Шор намагається повторити в масштабах Молдови, дадуть вичерпне розуміння цього персонажа. Кремлю тим більше начхати на Шора, він для росіян лише кувалда для руйнування PAS, яка виявилася надто протоєвропейською.

У чому сенс легендування Шора та її партії під проросійську силу? Сенс той самий: розлучення європейських партнерів. Насправді, в Молдові ( включаючи і Придністров'я, яке щільно вмонтоване в молдавську економіку) немає ні "проросійських", ні "проєвропейських" партій, а є лише конкуруючі корупційні клани, які використовують у боротьбі один з одним російські та західні ресурси. При цьому партійні проекти виступають у ролі формальних юрособ. Їх, за потреби, можна перепродати, збанкрутувати або просто відправити в режим сну, відкривши замість них нові, і перевівши туди вже готові кадри та структури зі старих проектів. Саме до цього і зводиться у Молдові все партійне будівництво.

Неприємні прогнози

Звичайно, такий спосіб партійного будівництва став уже стандартним у сучасному світі. Різниця тільки в тому, що в розвинених країнах партійні підприємства стабільні, і існують десятиліттями, заробляючи репутацію у своєму сегменті політичного попиту, а в корупційних державах, які ще не скотилися до тоталітарної диктатури і зберігають конкурентність хоча б на клановому рівні, у хід йдуть проекти-одноденки.

Ця боротьба кланів йде зі змінним успіхом: одні посилюються, інші слабшають, відбувається їхнє зростання, об'єднання, поділ, розпад та інші складні процеси. Проблема в тому, що цим усе політичне життя у Молдові й вичерпується. За відсутності громадянського суспільства жоден із учасників цієї боротьби не бажає нічого змінювати, крім свого становища – на краще, природно, бік. І існуючий устрій влади, і Молдова в ролі країни-транзитера між ЄС та Росією влаштовують їх усіх. І, якщо Шор у підсумку захопить владу в Молдові через свої проксі, як це зробив Гушан у ПМР, то ці проксі, за його командою, не пориваючи з Росією, негайно займуться перетягуванням на себе зв'язків із ЄС, які залишилися після PAS.

В даний час Шор успішно підім'яв під себе Гагаузію, сформувавши команду нового башкана.Євгенії Гуцул – абсолютно залежної від нього маріонетки. Причому сформував він її явно з розрахунку на протистояння з Кишиневом, і на втягування в нього зі свого боку інших гагаузьких політиків. Від цього лише крок до реновації союзу Тираспіль-Комрат, який свого часу сильно зіпсував кров Кишиневу, але за минулого башкана, Ірини Влах, дещо згасло.

А, PAS, що залишається при владі і все ще має монобільшість у парламенті, уряд, а також Майя Санду, замість активного втручання в ситуацію на місцях, для чого у них є безліч можливостей, у тому числі і в Гагаузії, і навіть у Придністров'ї, використовує лише дві тактики. Спочатку це грубий тиск, який іноді доходить до абсурду, а після його провалу — демонстративна образа з демонстративним же ігнором. Зрозуміло, що цей набір – шлях у нікуди, і все говорить про те, що місцеві вибори, призначені на 5 листопада, стануть агонією PAS і відступом назад "на шляху до Європи". Втім, на підході новий протоєвропейський проект, "Коаліція за єдність та добробут" (CUB) – хоч і там усі особи знайомі. Отже, все піде по-старому. Точніше, все нікуди не піде.

    Реклама на dsnews.ua