• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Афганістан по-молдавськи. Як вибори в Гагаузії стали кошмарною сенсацією

Євроінтеграція Молдови давно й упевнено йшла до краху — це було очевидно для будь-якого неупередженого спостерігача. І ось, грім гримнув, і обвалення почалося

Реклама на dsnews.ua

Гагаузька автономія, надзвичайно замкнута у собі всередині Молдови, як правило, голосує за звичні кандидатури. Так, принаймні було раніше — завжди. Агітація, підрахунок голосів та махінації на виборах повсюдно спиралися на кланові структури. У нинішньому розкладі кандидатів, виходячи зі звичних прогнозів, лідерами здавалися двоє: Микола Дудогло і Михайло Формузал. Обидва в Гагаузії добре відомі, обидва мали свою мережу підтримки. Формузал — двічі екс-башкан, пішов після двох термінів, непереможеним – як зараз пішла Ірина Влах. Дудогло – багаторазовий примар Комрата, а також відомий у Гагаузії тренер з боротьби, який може спертися на своїх учнів. Здавалося, іншим кандидатам там нічого ловити взагалі – хіба що Дмитро Кройтор, теж дуже відома в Гагаузії людина, ще мала хоч якісь, хай і мінімальні шанси.

Але перший тур виборів зробив сюрприз, та ще який! Раптом у другий тур вийшли нікому не відомі Григорій Узан та Євгенія Гуцул, які набрали 26,43% та 26,41% відповідно. Обидва кандидати — новачки в гагаузькій політиці, які нічим себе раніше не проявили. Обидва окреслили себе в анкетах як безробітні (!). При цьому Узан – креатура Партії Соціалістів і особисто її голови Ігоря Додона, а Гуцул – партії "Шор".

Таким чином, йдеться про дві маріонетки, за допомогою яких дві молдавські партії зламали міцно замкнену гагаузьку скриньку – нічого подібного в Молдові ніколи раніше не було. У другому турі боротьба розгорнеться між двома абсолютно проросійськими фігурами: Додоном і Шором, оскільки самі по собі ні Узан, ні Гуцул ніякої ваги не мають. Звісно, "проросійськими" і Додона і Шора можна назвати лише умовно: ідейних проросійських кандидатів у Молдові взагалі немає. Карний злочинець Шор бореться за владу, щоб зняти з себе 15-річний вирок за банківські махінації, і, оскільки в ЄС карних злочинців не вітають, він знайшов підтримку в Кремлі, де в ньому побачили соціально близький типаж. Ігор Додон, теж із неабияким хвостом кримінальних справ, не вписується в європейські реалії з тієї ж причини, що і Шор, і "дружба з Росією" для нього – питання як мінімум політичного виживання. Можливо, і особистої свободи – хоча, на відміну від Шора, набули чинності вироки щодо Додона поки що немає.

Розбірки між Шором та Додоном у другому турі вже нецікаві. Набагато важливіше те, що "Європейська Молдова", на чолі з кишинівськими "протоєвропейцями", Гагаузію вже програла. І, що особливо неприємно, цей програш, схоже, стане для протоєвропейців початком довгого ланцюжка поразок із крахом у фіналі.

Звичайно, про те, що Гагаузія – проросійський регіон, знали всі, і проєвропейські чудеса від виборів ніхто не чекав. Але і пішла після двох башканських термінів Ірина Влах, і "стара гвардія", в особі Дудогло і Формузалу, що здавалися фаворитами, були, щонайменше, схильні лавірувати між Москвою, Тирасполем і Кишиневом, вибудовуючи ланцюжок компромісів з вигодою для себе. А зараз у Гагаузії перемогли абсолютно проросійські, антизахідні і, що вкрай неприємно для нас, абсолютно антиукраїнські сили. І якщо протоєвропейці легко змінять прапор і партію, у крайньому разі — поїдуть кудись у Гарвард на чергові курси підвищення кваліфікації, то Україні гагаузька скринька Пандори загрожує цілком очевидними неприємностями. Тим більше, що однією лише Гагаузією справа, схоже, не обмежиться.

На перший погляд, цьому немає розумного пояснення. Економічно Молдова, включаючи Гагаузію та ПМР, давно розгорнулася на ЄС, геть від Росії. За заявою голови Мінекономіки Думитра Алайби, торговельний оборот Молдови з Росією в 2022 році не перевищував 5% від загальної частки імпорту/експорту, тоді як частка ЄС склала 70%. 2022 року експорт молдавської продукції РФ скоротився на 31% проти 2021 роком. Молдова перебуває в режимі безвізу з ЄС, а "протоєвропейська" влада, що діє, тільки й робить, що розповідає про епічні успіхи євроінтеграції – і ось, після всього цього — такий епічний провал. За що голосують виборці? Хіба не економіка має визначати політику?

Повинна, звісно — і визначає, як і винна. Просто не вся економіка у Молдові видно ось так, одразу. І гагаузький провал викликаний не регіональними складнощами, і навіть не вічними тертями між Кишиневом та Комратом. Він уже цілком виразний симптом, що говорить про провал всієї програми асоціації Молдови з ЄС. Яка мала перетекти у членство – а втекла, зрештою, у вигрібну яму (пробачте, але каналізації в Гагаузії немає, навіть у Комрате)

Реклама на dsnews.ua

Нагадаю, що Молдова подала заявку на членство в ЄС 3 березня 2022 року, одного дня з Грузією, і через три дні після України. 17 червня 2022 року Єврокомісія офіційно рекомендувала Європейській Раді надати Молдові європейську перспективу та статус кандидата на вступ до Європейського союзу. Європарламент переважною більшістю голосів ухвалив 23 червня резолюцію на підтримку статусу кандидата в ЄС для Молдови та України, залишивши Грузію за бортом, на що дуже образилися у Тбілісі.

Тим часом обстановка в Молдові та Грузії була і залишається схожою: обидві країни не готові до відходу з російської орбіти, зате зовсім не проти стати хвіртками для обходу антиросійських санкцій. Про те, що Молдова, скориставшись географічним розташуванням, схопилася на сходинку українського вагона як безквитковий пасажир, не сказав і не написав лише лінивий. Але євробюрократи в гонитві за показниками не помітили незручних молдавських реалій.

Далі все розвивалося вже передбачувано. Нову "протоєвропейську" команду було набрано з невдах, оскільки нікого іншого в цій обоймі ніколи і не було. Тут треба розуміти, що публічної політики як такої в Молдові немає, її замінює боротьба кланів, і в минулі роки черговий клан, перемігши на виборах, завжди їхав на уклін, і за ярликом на князювання до Москви. Їхав, тому що основні доходи в Молдові – не ті, які можна показати у статистиці, а ті, від яких можна відкусити на кишеню, виникали у трикутнику Москва-Тираспіль-Кишинів. Тандем визнаної Молдови та невизнаної ПМР дозволяв і дозволяє досі провертати фантастичні схеми на мільярди доларів. Торгівля з ЄС, по суті, завжди була лише прикриттям, що легалізував ці схеми, — і, зрозуміло, приводом, щоб тримати відкриту хвіртку до Європи.

Туди ж, до Європи, прямували, зализуючи рани, і ті, хто програвав на чергових виборах. Б'ючи себе в груди, вони присягаючись у вірності ідеалам свободи та демократії. Іншими словами, успішні політики та менеджери в молдавських реаліях завжди були прив'язані до Росії, а вимушено-проєвропейські лузери дивилися на них із заздрістю. І, ось коли ці лузери, за довгим списком зовнішніх причин, опинилися при владі, вони не захотіли нічого змінювати, а вирішили зробити все як раніше, але тільки для себе, натягнувши на власні телеси старі корупційні схеми. Це частково спрацювало, ось тільки економіка Молдови при цьому полетіла у прірву.

Сама Майя Санду, ще в роки свого прем'єрства, одразу після втечі Влада Плахотнюка, лише за місяць показала повну профнепридатність.

Додон тоді люб'язно пропустив її вперед, дозволивши розвалити все, а потім коротким стусаном викинув у відставку. Але урок не було засвоєно, і Санду таки потягли в президенти, хоча її приреченість на провал буквально різала око. Коли ж партія Санду, PAS (Дія та Солідарність) отримала монобільшість у парламенті, посунувши ПСРМ Додона, яка справлялася з Молдовою набагато гірше, ніж до неї команда Влада Плахотнюка, ситуація не покращилася. Навпаки, все пішло врознос ще швидше.

Звичайно, велику роль у цьому провалі відіграла і загальна ситуація в Європі та у світі. Але не лише вона. Росія завжди була готова підтримати молдавську владу, хай і як завгодно корупційну, в обмін на політичну підтримку. Корупціонери за великим рахунком влаштовували Москву навіть більше. А, проголошуючи курс на Європу, нова влада ставила себе набагато менш вигідні, з погляду отримання тіньових доходів, умови. По суті, вона була приречена жити на одні міністерські зарплати — але ж не за цим родня і приятелі Майї Санду пішли в міністри?

У підсумку, маючи на руках усі козирі, команда Санду всього за півтора роки провалила у Молдові все, і за всіма напрямками. Такого падіння популярності проєвропейських сил країна ще не знала. І Гагаузія проголосувала в неділю не стільки за висуванців Шора та Додона, скільки в спис ненависної кишинівської влади, а заодно і проти тих, хто міг би готовий піти з Кишинівом на компроміс.

Півтора роки тому виправити Молдову у бік ЄС ще було можливо. Щоправда, лише одним способом: з перших днів взяти уряд Гаврилиці під жорсткий зовнішній контроль, особливо – в частині енергетичної політики та переговорів з ГАЗПРОМом. Інших варіантів не існувало, оскільки змінювати непридатні місцеві кадри було просто нема на кого. Але євробюрократія продовжувала заплющувати очі на те, що всі "протоєвропейські" реформи в Молдові були і залишаються найчистішою імітацією. Влада Санду&PAS, набрана з рідні "протоєвропейської" президентки, і сьогодні переймається лише одним: збереженням для себе старих корупційних схем із придністровською участю — а там хоч потоп.

І ось потоп, про неминучість якого говорили вже давно, настав. Продовження ми побачимо на місцевих виборах наприкінці жовтня. Від них уже буде недалеко і до розвалу правлячої більшості у парламенті – і дострокових виборів.

По суті, ми бачимо зараз "Афганістан по-молдавськи", коли багаторічні зусилля та мільярдні витрати вкохають у порожнечу через відсутність тієї соціальної та громадянської основи, в яку ці кошти та зусилля можна було б вкласти. Афганістан залишився середньовічної теократією не тому, що в цьому винні таліби, а тому, що його населення нездатне сприйняти іншу модель влади. Також Молдова залишилася ОРДЛО на пізній стадії розвитку, не тому, що Шор і Додон настільки непереможні як політики, а тому, що молдавське атомізоване населення так і не стало громадянським суспільством, і не виявляє жодних ознак такого становлення в найближчому майбутньому.

Саме в цьому і полягає докорінна відмінність Молдови від України: у нас теж все непросто, але якесь громадянське суспільство все ж таки є. Отже, є і надія відбитися від російської орди і стати частиною Європи, НАТО та ЄС. Молдові це явно не світить. Можна, звісно, прийняти її в ЄС форсовано, за рознарядкою. Але в цьому випадку Брюссель отримає погіршений варіант Угорщини: ще одну країну, яка завжди готова зливати до Москви загальноєвропейські інтереси, на превелику радість Кремля. Там такій європеїзації будуть лише раді.

    Реклама на dsnews.ua