• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

На ураження і без попередження: очевидець розповів про розстріли людей в Алмати (ВІДЕО)

Мейрхан Абдуманапов, один з лідерів придушеної 6 січня протестної акції в Алмати в Казахстані, розповів, що силовики стріляли в людей на ураження, а влада приховує реальну кількість жертв

Реклама на dsnews.ua

Про це він розповів проєкту Радіо Свобода "Сибір.Реалії", передає "ДС".

Офіційно МВС Казахстану рапортує про 18 загиблих силовиків та 26 убитих мітингувальників. Але очевидець і учасник протестних акцій на центральній площі Алмати повідомив, що влада замовчує те, скільки людей убито насправді, а також інформацію про масовий розстріл протестувальників.

Крім того, громадські активісти говорять про те, що жертв серед протестувальників набагато більше, і основна частина з них, зважаючи на все, загинула під час зіткнень і розстрілу табору мітингувальників на центральній площі Алмати.

"Приблизно о 9 годині ранку 6 січня на площі з'явилися військові вантажівки, машини та кілька бронетранспортерів з кулеметами нагорі. Звідти вийшли солдати і по всьому периметру з автоматами. вісім чоловік, найстарших за віком, у тому числі і я, від імені мітингувальників вийшли до них уперед, з білим прапорцем і піднятими вгору руками, щоб провести переговори.

Коли ми перейшли загороджувальні щитки, якими вночі самі та обгородили табір, в нас почали стріляти. То були попереджувальні постріли, але поруч зі мною великий чоловік, років за 50, тобто молодший за мене, раптом упав. Куля йому влучила у ліве стегно. Ми вже відступили назад, у бік загородження. Але я не зміг покинути пораненого і повернувся. Насилу я його підняв і доніс до загородження, звідти ми його вже відправили до лікарні.

…На площі (вже увечері) з'явилися бронетранспортери із кулеметами. Стріляти вони почали на ураження без попередження. Люди кинулися врозтіч, я побачив, що дехто впав. Я сам бачив на власні очі сім людей. Когось поранило в руку, когось у голову. З них двох ми змогли вивезти, поранених, а решту ні. Двоє дівчат зовсім молодих і один хлопець, вони не подавали ознак життя. Ще один літній, важкий, живий, я спробував його підняти, але не зміг.

Поки я його намагався витягнути, кілька куль влучили зовсім поряд, не зачепивши дивом, і мені довелося залишити його.

Під градом куль ми змушені були покинути площу. По дорозі я побачив легкову машину. Там двоє молодих хлопців, один за кермом, другий поряд. Машина заведена, видно, вони намагалися на машині поїхати, але лобове та заднє скло розстріляні, а хлопці вже мертві, без ознак життя…", — розповів Абдуманапов.

Як повідомляла "ДС", 2 січня розпочалися протести проти підвищення цін на газ, які охопили весь Казахстан. Втім, вимоги мітингувальників розширилися з часом, протестувальники бажають не лише відставки уряду, а й викорінення корупції. У ніч проти 5 січня протестувальники почали підпалювати поліцейські автомобілі, їм відповідали гумовими кулями.

7 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв наказав силовикам без попередження відкривати вогонь на ураження проти протестувальників в межах антитерористичної операції, що проводиться по всій країні.

МВС Казахстану повідомляє про 5 135 затриманих людей в результаті масових протестів, а також про 18 загиблих силовиків та 26 убитих мітингувальників.

Крім того, 5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв звернувся до ОДКБ за допомогою у придушенні антиурядових протестів у країні. ОДКБ погодилася направити війська до Казахстану. Російські військові 6 січня прибули до країни для виконання поставлених завдань. Також до країни прибула рота білоруських десантників. Вірменія та Киргизстан направили своїх "миротворців" у рамках місії ОДКБ. Парламент Таджикистану також схвалив відправлення своїх військ до Казахстану.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua