• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Оголошено лауреатів Нобелівської премії з фізики

У 2023 році Нобелівську премію з фізики присудили П'єру Агостіні, Ференцу Краузу та Анне Л'Юльє "за експериментальні методи, які генерують атосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовині"

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні Нобелівського комітету, передає "ДС".

Як зазначається, експерименти науковців створили настільки короткі імпульси світла, що вони вимірюються в атосекундах, таким чином продемонструвавши, що ці імпульси можна використовувати для створення зображень процесів всередині атомів і молекул.

Внесок науковців зробив можливим дослідження процесів, які є настільки швидкими, що раніше їх було неможливо простежити.

"Тепер ми можемо відкрити двері у світ електронів. Атосекундна фізика дає нам можливість зрозуміти механізми, якими керують електрони. Наступним кроком буде їх використання", — сказала Єва Олссон, голова Нобелівського комітету з фізики.

Науковці зазначають, що є потенційні можливості застосування в багатьох різних областях. В електроніці, наприклад, важливо розуміти та контролювати, як електрони поводяться в матеріалі. Атосекундні імпульси також можна використовувати для ідентифікації різних молекул, наприклад, у медичній діагностиці.

Зазначимо з 2 і по 9 жовтня відбувається традиційний Нобелівський тиждень. 2 жовтня вже оголосили лауреатів премії з фізіології та медицини: Каталін Каріко та Дрю Вайсману відзначили за відкриття, яке дозволило розробити ефективні мРНК-вакцини проти COVID-19.

4 жовтня оголосять переможця з хімії, 5 жовтня — літератури, 6 жовтня вручатимуть Нобелівську премію миру, а 9-го — премію Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua