• USD 36.5
  • EUR 39.7
  • GBP 46.1
Спецпроєкти

Повернулися з порожніми руками: Росія провалилася на найбільшому авіасалоні Близького Сходу

За підсумками найбільшої на Близькому Сході аерокосмічної виставки Dubai Airshow 2023, яка проходила з 13 по 17 листопада, держкорпорація "Рособоронекспорт", що входить до холдингу "Ростех" – монополіста у постачанні російської зброї на експорт – не повідомила про підписання жодного контракту

Виставка в Дубаї
Виставка в Дубаї / Anastasia Savinykh/TASS
Реклама на dsnews.ua

Виставка, де зібралися провідні виробники цивільної та військової авіатехніки, проходила у Дубаї з 13 по 17 листопада, передає "ДС" із посиланням на Moscow Times.

На попередньому салоні в Дубаї 2021 року "Рособоронекспорт" звітував про операції на $1,3 млрд, а в 2017 році вихвалявся контрактами на $10 млрд. На останній виставці зброї в Росії ("Армія-2023") компанія домовилася про продаж на $600 млн, роком раніше на аналогічному заході – на $390 млн.

В ОАЕ чиновники російського ВПК їхали з великими надіями, пишуть журналісти. На виставку, яка входить до топ-5 світових авіакосмічних салонів, поряд із Ле-Бурже та ILA Berlin Air Show, привезли 250 зразків озброєнь та техніки. Серед них — важкий транспортний літак Іл-76МД-90А (Е), винищувачі Су-35С, вертольоти Ка-32А11М, Мі-171А3 та "Ансат", ракети класу "повітря — повітря" РВВ-МД2 та РВВ-БД, крилаті ракети Х-69. Концерт "Алмаз-Антей" виставляв зенітно-ракетні системи С-350Е "Вітязь" та "Вікінг".

Голова "Рособоронекспорту" Олександр Міхєєв першого ж дня салону закликав потенційних іноземних клієнтів не боятися санкцій проти держкорпорації, які з 2018 року блокували їй можливість доларових розрахунків.

"Ми вже давно працюємо без SWIFT, без долара та без євро", вироблено рішення, які дозволяють продовжувати співпрацю, у тому числі з країнами Африки, говорив він. Заступник гендиректора "Ростеху" Володимир Артяков заявляв, що російська зброя "одна з найкращих у світі", а найкраща реклама йому робиться "на полях битви" в Україні.

"Але переконати не вдалося ні покупців, ні організаторів виставки", — пише Moscow Times.

Російську експозицію в Дубаї було "виселено" на задвірки виставкового простору — на відстані від світових лідерів галузі, таких як Lockheed Martin, Boeing та Airbus, яким, за даними Reuters, вдалося укласти контракти на $67 млрд.

"Нас поставили далеко, за межами основного павільйону", — поскаржився Reuters чиновник російського ВПК. Він додав, що не знає, чому організатори ухвалили таке рішення.

Експорт російської зброї стійко падає близько п'яти років, з 2018 до 2022 року її частка на світовому ринку скоротилася з 22% до 16%, оцінюють експерти Стокгольмського інституту вивчення проблем світу (SIPRI). Вже в 2024 році Росія може втратити статус другого найбільшого постачальника озброєнь у світі, пропустивши вперед Францію, вважає старший дослідник SIPRI Петер Веземан.

Наприклад, за обсягом експортних замовлень на літаки — 84 машини на кінець 2022 року — Росія не лише у 16 разів відстає від США (1371 одиниця), але також поступається Франції (210), Південній Кореї (136), Італії (115) та Китаю. . За кількістю замовлених військових кораблів (5 одиниць) кратно програє Франції (21), Китаю (22), Німеччині (29) та Великій Британії (26), а також поступається Італії (9) та Південній Кореї (6). За майбутніми поставками танків (444 одиниці) показники Росії на третину нижчі, ніж у США (634), і вдвічі — ніж у Південної Кореї (990).

Росія здає позиції на ключовому собі ринку — в Індії. Поставки туди впали на 37% за останні п'ять років — період, протягом якого "Рособоронекспорт" перебуває під санкціями США. Експорт російських озброєнь продовжить скорочуватися, вважає Веземан: "Росія віддаватиме пріоритет постачанню своїх Збройних сил, а попит з боку інших держав залишиться на низькому рівні через торгові санкції проти Росії та тиск США і їхніх союзників з вимогою не купувати російське озброєння" , – пояснює він.

Нагадаємо, наприкінці вересня британська розвідка повідомляла, що з лютого 2022 року Повітряно-космічні сили Росії втратили в боях близько 90 авіасудів із нерухомими крилами, решта — старіють.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua