• USD 28.4
  • EUR 32.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Президент та прем’єр Фінляндії відповіли Росії на вимоги щодо нерозширення НАТО

Вимога Росії про нерозширення НАТО суперечить європейському порядку безпеки, а Фінляндія має зберегти можливість подання заявки на вступ до НАТО

Реклама на dsnews.ua

Про це у своєму новорічному зверненні заявили президент Фінляндії Саулі Нііністьо та прем'єр-міністерка країни Санна Марін, передає "ДС" із посиланням на Iltalehti.fi.

Зокрема, президент Нііністьо у своєму виступі звернув увагу на кризу в Україні та міжнародну напруженість.

"У політиці великих держав відбуваються суттєві зміни. Епоха після холодної війни закінчилася" — сказав він.

"Напруга наростає щодо європейської безпеки. Зміна відбулася швидко. Ще минулого літа, після поїздки президента Байдена до Європи, головною причиною занепокоєння, здавалося, був Китай. Після зустрічі президентів Байдена і Путіна в Женеві припустили, що Сполучені Штати і Росія перебувають в процесі побудови шляхів комунікації. Ввічливий господар, Європа, здебільшого слухала" — зазначив президент.

За його словами, тепер ситуація геть інша.

"Ультиматуми, які Росія поставила США і НАТО в грудні, стосуються Європи. Вони суперечать європейському порядку безпеки. Сфери інтересів не належать до 2020-х років. Суверенна рівність усіх держав є основним принципом, який кожен має поважати" — наголосив Нііністьо.

Він закликав ЄС відігравати активнішу роль у консультаціях щодо європейської безпеки.

"Хоча виклик кинутий США та НАТО, Європа наразі не може просто слухати. Суверенітет кількох країн-членів, включаючи Швецію та Фінляндію, був поставлений під сумнів з-за меж Євросоюзу. Це робить ЄС зацікавленою стороною. ЄС не повинен задовольнятися лише роллю координатора санкцій" — наголосив президент.

У своєму виступі Нііністьо також повторив свій аналіз ситуації щодо позиції Фінляндії та можливого членства в НАТО. Під час свого візиту до Фінляндії генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що двері НАТО відчинені і для Фінляндії.

"Простір для маневру та вибору Фінляндії також включає можливість створення військового союзу та подання заявки на членство в НАТО, якщо ми так вирішимо" — сказав він.

Прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін у своєму новорічному зверненні заявила, що Фінляндія має зберегти можливість подання заявки на вступ до НАТО та продовжувати посилену оборонну співпрацю з ЄС.

"Ми зберігаємо можливість подання заявки на вступ до НАТО. Ми маємо оцінити цю свободу вибору, оскільки це стосується права держави вирішувати питання щодо своєї безпеки", — сказала Марін.

"Це основи європейської безпеки, закріплені в принципах Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Ми показуємо, що вивчаємо уроки з минулого. Ми зберігаємо простір для маневру", — додала прем'єр-міністр.

Нагадаємо, на початку грудня глава Мюнхенської безпекової конференції Вольфґанґ Ішінґер заявив, що Захід міг би рекомендувати Україні брати приклад із Фінляндії, яка є членом Європейського Союзу, але не є членом НАТО.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua