• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

ПМР сама не розсмокчеться. У чому секрет живучості молдавського сепаратизму?

Програючи війну, Москва формує лінії оборони з опорою на м'яку силу

Реклама на dsnews.ua

Ось кілька новин, із яких ми складемо черговий паззл.

Як повідомляє ГУР МО України, мешканці Придністров'я не хочуть підписувати контракти з армією РФ. Ті, хто завербувався до війни, не хочуть продовжувати витікаючих контрактів у "миротворчій" ОГРВ. Багато хто розриває контракт, або дезертує до Молдови. Високі, за мірками злиденного регіону, зарплати, соціальні пакети та перспектива забезпечення житлом не змінюють ситуацію.

Привід для радості в цьому краху, звичайно, є — але картина в деталях трохи інша.

Що може отримати Росія із Придністров'я?

Причина зміни настроїв ПМР – доля першої хвилі контрактників, завербованих після 24 лютого. Більшість із них була відправлена до Росії, і загинула в Україні. Але загальні настрої у регіоні залишаються промосковськими. Симпатії до України спричиняють доноси пильних громадян, і можуть коштувати симпатизуючим життю. При цьому в ПМР сьогодні живуть близько 50-60 тисяч громадян України.

Наскільки вони лояльні до України за фактом? В основному, як казав Буба Касторський, щоб так, так ні. Натомість у них є рідні та знайомі у сусідніх українських областях, Одеській та Вінницькій.

Але як відправляти контрактників до Росії, якщо Молдова не має прямого повідомлення з нею? Уряд Молдови заборонив Air Moldova польоти до Москви. Відлетіти можна через Туреччину, і це виходить дорого. Але є бюджетний варіант: в об'їзд України через Європу. Здобувши безвізовий режим з ЄС, а потім і статус кандидата на вступ, Молдова ухилилася від участі в антиросійських санкціях. Це створило канал, яким Росія, під прикриттям молдавських паспортів та на молдавському транспорті, може возити до Молдови через Європу, що завгодно — і навіть будь-кого, якщо в нього є молдавське громадянство. А у більшості придністровців воно є.

Реклама на dsnews.ua

Іноді ці вантажі дуже токсичні. Так, на КПП Леушени, на кордоні з Румунією молдавські митники виявили в мікроавтобусі на молдавських номерах, що їхав з Росії, прапори із символами Z і V, і камуфльоване екіпірування з цими ж символами, зображеннями танків і написом "Сила в правді". Їх везли для учасників вуличних протестів, якими наразі розгойдують Молдову. Але скільки таких вантажів не було затримано, і не з одним лише z-екіпіруванням?

А Придністров'я – один із якорів, які утримують Молдову в ролі лазівки в обхід санкцій. Такий якір надто цінний для Москви, щоб обрубати його заради разової атаки до тилу Одеси.

До того ж і запаси гарматного м'яса, яке могло б завербуватись, але не хоче, у ПМР невеликі. Невизнаний проросійський анклав давно став кримінальною діркою зі старіючим населенням. Придністровці розбігаються, їх залишилося максимум 200 тисяч із 750-800 на старті "незалежності", і понад 60% із тих, хто залишився, досягли пенсійного віку. Молодь, яка не знайшла місця у кримінальних схемах, на яких можна заробити, їде за першої нагоди, якщо не до ЄС, то до Молдови. А ті, хто знайшов місце в схемах, не вербуються.

Залишаються, по суті, покидьки. Але їх мало, а везти в Росію далеко і складно. ОГРВ як військова сила Росії теж не потрібна. ОГРВ має створювати ефект присутності і служити тилом для російських спецслужб у Молдові, яка вступає до ЄС.

Реорганізація активів

Днями президент Майя Санду заявила, що громадянські права у Молдові — "непорушні, це одне з основних здобутків у країні".

"Люди не бояться відкрито висловлювати свою думку, критикувати владу чи протестувати. Права людини, вільне суспільство, влада, яка обирається народом і представляє народ — це Молдова. Так і має бути у вільному світі. І ми маємо зберегти вільну Молдову ", — сказала Санду. — Всі громадяни Молдови — наші громадяни, немає своїх і чужих. Всі однаково важливі. Ми вільні, ми живемо у вільній країні і пишаємося цим".

Але у Придністров'ї, яке Молдова вважає частиною себе, і з яким широко співпрацює економічно, немає громадянських прав, натомість є десятки політв'язнів. Там панує свавілля, людей кидають до в'язниць за найменше невдоволення, або вони зникають без сліду. Придністровці, які засуджують російську агресію, змушені тікати, кидаючи будинки та майно заради порятунку власного життя — і це вже останні з тих, кому потрібні громадянські права як такі. Тисячі поїхали раніше, щоб не згинути у катівнях чи безіменній могилі у лісопосадці. Але Молдова цього не помічала, і не помічає зараз. Молдова не захищає своїх громадян, стверджуючи, що нічого не може зробити з ПМР, але співпрацює з тираспольським режимом, прикриваючись "прихильністю до мирного вирішення конфлікту" та "компромісами на користь громадян" — які ПМР і зневажає.

Зрозуміло, імітується і " боротьба ", але у рамках естрадного номера, відомого як " боротьба нанайських хлопчиків " .

Важливо:

Протоєвропейський уряд PAS, як і проросійський уряд ПСРМ, що передував йому, продовжує в обхід законів екологічні дозволи металургійному заводу в Рибниці, і переукладає договори про постачання електроенергії з МолдДРЕС. Різниця в тому, що соціалісти укладали угоди на півроку-рік, а PASівці переукладають щомісяця, стверджуючи, що тиснуть цим на придністровський режим, спонукаючи його до поступок. Можливо, і навіть напевно, що такий тиск спонукає холдинг "Шериф", що стоїть за ширмою "ПМР", щедріше ділитися з Кишинів доходами. Але інших змін не видно: у Придністров'ї, як і раніше, пресують незгодних і заявляють, що воно є "частиною Росії". Йому вторять із ЛДПР, через яку Кремль, як і раніше, озвучує те, що уникає поки що декларувати офіційно.

Після нещодавньої серії таких заяв, які пролунали спочатку з Тирасполя, а потім від голови комітету ГД РФ у міжнародних справах Леоніда Слуцького, який змінив Жириновського на чолі ЛДПР, до Москви виїхали депутати парламенту Молдови від партії "Шор", прихопивши з собою одного комуніста як провідника у московських коридорах.

Соціалістів як потенційних конкурентів у компанію не взяли. А після повернення цих ходоків у Молдові почалися протести, що розгойдуються партією "Шор". Причина поїздки стала очевидною: узгодження деталей.

Ходоки із Молдови з Леонідом Слуцьким. Фото із соцмереж
Ходоки із Молдови з Леонідом Слуцьким. Фото із соцмереж

Але Шор та його партія не проросійські. Ілан Шор – кримінальний комбінатор, без будь-якої політичної орієнтації, який ховається в Ізраїлі, куди його, з вироком, що набрав чинності, відпустила підлікуватися корумпована влада. У 2016 році він викупив у Валерія Клименка проросійський рух "Рівноправність" і перейменував його на "Шор", щоб використовувати як політичне прикриття. Але Клименко не міг продати партію, створену на кремлівські гроші без російської санкції. У тому ж 2016 проросійське Придністров'я було за фактом продано холдингу "Шериф" на чолі з цілком собі бандитом, а ніяким не політиком, Віктором Гушаном.

В обох випадках Москва зберегла певний вплив на продані активи. Клименко залишився у "Шорі" почесним головою. У ПМР залишилися структури ОГРВ і, що важливіше, російських спецслужб. Останні тісно пов'язані як з формально-"державним" МДБ ПМР, так і з приватною Службою безпеки Шерифа. Трикутник ФСБ РФ-МГБ ПМР-СБ "Шериф" по суті, спільно вирішує завдання, що стоять перед кожною з його складових. З ним співпрацює ГРУ РФ, що базується на ПМР, та СЗР РФ, якій після міжвідомчої боротьби залишили тільки роботу в Молдові.

У сумі це складалося в нову тактику, в основі якої співпраця з ОЗУ. Така зміна російської тактики 2016 року спостерігалася по всій Європі.

Що з цим робити?

Для тих, хто вважає молдовсько-придністровське сплетення чимось далеким від України, маю вишеньку на торт. В останні два тижні по Києву, раптово та масово, почали торгувати контрабандними цигарками з ПМР без акцизних марок. Раніше ними була сповнена лише Одеська область. Як це організовано у Києві, не скажу, але, підозрюю, що так само, як в Одесі та області. Там торгівлю контрабандними сигаретами кришують усі силовики, від поліції до СБУ, пресуючи активістів, які намагаються зчинити галас. А якщо хтось хотів дізнатися, чим зайнялися придністровці, замість служби в ОГРВ, то, будь ласка, вони возять контрабанду в Україну. Їхня ціла армія, напевно більша, ніж ОГРВ, і ця армія за фактом воює проти України, тут і зараз.

Привезти в Україну сигарети без акцизних марок можна або через протоєвропейську Молдову, або з ПМР, але тоді лише полями, оскільки офіційні КПП закриті. Йдеться не про десяток сумок, або навіть десяток фур, а про потік, що став системою, для чого необхідно системно корумпувати в нуль безліч українських та молдавських чиновників.

Корупція таких масштабів розкладає суспільство. До того ж, бізнес-зв'язки силовиків із ПМР, набитого російською агентурою, сприяють витоку будь-якої інформації. Нині ця хвиля докотилася і до Києва.

Але повернемося до Молдови, де крім некомпетентності та нестійкості до корупційних спокус, ясно видимих в оточенні Санду, є й низка інших обставин. Користуючись складною економічною та енергетичною ситуацією, Молдову, як і всю Європу сильно розгойдує російська п'ята колона. Протистояти цьому розгойдування в молдавському суспільстві, яке не вийшло з СРСР (хто вийшов, в основному, поїхали) може тільки демократія, яка розуміється як диктатура народної меншини. Влада арифметичної більшості – охлократія, що завжди маніпулюється, а демократія – це влада більшості демосу, громадян, відповідальних за долю країни і здатних нав'язати свою волю безвідповідальній більшості. Але у Молдові, схоже, немає жодного демосу взагалі. Одні молдавани вважають себе румунами, інші емігрували, треті плекають образи, завдані їм у міжобщинних конфліктах, четверті намагаються бути "молдаванами, а не румунами", і скочуються до ностальгії про "Радянську Молдову". Таке суспільство без стрижня є ідеальним середовищем для корупційного розкладання.

Мітинги під прапорами партії "Шор" – інструмент аполітичного криміналу, який рветься до влади. Шор – аристократ кримінального світу, із ізраїльським паспортом, кишеньковою парламентською партією, рахунками у західних банках та командою добрих адвокатів. Прорвавшись до влади, він кришуватиме неосовковий кримінал із ПМР. Але цей же кримінал сьогодні кришує протоєвропейська PAS з публічною особою Майї Санду. Що ж зміниться в принципі від заміни у владі PAS на Шор? І що змінилося від заміни ПСРМ на PAS, якщо екс-глава СІБ Єсауленко, який не зумів очистити своє відомство від зв'язків із Росією, призначено послом за особливими дорученнями МЗС?

Очевидно, жодна з політичних сил Молдови не має наміру щось змінювати. Усі хочуть одного: затишно сидіти на двох стільцях. Вступати до ЄС, але залишатися російською пральною та крутити схематоз із ПМР. Коли проєвропейці все провалять, їх змінять промосковці, а тих знову проєвропейці і знову промосковці і знову… Цих циклів "розвороту на…" Молдова пройшла вже кілька, але концепція держави-декорації, яка прикриває тіньовий бізнес, жодного разу не змінювалася.

Ось і зараз, після зроблених PAS кадрових змін, СІБ та прикордонна поліція та Молдови залишаються на зв'язку з Москвою та Тирасполем. Скандал із системним зливом у ФСБ РФ інформації про добровольців із Молдови, що воюють на боці України, продемонстрував це з усією очевидністю. У PAS всі швидко заміли під килим, нічого не ставши змінювати в розстановці кадрів.

Молдавська влада, генерація за генерацією, та десятиліття за десятиліттям, говорить про "мирне вирішення придністровської проблеми". Але мирно вирішити будь-що з Росією, і з виставленими їй перед собою кримінальними відморозками, неможливо. "Мирне рішення" вироджується в безплідну говірку, яку відморозки використовують для покрокової легалізації. А в тилу України, тим часом, вже сформований антиукраїнський анклав, керівництво якого на словах "хоче лише миру", а насправді отруює Україну кримінальним гноєм.

З чого тут можна розпочати? Ймовірно, з контрабандних сигарет, переходячи до силовиків, що їх дахують. Звичайно, на Одещині доведеться звільнити майже всю поліцію поголовно, але й залишити цю гангрену у спокої неможливо. А там уже можна думати, як вплинути на Молдову, яка міцно приросла до кримінальної ПМР.

У Молдові діяти у білих рукавичках також не вийде. Якщо не тиснути на молдавську владу ззовні, вона нічого не змінюватиме, а для змін одних мирних переговорів буде мало: Росія і пов'язані з нею ОЗУ зміцнювалися в Молдові тридцять років, не зустрічаючи опору.

Втім, почати, як уже сказано, логічніше із сигаретної контрабанди в Україну.

    Реклама на dsnews.ua