• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.5
Спецпроєкти

Шредеризація Європи. Росія веде в ЄС ще одну війну

Росія планомірно бере в оборот європейських чиновників та політиків.

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Голова Спеціального комітету із закордонних справ парламенту Великобританії Том Тугендат у колонці для Atlantic Council закликає Європу консолідовано боротися з корупцією та підкупом Росією європейської еліти.

Поки західні політики захоплені можливим вторгненням Росії до України, вони заплющують очі на інтервенцію іншого роду – на полон європейських еліт. Від Лондона до Афін та далеко за їх межами банкіри, юристи, лобісти та колишні чиновники опинилися на гачку у Кремля та його союзників. І поки російських танків на українському кордоні все більше, інтереси клептократичного режиму президента Росії Володимира Путіна стають все більш відчутними на всьому континенті.

Нещодавній гучний приклад таких дій пов'язаний з колишнім прем'єр-міністром Франції Франсуа Фійоном, який у червні увійшов до правління російської державної нафтової компанії "Зарубіжнафта" (за пропозицією Кремля). Фійон такий не один. Колишній міністр закордонних справ Австрії Карін Кнайсль, сумнозвісна кадрами, на яких вона робить реверанс перед Путіним на своєму весіллі в 2018 р., у червні минулого року була призначена до ради директорів "Роснафти", найвпливовішої державної нафтової компанії Росії. Цю раду очолює не хто інший, як Герхард Шредер, колишній канцлер Німеччини, якому за цей привілей платять $600 тис. на рік. Він не єдиний колишній канцлер Європи, який має зв'язок із Росією; колишній канцлер Австрії Крістіан Керн також входить до наглядової ради РЗ. Хоча жоден із цих людей не порушив жодних законів, обійнявши ці посади, їхні дії вказують на системну загрозу для Європи.

Масштабна структурна проблема

В економічній "обороні" Європи – від відвертої злочинності дій Луки Волонте, колишнього італійського депутата та члена Парламентської асамблеї Ради Європи, засудженого у січні минулого року до чотирьох років позбавлення волі за отримання хабарів від азербайджанських чиновників; до масштабного відмивання російських та статків інших клептократів в лондонському Сіті — щось явно негаразд.

Це не поодинокі випадки, а результати стратегії клептократичних режимів у Росії і не тільки, спрямованих на те, щоб залучити на свій бік європейську еліту, бізнес та цілі галузі з добрими зв'язками. Замість того, щоб служити своїм країнам, європейські еліти з великими мережами зв'язків тепер служать інтересам, які підживлюють авторитарні сили, які прагнуть підірвати Захід. Масштаби клептократичної плутаності, що виникла, величезні: незадовго до того, як керівництво Казахстану віддало наказ стріляти на поразку по протестувальниках, Chatham House виявив у Сполученому Королівстві майна еліти цієї країни на суму понад $720 млн.

Ми в Європі повинні визнати, що ерозія нашої економічної цілісності шкодить нашій рішучості та нашій національній безпеці. Такі вторгнення в коло наших еліт слід розглядати як загрозу нашим інтересам і зраду наших цінностей. Путін та його союзники прагнуть не лише паралізувати та завадити нам приймати рішення, а й дискредитувати демократичну політику, виставляючи її прихильників такими ж цинічними, як і ті, хто знаходиться у Кремлі.

Реклама на dsnews.ua

У Сполученому Королівстві Спеціальний парламентський комітет із закордонних справ, який я очолюю, незабаром розпочне нове розслідування відмивання грошей Росією та клептократами, відштовхуючись від виконаної нами у 2018 р. роботи. Але необхідно вести більш широку дискусію: західні союзники повинні затвердити загальний список етичних стандартів для колишніх політиків, щоб зупинити цю "шредеризацію", заборонивши їм працювати на державні компанії ворожих авторитарних держав та пов'язані з ними фірми. Ми, західні еліти всієї Європи, маємо піти з ринку клептократів.

Європейські уряди повинні стежити за своїми структурами, а не лише окремими особами. Знову і знову слабкість наших зусиль щодо боротьби з відмиванням грошей стає загрозою національній безпеці. Наприклад, у випадку зі скандалом у Danske Bank, коли з'ясувалося, що члени сім'ї Путіна та Федеральна служба безпеки Росії, а також еліта Азербайджану, використовували британські компанії для перекачування готівки в естонське відділення датського банку. Що може бути краще за сигнал авторитарній владі, ніж нові пропозиції до "Глобальної клептократичної ініціативи", щоб показати свої зуби та створити структуру для боротьби з незаконним фінансуванням?

Під час саміту за демократію, що відбувся у грудні, адміністрація Байдена запустила позитивний процес пошуку союзників для захисту демократії та боротьби з корупцією. Європейські демократії повинні довести, що вони ставляться до цього процесу так само серйозно, як уряд США. Якщо ми не будемо енергійно захищати демократію вдома, наша здатність захищати її за кордоном буде лише слабшати. І призведе до наслідків, які неприпустимі ні для кого у вільному світі.

    Реклама на dsnews.ua