• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

Рокіровка Джонсона? Як дочка лейбориста Ліз Трасс стала лідером торі

Наступницею Бориса Джонсона стала нинішній міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс

Ліз Трас
REUTERS/POOL
Реклама на dsnews.ua

Британський уряд і Консервативну партію замість Бориса Джонсона очолить Ліз Трасс, яка останній рік обіймала в його кабінеті посаду голови Форін офісу (МЗС).

Вона стане третьою жінкою прем'єром в історії Сполученого Королівства. Причому очолить країну в непростий час, а саме на тлі найбільшого з часів Другої світової воєнного конфлікту в Європі.

Оптимісти вважають, що Трасс має шанси зробити свій внесок у закінчення російсько-української війни і тим самим стати другою Маргарет Тетчер, проте самі британці налаштовані скептичніше. У тому числі й самі торі, адже Ліз Трасс отримала найменшу кількість голосів серед усіх лідерів, які обирають консерватори – 57,4%. Її візаві – міністр фінансів Ріші Сунак, який про свої амбіції стати прем'єром дав зрозуміти ще тоді, коли Джонсон продовжував боротьбу із внутрішньою опозицією, отримав від однопартійців 42,6% голосів.

З лібералів у консерватори

Народилася Мері Елізабет Трасс 26 липня 1975 р. в Оксфорді в родині професора математики Університету Лідса. Декілька років пожила в Шотландії, рік у Канаді, де познайомилася з місцевою системою освіти, що згодом, мабуть, вплинуло на її спроби проводити реформи на батьківщині у цій царині.

У політику Ліз Трасс поринула ще навчаючись в Оксфордському університеті, де вона була лідером Ліберально-демократичної партії, виступаючи за легалізацію каннабісу та вимагаючи скасування монархії. Втім, вже скоро, 1996 р., вона змінила табір і вступила до Консервативної партії. Що її родина, зокрема, батько Джон Кеннет, який був лейбористом, сприйняв вельми критично.

Натомість Ліз Трасс встигла також попрацювати у великому бізнесі. У тому ж році, коли стала торі, вона влаштувалася в Shell, де пропрацювала до 2000 р., а потім працевлаштувалася в одну з найбільших телекомунікаційних компаній Британії — Cable & Wireless, піднявшись до поста економічного директора.

Реклама на dsnews.ua

Кар'єра у Cable & Wireless не заважала Трас пробувати свої сили на виборах. Перший досвід – у окрузі Гемсворт (Західний Йоркшир). Вона показала себе дуже непогано, якщо врахувати, що округ вважався відверто лейбористським, але при цьому Ліз Трасс змогла посісти друге місце та покращила становище торі в Гемсворті на 4%.

У наступних виборах вона теж себе проявила, за що тодішній лідер партії Девід Кемерон вніс її до партійного "Списку А", тобто. відніс до перспективних та сильних членів Консервативної партії. Як підсумок, вже у 2009 р. її відправили завойовувати Західний Норфолк, з чим вона успішно впоралася, набравши понад 50% голосів у першому турі.

Сходження заміжньої Ліз Трасс затьмарив скандал — виплив її роман з політичним наставником — депутатом Марком Філдом, який тривав з 2004 по 2005 р. Проте торі відмовилися її відкликати, а шлюб Ліз Трасс цю інтрижку пережив.

Як би там не було, з парламенту Трасс пішла в уряд — вона працювала в кабінетах Кемерона, Терези Мей і, власне, Бориса Джонсона в міносвіти, міністерстві навколишнього середовища, головою мін'юсту, мінфіну, міністерстві торгівлі та міністру у справах жінок та рівноправності, очільницею МЗС Останні три посади – це результат рішення Джонсона, якого Ліз Трасс усіляко підтримувала. У тому числі, і його висування на посаду лідера партії у 2019 р.

Вона ж, будучи міністром торгівлі, допомагала Джонсону в реалізації концепції "Глобальної Британії", яку він запропонував співгромадянам після Brexit, за своєю лінією – щодо укладення вигідних міждержавних торгових угод з Японією, Австралією, Новою Зеландією, Норвегією, Ісландією та Ліхтенштейном.

Не дивно, що риторика та позиції Ліз Трасс чи не ідентичні риториці та позиціям Бориса Джонсона. У тому числі й щодо України.

Ліз Трас послідовно підтримувала нашу країну. І ще до повномасштабного вторгнення Росії, будучи відомим критиком як Москви, так і Пекіна, виступала за посилення політики Лондона щодо цих країн.

Вона також є прихильницею зміцнення відносин з Туреччиною, яку називає головним європейським союзником Лондона в НАТО; та Саудівською Аравією, незважаючи на скандали через постачання саудитам британської зброї. Скандали ці викликали війна в Ємені – між арабською коаліцією на чолі з Ер-Ріядом та іранськими проксі – хуситами. Відносно нещодавно Європа (наприклад, Британія та Німеччина) дуже гостро реагували на те, що від їхньої зброї можуть страждати цивільні. І низка поставок, як повідомлялося, була нібито здійснена з порушенням закону.

Всупереч медійному резонансу та закликам піти у відставку з посади міністра торгівлі, Ліз Трасс вже у 2020 р. змогла домогтися скасування експорту зброї та військової техніки до Саудівської Аравії. А зараз, варто зауважити, саме саудитів вона вважає здатними допомогти Європі впоратися з енергозалежністю від Росії.

Щодо останньої, то, коли світ уже обговорював підготовку Росії до вторгнення в Україну, Трасс спробувала на особистій зустрічі з Лавровим переконати Кремль відмовитися від планів розпочинати повномасштабну війну — причому двічі. Однак Лавров лише висміяв її географічні знання (Трасс невірно зрозуміла його питання про суверенітет Воронезької та Ростовської областей, вирішивши, що йдеться про українські території), заявляючи при цьому, що їхні переговори були розмовою "німого з глухим".

Того ж дня, 10 лютого, коли Трасс зустрілася з Лавровим, її відомство підготувало законопроект, що дозволяє посилити санкції щодо Росії.

Так, ще як приклади підтримки Ліз Трас України можна навести те, що вона публічно була не проти участі британських добровольців у війні з Росією на боці України, а також закликала країни "Великої Сімки" різко скоротити імпорт російських енергоносіїв.

Висновки

У принципі, ознайомившись із її політичною кар'єрою, проаналізувавши те, як вона "росла" в рядах торі і як вела боротьбу з опонентами, можна констатувати, що у Ліз Трасс дуже добре розвинене політичне чуття. До того ж, попрацювавши в кількох міністерствах, вона набула досить різноманітного досвіду.

З іншого боку, не можна сказати, що вона встигала вникнути на всі 100%, через що часом провокувала скандали.

Наприклад, як парламентський помічник міністра освіти заради зниження сімейних витрат на догляд за дітьми вона пропонувала збільшити максимальну кількість дітей у дошкільних закладах (зі збільшенням зарплати). Але зіткнулася зі шквалом критики, оскільки вихователі просто не потягли б таке навантаження. З надбавкою до зарплати чи без.

Або взяти відправлення британських добровольців до України. Вона такий крок підтримала, нагадаємо, але урядовцям довелося гасити скандал, оскільки йдеться про порушення Закону про вербування іноземців 1870 р. тобто. офіційні дозволи Лондон давати не може.

Не виключено, що саме скандали та курйози можуть бути однією з причин низької підтримки Трас серед торі. Тому є сенс припустити, що вона, чітко декларуючи намір продовжувати курс Джонсона, стала для нього безпечною заміною.

Про підтримку курсу колишнього шефа вона прямо заявила у своєму виступі за підсумками голосування. До речі, британські оглядачі знайшли його тьмяним і відверто нудним – не таким, який мав бути у людини, яка стає прем'єром у досить непростий політичний період і тим більше після того, як її попередник пішов досить таки яскраво.

До речі, цей тьмяний виступ також може бути непрямим свідченням того, що завдання Ліз Трасс підготувати підґрунтя для тріумфального повернення Джонсона на виборах 2024 р., або під час дострокових, якщо почнеться ще одна нова серйозна політична криза. До того ж, ті ж лейбористи після голосування закликали провести ці дострокові вибори.

Як би там не було, Ліз Трасс доведеться дуже непросто. Не лише через колосальну геополітичну напругу, зумовлену агресією РФ, а й у результаті того, що війна Путіна впливає, в принципі, на всіх. Країни Африки стикаються з нестачею продовольства, а Європа – зі зростанням тарифів та інфляцією загалом. У Британії зростання цін вже побило 40-річний рекорд.

З іншого боку, обрання Ліз Трасс очільницею уряду для України, безумовно, плюс. Саме тому, що вона критично налаштована до Москви і тому, що продовжує справу Бориса Джонсона.

Незважаючи на певні непрості моменти в її біографії, Трасс – це найменше "зло". Якщо зважити ще й на те, що її конкурент Ріші Сунак розбурхав британців своїми зв'язками з Росією. Точніше, зробила це його дружина Акшаті Мурті, дочка індійського мільярдера, яка, як з'ясувалося, багатша за британську королеву. А однією з цеглинок у її капіталі є компанія Infosys, яка працювала в Росії до квітня поточного року. Сам Сунак, який теж підтримує Київ, але говорить також про те, як "боляче" британській економіці через це, неохоче обговорює тему Infosys, критикуючи опонентів за те, що ті "напали" на його дружину.

    Реклама на dsnews.ua