• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

У Мадриді стартує історичний саміт НАТО: очікуються рішення щодо Швеції, Фінляндії та Росії

У столиці Іспанії Мадриді розпочинається історичний саміт НАТО, на якому Фінляндія та Швеція, які традиційно зберігали нейтралітет, будуть запрошені до членства. Також очікується, що Росія зі статусу "стратегічного партнера" перейде у статус "загрози"

Саміт НАТО у Мадриді
У Мадриді стартує саміт НАТО / Pixabay
Реклама на dsnews.ua

Про це розповів на брифінгу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, передає "ДС" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

"Це буде історичний саміт трансформації нашого альянсу. Ми зустрічаємося в розпал найбільшої кризи з усіх, з якими коли-небудь стикалися з часів Другої світової війни. Це буде саміт трансформації, тому що ми ухвалимо історичні рішення", — сказав він.

Столтенберг нагадав, що на саміті союзники схвалять нову стратегічну концепцію альянсу, яка "буде планом того, як вести НАТО в майбутнє у більш небезпечному світі, щоб захистити всіх союзників".

"Ми пришвидшимо фундаментальні зміни у нашому стримуванні та захисті з великою кількістю підрозділів, готових до битви, з великою кількістю сил швидкого реагування та з великою кількістю попередньо розміщеного обладнання. На цьому саміті ми схвалимо найбільше посилення з часів холодної війни", — каже генсек НАТО.

Крім того, союзники висловлять підтримку Україні.

"Я радий, що президент Зеленський виступить сьогодні перед усіма лідерами, і ми схвалимо комплексний пакет допомоги Україні", — зазначив Столтенберг (Володимир Зеленський має виступити за допомогою відеозв'язку, — ред.).

Також очікується, що "лідери ухвалять історичне рішення запросити Фінляндію та Швецію стати членами НАТО".

"Це ґрунтується на домовленостях, досягнутих між Туреччиною, Фінляндією та Швецією вчора. Це – хороший договір для всіх нас", — переконаний Столтенберг .

Вже в перший день роботи саміту Фінляндія та Швеція мають набути статусу запрошених країн. Після цього розпочнеться процес ратифікації всіма 30 країнами-членами. Це буде найшвидший вступ країн до альянсу в історії існування організації.

Уперше участь у зборах лідерів візьмуть країни Тихоокеанського регіону – Нова Зеландія, Австралія, Південна Корея та Японія, запрошені для обговорення глобальних викликів і більш тісної співпраці.

Щодо нової стратегічної концепції, яку буде названо Мадридською, Росія буде вперше визначена як пряма загроза безпеці Північноатлантичного альянсу.

"Наш саміт НАТО в Мадриді цього тижня матиме визначальне значення з багатьма важливими рішеннями, зокрема з новою Стратегічною концепцією нової реальності безпеки, фундаментальними зрушеннями у стримуванні та обороні НАТО та підтримкою України зараз і на майбутнє. Я очікую, що стане зрозумілим, що союзники вважають Росію найсерйознішою і прямою загрозою нашій безпеці", — заявив Єнс Столтенберг.

Як писала "ДС", проти вступу Фінляндії та Швеції спочатку виступала Туреччина. Але 28 червня міністри закордонних справ Туреччини, Швеції та Фінляндії підписали меморандум, який передбачає, що Анкара не блокуватиме вступ цих країн до НАТО.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua