• USD 36.6
  • EUR 37.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

У ЄС домовилися споживати менше газу: Угорщина проти

Міністри енергетики країн-членів Євросоюзу досягли політичної домовленості щодо добровільного скорочення споживання газу протягом найближчої зими

Представники ЄС
Представники ЄС / twitter.com/EU2022
Реклама на dsnews.ua

Про це у Twitter повідомило чеське головування у Раді ЄС, передає "ДС".

"Це не була нездійсненна місія! Міністри досягли політичної домовленості щодо скорочення попиту на газ напередодні майбутньої зими", — повідомили чеські дипломати.

За словами міністра енергетики Люксембургу Клода Турмеса, єдиною країною, яка голосувала проти пропозиції Єврокомісії, була Угорщина. Втім, для ухвалення рішення достатньо кваліфікованої більшості.

"ЄС об'єднався – домовилися про скоординоване регулювання попиту на 15% лише за 1 тиждень! Зменшення споживання нашого газу на 45 млрд кубометрів – найкращий крок, щоб відреагувати на газовий шантаж Путіна – лише Угорщина проголосувала проти", – заявив міністр.

План передбачає обов'язкову мету скорочення споживання на 15% у надзвичайних ситуаціях, таких як серйозне порушення поставок з Росії, хоча передбачає певні винятки для особливо вразливих країн або тих, хто є невід'ємною частиною мережі блоку в цілому.

Швидкі темпи досягнення згоди, коли Європейська комісія вперше запропонувала регламент минулого тижня, відбивають стрімке погіршення ситуації з постачанням газу з Росії. Постачання через ключовий газопровід Nord Stream 1 із середовища скоротиться приблизно до 20% від потужності, а "Газпром" заявив, що ще одна турбіна потребує технічного обслуговування і буде виведена з експлуатації.

Це робить шанси на те, що країни ЄС зможуть досягти своєї мети заповнення газосховищ на 80% ще менш ймовірними, що підвищує ставки на скорочення споживання. Після досягнення згоди правила мають увійти до законодавства ЄС найближчими днями.

Нові правила є "безпрецедентним кроком європейської солідарності", сказав Свен Гігольд, заступник міністра економіки Німеччини. "Країни-члени, які не імпортують російський газ, демонструють підтримку і зобов'язалися скоротити споживання. Такого ще ніколи не було", — сказав він.

Напередодні зустрічі міністрів низка країн, включаючи Італію, Угорщину, Польщу, Португалію та Іспанію, висловили стурбованість щодо цілей скорочення, посилаючись на вже досягнуте скорочення попиту, відсутність газових сполучень з іншими країнами і той факт, що рішення щодо енергетики зазвичай є національною компетенцією.

Чехія, що головує в Раді ЄС, в останні дні запропонувала низку змін до пропозиції Єврокомісії з минулого тижня, намагаючись подолати їхній опір.

Згідно з проєктом, з яким ознайомилося видання Bloomberg, зміни включали положення, згідно з яким кількість країн, які мають вимагати зробити цільове скорочення попиту на 15% обов'язковим, зросла до трьох п'яти. Єврокомісія також може запропонувати надзвичайні заходи, якщо визнає найвищий ризик дефіциту. Щоб обидва сценарії набули чинності, потрібна підтримка більшості держав-членів блоку.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua