• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.6
Спецпроєкти

Великодня промова: патріарх Кирило заговорив термінами імперської Росії

РПЦ та Путін підтримують один одного

патріарх Російської православної церкви Кирило
патріарх Російської православної церкви Кирило
Реклама на dsnews.ua

У своїй великодній проповіді патріарх Російської православної церкви Кирило назвав росіян та українців нащадками "єдиної Русі", а нинішню війну міжусобною бранню — терміном часів феодальної роздробленості, пише "ДС" з посиланням на "Коментарі". При цьому стосовно двох народів він ужив визначення пізнішого, царського, періоду — "великороси" та "малороси".

"Сьогодні на землі нашій, руській, історичній, відбуваються важкі події. Можна сказати, міжусобна брань, — заявив Кирило. — І сьогодні звертаюся і до росіян, і до українців. Особливо звертаюся до тих, хто не з власної волі виявився залученим до цього конфлікту. Ми повинні силою нашої молитви і нашими добрими справами, і нашим добрим цілепокладанням зробити все, щоб якнайшвидше цей конфлікт зупинився, щоб мир і спільне добре життя, братерські відносини знову з'єднували міцно-міцно наші народи, які колись були єдиним народом єдиної Русі. Сьогодні про це буде моя особлива молитва, і я просив би вас усіх приєднатися до цієї молитви, щоб Господь благословив землю Руську. Коли я говорю "руську", я маю на увазі Русь, з якої вийшли і великороси, і українці-малороси, та інші народності, але та сама Русь, з якою всі ми пов'язані історично, духовно і, якщо хочете, цивілізаційно".

Терміни "великороси" та "малороси" спочатку не мали зневажливого стосовно України та українців значення. Проте їх використовували під час царської Росії для ілюстрації теорії "триєдиного народу", що складається, на думку царедворців і російських шовіністів, з великоросів, білорусів і малоросів.

Ця теорія активно використовувалася для доказу неможливості існування окремої української держави та окремого від Росії існування України. Такий вислів перегукується з історичними поглядами глави нинішньої Росії Володимира Путіна, який заявляв, що "Україну придумав Ленін", українські землі — "історична Росія", а росіяни та українці — "єдиний народ". Вони стали ідеологічною основою для розв'язання нинішньої війни та скоєння Росією воєнних злочинів проти України та українців.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua