• USD 36.6
  • EUR 37.9
  • GBP 44
Спецпроєкти

Венеційська комісія знайшла у поправках до конституції Білорусі "поодинокий позитив"

Поправки до конституції Білорусі, схвалені на референдумі 27 лютого 2022 року, посилили дисбаланс влади, сприяючи авторитарному режиму

Венеційська комісія
Венеційська комісія вивчила поправки до конституції Білорусі / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в остаточному висновку Венеційської комісії щодо відповідності нещодавньої конституційної реформи стандартам Ради Європи, передає "ДС" з посиланням на "Укрінформ".

"Немає жодних підстав вважати, що конституційний референдум мав будь-яку демократичну легітимність… Початок агресії Російської Федерації проти України через територію Білорусі та за активної участі її влади за кілька днів до референдуму ще більше підірвало легітимність процесу", — мовиться в документі.

Комісія вказує, що поправки вводять "деякі сумнівні загальні положення". Зокрема, принцип демократії закріплено у рамках "білоруської державної ідеології", що супроводжується обов’язковою історичною політикою.

"Венеційка" помітила "деякі позитивні доповнення" — наприклад, положення про захист персональних даних. Але зазначає, що зміни загалом відкривають можливість довільного обмеження реалізації основних прав і свобод громадян.

"На жаль, незважаючи на посилання на права людини, що містяться в поправках, які стосуються відповідної частини конституції, смертна кара не була скасована", – пише комісія.

Критику також спричинила повна заборона іноземного фінансування виборчих кампаній, що, да думку членів комісії, може мати практичні наслідки для опозиції, змушеної залишити країну. Крім того, незалежність і неупередженість виборчих органів не були гарантовані належним чином.

Також поправки "зберігають надзвичайно потужну роль чинного президента відносно інших повноважень держави", і Венеційська комісія вже критикувала це в минулому.

Вказується, що зміни щодо роботи парламенту є несуттєвими та не виправляють дисбалансу повноважень відносно президента. Венеційська комісія зазначає, що одним із "рідкісних позитивних елементів" цієї реформи є скасування делегування законодавчих повноважень президента, який більше не може видавати тимчасові укази, що мають силу закону.

"Однак цього моменту недостатньо, щоб змінити загальний образ домінування президента в політичній системі", — вважають у комісії.

Як писала "ДС", Венеційська комісія дійшла висновку, що запроваджена у Молдові заборона демонстрації символіки, яку використовують російські військові у війні проти України, є законною та пропорційною.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua