• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Верховний суд Нідерландів остаточно постановив повернути "скіфське золото" Україні

Верховний суд Нідерландів затвердив рішення про повернення Україні золотих артефактів з Криму, відомих як "скіфське золото", які протягом років були предметом судової суперечки з Росією

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні Hogeraad, передає "ДС".

"У жовтні 2021 року Апеляційний суд ухвалив, що передача має бути здійснена Україні. Це рішення залишається чинним. Так сьогодні постановив Верховний суд", — зазначили у виданні.

Артефакти були виставлені в музеї в Нідерландах у той час, коли Росія окупувала Крим у 2014 році. Як Україна, так і музеї в Криму вимагали їхнього повернення, пише видання.

"У грудні 2016 року суд ухвалив, що кримські скарби мають бути передані державі Україна відповідно до Закону про спадщину. Суд вважав, що кримські скарби нині перебувають у Нідерландах без дійсного дозволу на вивіз від української влади, тож це є "незаконним вивезенням" за змістом Закону про спадщину і що держава Україна може вимагати реституції", — додали у ЗМІ.

Суд також в апеляційному порядку ухвалив, що вимога України про передачу артефактів має бути задоволена, але з інших підстав. На думку суду, Закон про спадщину не застосовується до цієї ситуації, оскільки за його змістом "незаконного вивезення" в цьому випадку немає.

"Суд постановив, що питання має вирішуватися на підставі Закону України "Про музеї" та постанови Міністерства від березня 2014 року, якою міністр культури наділений повноваженнями приймати рішення про передачу музейних предметів на зберігання у разі їх знищення, втрати чи ушкодження.

Таке рішення Міністр ухвалив у травні 2014 року. Наказ означає, що музейні експонати мають бути передані до Національного історичного музею України в Києві до стабілізації ситуації в Криму", — пише видання.

Після цього музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного суду щодо рішення Апеляційного суду. Відповідну скаргу подала й Україна.

Як писала "ДС", 25 травня 2022 року нідерландська юридична фірма Houthoff відмовилася представляти у Верховному суді Нідерландів у Гаазі сторону кримських музеїв, підконтрольних Росії, у справі про повернення скіфського золота в Україну.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua