• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Веселися, як росіянин. За що поплатився посадою голова служби кібербезпеки Німеччини

13 жовтня мав відбутися щорічний звіт перед Бундестагом голови Федерального агентства у сфері інформаційної техніки (BSI) Арне Шенбома. Проте чиновника було усунуто з посади після публікацій низки німецьких ЗМІ про можливі зв'язки Шенбома з Росією

фото Арне Шенбом
Арне Шенбом / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Наявність приставок "екс-" у характеристиці співробітників органів КДБ СРСР/ФСБ Росії, які офіційно завершили кар'єру, — річ дивовижна. Максиму " колишніх немає " вони самі завжди промовляли з неприхованої гордістю і задоволенням від усвідомлення своєї значимості.

Близькість до такої "колишньості" коштувала посади голові Федерального агентства у сфері інформаційної техніки (BSI) Арне Шенбому. Його підозрюють у зв'язках з німецькою "Радою з кібербезпеки", яку у свою чергу заснувала німецька "дочка" російської компанії "Інфотекс". Її засновник – "колишній" співробітник КДБ Андрій Чапчаєв.

Примітно, що Чапчаєва у 2022 році було представлено до ордену "За заслуги перед Батьківщиною", а вручав його особисто Володимир Путін. Які "заслуги" могли бути оцінені у рік вторгнення в Україну – питання риторичне.

Той же BSI, крім того, співпрацював із сумнозвісною "Лабораторією Касперського", чию діяльність у березні поточного року Вашингтон прямо назвав загрозливою безпекою США.

IT-компанія Infotecs GmbH до кінця березня 2022 року ще працювала під "латинізованою" назвою, що нагадує про її російське коріння. Потім вона була перейменована на Protelion. Protelion у результаті з "Німецької ради з кібербезпеки" вигнали, але співпрацю компанії з російськими структурами в "Раді" всіляко заперечують.

За даними аналітиків, продукти компанії встановлені на мільйони з лишком терміналів, офісних серверів та домашніх комп'ютерів. А це досить серйозний сегмент ринку для країни, яка неодноразово стикалася з кібератаками афілійованих з Кремлем хакерів.

Під "покровом" Protelion у Москву міг "зливатися" величезний масив даних: що стосуються як простих німців, так і державних структур ФРН.

Реклама на dsnews.ua

А вже потім одержана інформація могла значно полегшити Москві планування можливих диверсій. Не виключено, що включно з тими, які вивели з ладу "Північні потоки" у вересні поточного року.

У Міністерстві внутрішніх справ Німеччини, якому підпорядковано відомство Шенбома, поспішили відмежуватися від нього. Глава відомства Ненсі Фрезер заявила, що шефа BSI з посади відсторонено. Про подальший кар'єрний зліт "кіберчиновника", очевидно, не йдеться.

Незадовго до цього сам Шенбом також публічно відсторонився від зв'язків із близькою до спецслужб РФ структурою і заборонив контакти з цією асоціацією власним підлеглим.

Але раніше цього року він сам заходив на святкові заходи в "Раді", до того ж вимовляв вітальні промови з нагоди 10-річного ювілею заснованої у 2012 році структури. Конспекти вітальних реляцій, до речі, до МВС візували — крамоли не побачили. Шенбом за підсумками свята додав приємних слів на адресу Асоціації на своїй сторінці у Twitter, а скрини, як відомо, не горять.

Саме цей виступ чиновника, пишуть німецькі ЗМІ, переповнив чашу терпіння його начальства в МВС. Як підсумок – зірваний захід за участю шефа міністерства та його безпосереднього підлеглого.

Крім того, на початку жовтня відбулася диверсія на об'єктах Deutche bahn – німецької державної залізничної компанії. Через пошкодження оптоволоконних кабелів повністю припинено рух поїздів на півночі країни. Внаслідок через пошкодження радіомережі вийшла з ладу централізована система контролю поїздів.

Міністр транспорту Німеччини Фолькнер Віссінґ прямо заявив про саботаж. За словами міністра, кабелі були перерізані навмисно. А німецькі, ЗМІ, у свою чергу, підкреслили, що подібне було б неможливим без володіння певною інформацією. Що, за даними журналістів, може вказувати на причетність до того, що сталося, особисто Шенбома.

Німецький монополіст, як ми пам'ятаємо, має тісні зв'язки з українською держкомпанією "Укрзалізниця". Ще до повномасштабного вторгнення Росії залізничники обох країн встановили партнерські відносини, а також поділилися планами щодо майбутніх транспортних проєктів. До лютого 2022 року головною метою співпраці двох компаній було реформування українських залізниць.

Повномасштабна атака російських військ в Україну змусила Deutche Bahn активізувати співпрацю. 20 вересня перевізники підписали відповідний меморандум. Німці взяли на себе зобов'язання щодо модернізації інфраструктури для українських поїздів, які для мільйонів українців залишаються єдиним транспортним засобом в умовах російської агресії.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що благополуччя "Укрзалізниці" для української економіки є рятівним колом в умовах повномасштабної війни. Крім того, у Deutche Bahn обіцяють відновлення української залізничної інфраструктури вже після її закінчення.

Питання інформаційної безпеки завжди стояло для офіційного Берліна досить гостро. Протягом півстоліття, ще у "лампову" епоху, чи не половина Німеччини контролювалася СРСР під вивіскою НДР. Особливу увагу з боку радянських силових структур була прикуто до взаємодії зі східнонімецькими колегами зі "Штазі". За довгі роки фактичної окупації до Москви з Берліна було передано величезну кількість чутливої інформації, а у зв'язках із "російськими" досі підозрюють багатьох німецьких політиків "з НДР". Аж до колишнього канцлера Німеччини Ангели Меркель, яка була активісткою Спілки вільної німецької молоді (східнонімецького аналога радянського комсомолу).

Також резонансними стали російські кібератаки перед виборами до Бундестагу 2021 року, метою яких і було бажання Москви вплинути на перебіг передвиборних перегонів. Більше того, роком раніше на злам своєї електронної поштової скриньки скаржилася сама Меркель. Ексканцлер тоді говорила, що її "нервують" російські кібератаки.

Німеччина ж зразка другої половини 2022 року, схоже, почала розуміти рівень загрози від Москви.

Вона активізувалася у питанні допомоги Україні (зобов'язує не лише прописка форуму у Рамштайні), а й про чистоту внутрішнього дворика не забуває. Тож сумна доля гера Шенбома, мабуть, змусить німецьких чиновників ретельніше обирати вечірки.

    Реклама на dsnews.ua