• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Артилерист на "Теслі". Чому Пригожин розговорився про службу сина Пєскова у ЧВК "Вагнер"

Якщо вкид отримав згоду від Путіна, це може свідчити про порушення диктатором хиткого балансу між Пригожиним та Шойгу

Євгеній Пригожин
Євгеній Пригожин / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

В російський інформаційний простір, та й в український теж, доволі енергійно зайшло зізнання власника ПВК "Вагнер" Євгєнія Пригожина про те, що старший син спікера Кремля Дмитра Пєскова начебто служив серед інших найманців, зокрема на Соледарському напрямку.

Про це Пригожин заявив через кілька місяців після того, як Ніколай Пєсков ускочив у медійну халепу через телефонний дзвінок псевдо-військкома, за якого видав себе російський журналіст. Тоді син путінського головомовця відмовився йти добровольцем на війну, хіба за особистим проханням російського диктатора, і пообіцяв це вирішити на іншому – вищому – рівні.

Це сталося у вересні минулого рока. Тоді, нагадаємо, в Росії розпочалася "часткова мобілізація". Більше аніж півроку по тому у Кремля як і раніше спостерігається гостра нестача живої сили, і він готує ще масштабнішу "часткову" мобілізацію, анонсом чого став закон, який передбачає розсилку повісток через портал "Госуслуги".

І саме в цей період чергового розчарування і страху пересічних росіян через ризик бути утилізованими в Україні з’являється Пригожин зі своєю історією про те, що Ніколай Пєсков, який "частину життя прожив в Америці або в Англії", буцімто відслужив у ПВК "Вагнер" звичайним артилеристом – "по коліно в багнюці, в г***і на "Урагані".

Слова "кухаря Путіна" підтвердив особисто і сам Ніколай Пєсков в інтерв’ю "Комсомольській правді", в якому стверджує, що відбув піврічний контракт і повернувся з фронту у березні-квітні. Тобто, начебто, пішов воювати після того дзвінка, що отримав розголос.

Правда, щодо його служби одразу ж у деяких в РФ виникли сумніви. Наприклад, Telegram-канал "ВЧК ОГПУ" поширив інформацію про те, що під час "несення служби" машина Пєскова-молодшого – Tesla – отримала низку штрафів.

Окрім того, чинні та колишні "вагнерівці"-артилеристи цьому каналу, начебто, заявили, що сина спікера Кремля ніколи не бачили ані під Бахмутом, ані під Соледаром.

Реклама на dsnews.ua

Хоч це й скидається на правду, все ж тверджень анонімного Telegram-каналу недостатньо для якихось висновків. Та це не є суттєво. Набагато цікавіше є те, навіщо Пригожин і Пєсков-молодший власне так гучно (а росЗМІ зараз завалені різноманітними "подробицями") про це повідомили, які наслідки і сенс взагалі оприлюднення.

Чимало російських опозиційних (наскільки це можливо) ЗМІ в цьому кейсі зосередилися на тому, що в Пєсков-молодший ймовірно порушив закон, адже, за словами Пригожина, той нібито використав підроблений паспорт, щоб приховати ім'я на час служби. Санкція за правопорушення — до одного року позбавлення волі.

Однак це не те, на чому варто було б зосереджуватися. Так, імовірно порушив закон. То й що? Йому мало б загрожувати ще сім років ув’язнення за те, що був військовим найманцем, оскільки, як відомо, функціонування ПВК "Вагнер", а разом з нею ПВК, створених МО РФ, є порушенням російського законодавства. Проте ці факти в РФ всі старанно ігнорують, а ПВК тим часом ще й отримують урядову та відомчу підтримку. Тому гіпотетичне порушення законодавства Ніколаєм Пєсковим – дрібниця, яка взагалі не бентежить Кремль.

Для російської верхівки та плебсу важливішим є змагання з патріотизму. Ця карта – козирна, вона б’є будь-які правопорушення: заради батьківщини можна і паспорт підробити, і кінцівки людям відрізати.

Отже, пригожинський "витік" щодо Пєскова може бути свідченням нових трендів і певних потенційно кардинальних змін у політиці Кремля.

По-перше, вочевидь спостерігаємо чергову медійну операцію, мішенню якої насамперед є пересічні росіяни, що очікують на свої електроні повістки. На прикладі Пєскова-молодшого, який начебто служив на "нулі" (ще й таємно, але все одно хвалиться цим зараз), Кремль та пропагандисти типу Соловйова (до речі, а його син-модель "Блонді" змавпує сина Пєскова?) переконують населення в тому, що кремлівська верхівка не така вже й верхівка, еліта ближче до народу, повною мірою сповідує сучасні російські цінності та персонально захищає скрєпи.

Хоча це лише бонус від вірогідних глобальних наслідків вкиду. Справжня мета, і це по-друге, — інша. Тут версій дві.

Або медіазвеличення сина прессекретаря Путіна є автономною грою, власне, Пєскова у тісній координації з Пригожиним задля поліпшення іміджу посадовця та його родини, особливо в умовах перманентної війни "веж Кремля". Тим більше за рік до президентських виборів. Пригожин натомість після низки репутаційних збитків отримує чудовий піар для себе і своєї ПВК, яка давно вже вийшла за межі ПВК.

Або ж Пригожин та Пєсков отримали згоду від Путіна на цю гру. І в такому разі можна засвідчити серйозне порушення балансу сил у російській владі – як у вертикалі, так і горизонталі. Досі Путін намагався на публіці виглядати людиною, що стоїть над усіма внутрішніми конфліктами. Лише подекуди втручався в якості арбітра, коли ці внутрішні конфлікти ставали аж надто вже загрозливими. На кшталт "війни" між Пригожиним і МО РФ на чолі з Сергеєм Шойгу.

І от, імовірно, Пригожин нарешті отримує значне підсилення завдяки гіпотетичному "благословенню" Путіна. Підтвердженням чому можуть стати якісь нові випади проти Шойгу і Ко чи більше преференцій структурам Пригожина.

Чому Путін міг піти на злам балансу? Причин може бути багато, й усі вони так чи інакше пов’язані з війною, яку Росія програє. Та ще й напередодні наступу ЗСУ, який, цілком можливо, приведе до тектонічних політичних потрясінь у РФ, де вже кілька місяців регіони формують власні маленькі армії – місцеві добробати. І що примітно, Пригожин в тому ж інтерв’ю скаржився, що в Росії стало забагато нових приватних військових компаній. Він втрачає монополію, а Кремль ризикує зіштовхнутися з тотальною феодалізацією Росії. 

    Реклама на dsnews.ua