• USD 36.6
  • EUR 37.5
  • GBP 44.3
Спецпроєкти

Електоральна кара. Чим допоможе Джо Байдену ліквідація соратника Усами бін Ладена

США провели демонстрацію своїх військових можливостей за кордоном на додаток до заборони Росії та Китаю – ліквідували в Афганістані лідера "Аль-Каїди" Аймана аз-Завахірі

Реклама на dsnews.ua

Як повідомили в Білому домі, операцію було проведено минулої неділі в Кабулі, де у наступника Усами бін Ладена був будинок. Американці знищили його на балконі будинку, випустивши з безпілотника дві протитанкові ракети "Hellfire". Удар був дуже точний, запевняють у Вашингтоні: окрім аз-Завахірі ніхто більше не загинув.

Айман аз-Завахірі – колишній лікар бін Ладена, який і очолив угруповання після ліквідації терориста №1 у Пакистані у 2011 р.

Ось уже майже декаду він був духовним лідером слабкої, роздробленої та розсіяної по всьому світу організації, знайшовши сховок в Афганістані. Втім, незважаючи на те, що "Аль-Каїда" здала позиції, у Вашингтоні про аз-Завахірі не забули, оцінивши інформацію про нього у $25 млн.

Причина проста: у Штатах саме його, цього лікаря, визнано одним із безпосередніх учасників планування серії терактів 11 вересня 2001 р., внаслідок яких загинули 2977 осіб.

І все ж таки йому не вдалося втекти, нехай Кабул сьогодні і перебуває під контролем іншого ісламістського угруповання — "Талібан". Як уточнив під час брифінгу президент США Джо Байден, місце розташування аз-Завахірі американським спецслужбам стало відоме раніше цього року. Вони вели спостереження за пересуваннями та місцем проживання, а потім… цитуючи Байдена: "Правосуддя відбулося, і цього лідера терористів більше немає. Ми ніколи не здаємось".

Операція США з ліквідації аз-Завахарі стала першою в Афганістані з моменту виведення з цієї країни контингенту США та встановлення контролю над країною угрупуванням "Талібан".

Її представники вже назвали операцію порушенням міжнародних засад. Вашингтон, у свою чергу, наголошує, що таліби знали про те, що ватажок "Аль-Каїди" ховається в Кабулі, але мовчали, тим самим порушивши угоду 2020 р., згідно з якою угруповання зобов'язалося не допустити перетворення країни на притулок для міжнародних терористів.

Реклама на dsnews.ua

Наслідки для "Аль-Каїди"

Ліквідація американцями аз-Завахірі, та ще й на умовно дружній для "Аль-Каїди" території, несе, насамперед, ідеологічний збиток.

Так, безумовно, "центр прийняття рішень" угруповання, в якому стані воно не перебувало б на сьогодні, обезголовлений. Але постать аз-Завахірі була цінною для "Аль-Каїди" насамперед як символ – символ минулих часів. Часів Бін Ладена, коли "Аль-Каїда" була сильна і справді вселяла жах.

Але з того часу води витекло дуже багато. На місце "Аль-Каїди", що слабшає, вибралася "Ісламська держава" — і теж впала. Що ж до "Талібану", то він ніколи не ставив за мету глобального джихаду, а розмивання його "націоналістичної" повістки багато в чому було обумовлено необхідністю боротися з окупацією. Отже відновлення його контролю над Афганістаном хоч і загрожує регіональними викликами, несе загрози насамперед для самих афганців.

Щодо "Аль-Каїди" та ІД, то вони роздроблені та сильно фрагментовані. За кілька років у різних куточках планети було сформовано франшизи цих угруповань: у Сомалі – це "Аш-Шабаб" ("Аль-Каїда"); в Нігері, Нігерії, Чаді — "Боко Харам" (шанувальники ІГ, але набагато кривавіші); у Сирії — "Тахрір аш-Шам" (пов'язують з "Аль-Каїдою"), в Ємені, який "кошмарять" проксі Ірану — хусити — це "Аль-Каїда на Аравійському півострові" (АКАП); "Аль-Каїда" у країнах Магрібу – AQIM.

Хтось із них успішніший і сильніший, хтось менше. Але всі вони виразно активніші і життєздатніші за класичну "Аль-Каїду", що втратила потенціал для комунікації та координації дій філій. Всі ці угруповання мають свободу дій і, в принципі, незалежність від "Центру", який донедавна втілював у своїй особі Айман аз-Завіхірі.

І його смерть, повторимося, з погляду ідеології, завдала шкоди всьому угрупованню, включаючи філії. Але загалом її вплив на мережу "Аль-Каїди" мінімальний.

Навпаки, з відходом старого з'являються певні можливості приходу чогось нового. Ліквідація гіпотетично може стати поштовхом для філій, яких також утискують урядові війська в їхніх місцях діяльності, переформатувати принаймні свої структури.

Хоча з іншого боку, Сполучені Штати своєю операцією в Кабулі показали, що здатні дотягнутися до терористів будь-де. Та й не лише операцією у Кабулі. Адже у 2020 р., наприклад, повідомлялося про ліквідацію в Ємені лідера АКАП Касіма аль-Рімі, а на початку лютого 2022 р. у Сирії – ватажка ІД Абу Ібрагіма аль-Кураші.

Цілі Байдена

Навіщо Білому дому знадобилося проведення цієї операції? Особливо зараз, коли викликів для національних інтересів та безпеки Сполучених Штатів більш ніж достатньо.

Виходячи з того, що безпосередню шкоду угруповання операція США не завдала, приходимо до висновку, що якщо для "Аль-Каїди" втрата аз-Завахірі – насамперед ідеологічна шкода угрупованню, то і для адміністрації Байдена ліквідація наступника Бін Ладена – аналогічно має в першу чергу черга ідеологічну цінність. Це відплата за вбивства американців, нехай вони були скоєні понад 20 років тому.

Реципієнтом меседжу є, звісно, як і терористичні угруповання, і навіть окремі держави, ворожі до США; і американський виборець. Сигнал зрозумілий: вороги Америки будуть покарані будь-де.

Операцію в Кабулі було проведено за три місяці до проміжних виборів у Штатах. 8 листопада американці обиратимуть нову Палату представників (нижню палату Конгресу), третину складу Сенату (верхньої палати) та 34 губернаторів.

І справи у демократів сьогодні не дуже. У 2020 р. Демпартії вдалося досягти колосального успіху – отримати не лише Білий дім, а й більшість в обох палатах Конгресу.

Адміністрація Байдена також цілком успішно, особливо на тлі провальної політики Дональда Трампа, почала боротися з пандемією. Але перед Вашингтоном постали нові проблеми – ескалація у відносинах з Китаєм, і, що потребує більш оперативної реакції, — війна Росії проти України, яка спровокувала глобальні потрясіння на ринках енергоресурсів, фінансів, продовольчих.

Два найважчі роки дали про себе знати. Економічні ресурси країн вже були "під'їдені", але не встигнувши відновитися, США та Європа зіткнулися з новим ударом – стрибком інфляції, зростанням цін на газ та ПММ, продуктами харчування та багатьом іншим. Що, знову ж таки, було спричинено повномасштабним вторгненням Росії до України.

І незважаючи на те, що американці та європейці здебільшого повністю на боці України та підтримують посилення допомоги Києву, інші наслідки агресії РФ, мабуть, для них залишаються не такими зрозумілими.

Як результат рейтинг Байден катастрофічно знизився. Згідно з опитуванням Rasmussen Reports/Pulse Opinion Research, рівень його схвалення наприкінці липня становив 44%, YouGov для CBS News і Big Village дають 42%, а Gallup взагалі зафіксував антирекорд — 38%. Це найнижчий показник серед усіх президентів США від часів Ейзенгавера. Тобто, за даними опитування Gallup, рейтинг схвалення Байдена вже нижчий, ніж у Трампа за той же квартал.

Звісно, невдоволення поточним станом справ у країні відбивається як на президенті, а й у його партії. Демократи продовжують потроху втрачати відсоткові пункти, і, судячи з опитування YouGov, проведеного 27-29 липня, поступаються республіканцям приблизно 2% — 43% проти 45%.

Різниця поки не така велика – в межах похибки. Її здатна нівелювати одна чи кілька успішних політичних акцій, особливо якщо вони зможуть працювати на перспективу, аж до 8 листопада.

Такою, власне, і є ліквідація аз-Завахірі. Тим самим демократи можуть вбити відразу кількох "слонів":

  • перекрити, хоча б частково, критику адміністрації з боку трампістів та особисто Трампа, які звинувачують Байдена в тому, що він не приділяє належної уваги американським проблемам;
  • реабілітуватися за поспішний вихід з Афганістану;
  • демонструвати, що цей відхід не вплинув на глобальні можливості американських спецслужб.
  • дати виборцю дозу "рішучості" чинної адміністрації та всієї партії.

На деякий час цього успіху має вистачити. Принаймні на той період поки не знизиться вартість бензину, який вже дешевшає.

    Реклама на dsnews.ua