• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Захід поки не готовий дати Україні гарантії безпеки, — Politico

Україна хоче отримати від НАТО чи окремих партнерів гарантії безпеки довгострокової дії, проте на Заході поки не готові цього зробити та розглядають можливі альтернативи

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у матеріалі Politico, передає "ДС".

За словами п'яти європейських дипломатів, з якими поговорило видання, країни Заходу досі не дійшли спільної думки щодо того, як реагувати на заклики України про гарантії безпеки. Деякі європейські чиновники не розуміють суті таких гарантій.

"Іноді важко зрозуміти, про що ми говоримо", — заявив один з дипломатів.

Українська влада неодноразово зазначала, що хоче вступу країни до НАТО. На період війни і до офіційного членства Україна хоче отримати гарантії безпеки. Вони полягають у військовій та іншій підтримці нашої країни.

Також президент Володимир Зеленський наголошував, що на саміті НАТО у Вільнюсі, який пройде у липні, Україна очікує отримати чіткі заяви про вступ або дорожню карту членства.

Співрозмовники Politico зазначають, що поки союзники та партнери не визначилися, хто має надати Україні гарантії безпеки. Очевидно, що українська влада очікує на політичне рішення від альянсу, але водночас йдуть обговорення з конкретними країнами.

Так, наприклад, президент Франції Еммануель Макрон та прем'єр Британії Ріші Сунак заявляли про довгострокову підтримку України. Макрон сказав, що Париж бачить її як "щось середнє між гарантіями безпеки в ізраїльському стилі та повноправним членством в НАТО".

Колишній помічник генерального секретаря НАТО Каміль Гранд зазначив, що найкращий варіант для України — це повноправне членство і "залізні гарантії" за 5 статтею альянсу. За його словами, є багато інших варіантів, які розглядаються — від двосторонніх договорів до фактичних політичних зобов’язань.

Однією з пропозицій є договір безпеки, розроблений Зеленським та ексгенсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. Він передбачає, що основна група союзників зобов'яжеться зміцнювати оборону України протягом років і надавати як військову, так і не військову допомогу.

Окрема група західних чиновників вважає, що краще підтримувати Україну у довгостроковій перспективі, аби розширити її власну оборонну промисловість. В НАТО кажуть, що це було б подібно до зв'язків США та Ізраїля і "проміжною домовленістю" до вступу.

Співрозмовники видання зазначають, що частіше в обговореннях звучать не гарантії безпеки, а радше про "зобов'язання" підтримувати України, тобто "довгострокове забезпечення засобами для захисту".

Нагадаємо, раніше президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн озвучила варіант гарантій безпеки для України до вступу до НАТО.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що Захід має надати Україні "відчутні та надійні гарантії безпеки".

Канцлер Німеччини Олаф Шольц запевнив, що Україна отримає гарантії безпеки, але поки що невідомо які.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua