Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Путін ховається від Обами за ширмою п’ятирічок

Среда, 2 Июля 2014, 13:50
Кремль і далі перетворює своїх громадян на слухняних «совків»
Путін ховається від Обами за ширмою п’ятирічок

Росія зробила ще один крок назад у минуле: сьогодні газета "Известия" з посиланням на власні джерела в уряді, повідомила, що невдовзі в країні будуть введені п'ятирічки. Тобто відповідно до підписаного вчора президентом Путіним закону "Про стратегічне планування", відновлюється практика планування соціального та економічного розвитку країни зі звітним періодом у п'ять років. Перший план "досягнень народного господарства" буде представлений президенту вже цього місяця. Раз на півроку на засідання уряду розглядатимуться питання, пов'язані з його реалізацією.

Сміливість, з якою Росія поринає у недавнє минуле вражає. Замилування найгіршими сторінками недавньої історії виглядає божевіллям. Але одна річ, коли йдеться про суто ідеологічні "знахідки" - реабілітацію Сталіна чи ліплення образу "світового зла" зі США. Інша справа - економіка. Вона не може бути частиною ідеології. Бо помре. Що і продемонструвала, кінець кінцем, планова економіка СРСР, яка не витримала конкуренції з ринковою економікою Заходу і "склалася", як картковий будиночок, поховавши під собою "Велику країну".

Відновлення п'ятирічок - це реабілітація планової економіки. Тобто намагання "нагнути" історію там, де вона дотепер чинила відчайдушний опір: виявляється, у падінні СРСР винні зовсім не його власні хвороби. Росія так і не визнала своєї поразки у "холодній війні" і, відповідно, не збирається визнавати свої помилки. Навпаки. Вона хоче всім показати, що помилок не було. Була виключно зла воля "ззовні". Навіть економічна система СРСР була, загалом, побудована цілком правильно.

Втім, а що залишається владі РФ окрім як починати "щось робити" з економікою? Щось такого, що надихнуло би телеглядачів на сумирне переживання "тимчасових труднощів", які на них насуваються? Країна звикла жити з вуглеводнів. І це невелика біда - не Росія єдина отримує відносно "легкі гроші", за які купує все те, чого сама не робить. Просто жодна інша з "сировинних" країн не намагається переконати світ в тому, що вона супердержава. Тепер, якщо не вжити заходів, телеглядач доволі швидко зрозуміє, який він, особисто, вразливий перед західними санкціями, над якими з екранів російського ТБ зазвичай сміються. Він доволі швидко виявить, що майже все, чим він звик користуватися - зовсім не made in Russia. Тому владі треба якось запевнити населення в тому, що незабаром "все в нас буде" - і індустріальна галузь, і машинобудування, і ринок праці, і наукомісткі технології. Принаймні, все це заплановано на найближчі п'ять років. А втратили росіяни все це не тому, що під кришуванням нинішнього президента купка людей розтягла все, що можна було, а тому, що "зруйнували велику країну" разом  з її цілком пристойною плановою економікою.     

Президент і уряд дають своєму громадянину таку собі "гарантію стабільності" - як та, яку давали у СРСР в обмін на громадянську покірність. Це спрацьовувало навіть тоді, коли вже було цілком зрозуміло, що комуністичного раю не буде ані до кінця 80-х, ані з настанням 2000-х. Люди чіплялися за цю "стабільність" тоді, чіпляються і нині. Вони так нею зачудовані, що будуть навіть з певною гордістю вислуховувати звіти уряду про виконання і перевиконання п'ятилітнього плану з розвитку нанотехнологій.

І ніхто з телеглядачів не запитає, яке таке "стратегічне планування" в умовах інтегрованості у світовий ринок, де після першої ж паніки на біржі, спровокованої неврахованим землетрусом, всі плани зазвичай ідуть під три чорти. І як повернутися до планової економіки без повернення до прямого керування людськими ресурсами. Тобто до справжнього тоталітаризму, - не занепадницького брежнєвського, а сталінського чи гітлерівського зразка. І як можна щось  "стратегічно планувати", коли запас міцності російської економіки, навіть без третього етапу санкцій, самі російські урядовці оцінюють у рік чи й півроку. Тобто уряду треба займатися не стратегіями, а судомними пошуками виходу з кризи. І не за п'ять років - а просто зараз, бо інакше наступні п'ять років країна може не пережити.

"Відновлення п'ятирічок" - чергова ширма для російського телеглядача, якого в такий спосіб запевняють у тому, що найближчі п'ять років економіка "запланована". Тобто передбачається, що вона їх переживе. І в той же час це явно чергова іграшка, подарована лідеру країни, який все виразніше впадає у манію величі і хоче почуватися генсеком. Єдине питання - чи не надто велика в нього палата, і чи не забагато ресурсів ціла країна витрачає на забезпечення м'яких стін?