Партнер проекту
Цукровий діабет
і захворювання серця.
5 запитань до кардіолога


Партнерський проект зі швейцарською фармацевтичною компанією ACINO в Україні

На цукровий діабет у світі хворіють понад 420 млн людей, проте далеко не всі знають, які ризики несе ця хвороба для серцево-судинної системи. «ДС» поговорила з докторкою медичних наук, професоркою Ларисою Міщенко про те, як виявити ураження серця і які обстеження варто зробити.
Цукровий діабет — одна з найбільш поширених хронічних хвороб у світі. Вона розвивається, якщо підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну (гормон, який регулює рівень цукру в крові) або коли організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Діабет може спричинити цілу низку небезпечних ускладнень — від гіперглікемії до серйозного пошкодження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.
За даними ВООЗ, наразі у світі на цукровий діабет хворіють понад 422 млн людей, і ця цифра стрімко зростає: до 2045 р. прогнозується збільшення кількості хворих до 700 млн. Тільки в Європейському регіоні ВООЗ, який включає в себе і Україну, живуть понад 60 млн людей, що хворіють на цукровий діабет. Пандемія коронавірусу також не полегшує ситуацію, адже, за даними Міжнародної діабетичної федерації, найважчі ускладнення від COVID-19 спостерігають саме у хворих на цукровий діабет.

Причини виникнення діабету бувають різні — від екології до вірусних інфекцій. Проте науковці виділяють декілька головних факторів ризику, зокрема:

1
Зайва вага
2
Відсутність фізичної активності
3
Вікові зміни
4
Переддіабет
5
Неправильне
і незбалансоване харчування
6
Етнічна приналежність
7
Спадковість
8
Гестаційний діабет
в анамнезі

Частково зростання кількості хворих на діабет пов'язане з тенденцією до старіння населення, швидким економічним розвитком, пришвидшенням урбанізації, яка часто призводить до того, що люди «живуть» на роботі, де неправильне харчування і малорухливий спосіб життя стають нормою.
Важливо наголосити, що цукровий діабет — один із головних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань. На жаль, близько половини хворих на цукровий діабет першого типу і 80% людей з цукровим діабетом другого типу потрапляють до сумної статистики — летальний кінець у зв'язку з ускладненнями хвороб серцево-судинної системи. Хворі на цукровий діабет схильні до ризику виникнення інсультів, інфарктів і високого артеріального тиску. Крім того, часто стикаються з проблемами з судинами верхніх та нижніх кінцівок, що теж є ускладненням при цукровому діабеті. При цьому розвиток ускладнень може проходити безсимптомно протягом кількох років — людина просто не помічає, що з нею щось негаразд. Існує міф, що хвороби серця розвиваються лише у зрілому та похилому віці, проте у хворих на цукровий діабет серцево-судинні захворювання виявляють навіть до 30 років.
«ДС» поговорила з докторкою медичних наук, професоркою, науковою керівницею відділення гіпертонічної хвороби Інституту кардіології ім. Стражеска Ларисою Міщенко про те, як можна вберегти себе від ускладнень серцево-судинної системи при цукровому діабеті, коли варто бити на сполох та як правильно лікуватися.
"Який ризик серцево-судинних захворювань при цукровому діабеті та переддіабеті?
Чому кардіолог говорить про пацієнтів з цукровим діабетом? Тому що часто у своїй клінічній практиці я стикаюсь із такими пацієнтами. 80% пацієнтів з цукровим діабетом хворіють на артеріальну гіпертензію (або, як нам звичніше звучить, на гіпертонічну хворобу). Тому що кожен третій пацієнт з цукровим діабетом має встановлений діагноз серцево-судинного захворювання. Це або ішемічна хвороба серця, або перенесений інфаркт міокарда, або ішемічний інсульт, або захворювання периферичних артерій. Як кардіолог можу сказати, що, на жаль, більшість пацієнтів з цукровим діабетом помирають саме від ускладнень цих атеросклеротичних серцево-судинних захворювань.
"Який зв'язок між цукровим діабетом
і атеросклерозом?
Сьогодні ми знаємо цілий перелік факторів, які сприяють розвитку та прогресуванню атеросклерозу. Говорячи простими словами — появі та зростанню атеросклеротичних бляшок всередині судин. Цукровий діабет — це не тільки постійно підвищений рівень глюкози в крові. При цукровому діабеті відбуваються порушення ліпідного обміну, зростає кількість шкідливого, так званого «поганого» холестерину, а також втрачається захисна функція внутрішнього шару судин — ендотелію. Саме ці фактори і ведуть до пришвидшеного прогресування атеросклерозу, кінцевою точкою якого є розрив атеросклеротичної бляшки та розвиток або інфаркту міокарда, або мозкового інсульту. До речі, перелічені порушення вуглеводного, ліпідного обміну відбуваються у пацієнтів ще до встановлення діагнозу цукрового діабету. Вони притаманні хворим на артеріальну гіпертензію, їх виявляють також у пацієнтів з переддіабетом — проміжним станом між абсолютною нормою вуглеводного обміну і розвитком цукрового діабету. І в цій ситуації ми маємо зазначити, що переддіабет — це також стан, який асоційований з підвищеним ризиком розвитку артеросклеротичних серцево-судинних захворювань на кшталт ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда або мозкового інсульту.
"Які обстеження серцево-судинної системи
є обов'язковими при цукровому діабеті та п
ереддіабеті?
Безумовно, варто вчасно виявляти важкі ускладнення від цукрового діабету. Пацієнти з цукровим діабетом часто запитують про перелік обстежень серцево-судинної системи, які необхідно зробити. Хочу сказати відверто, іноді пацієнт приносить сімейному лікарю або кардіологу дуже багато результатів обстежень, які не завжди є показаними, а іноді серед них немає саме тих, які потрібні. Почати варто з візиту до сімейного лікаря, вимірювання рівня артеріального тиску та запису простої електрокардіограми. Потім на основі результатів цих обстежень, скарг, які є у пацієнта з цукровим діабетом, і історії хвороби сімейний лікар може зробити висновок і вирішити, чи потрібні якісь подальші поглиблені обстеження серцево-судинної системи. Якщо такі обстеження потрібні, лікар направить вас до кардіолога. Перелік обстежень може бути дуже широким: ультразвукове дослідження серця і судин, ЕКГ в умовах фізичного навантаження, це можуть бути навіть інвазивні діагностичні процедури на кшталт коронарографії або комп'ютерної томографії коронарних артерій. Але насамперед зверніться до сімейного лікаря і хоча б раз на рік вимірюйте рівень артеріального тиску і робіть ЕКГ.
"Які ознаки ураження серцево-судинної системи
при цукровому діабеті та п
ереддіабеті?
Якщо у вас виникає задишка, ви відчуваєте перебої в роботі серця або з'явилися набряки гомілок — це уже привід звернутися до лікаря. Інший варіант — у вас періодично виникає загрудинний біль, який пов'язаний або з фізичним, або з емоційним навантаженням. Цей біль може носити різний характер — він може бути давлячий або пекучий, але після припинення навантаження біль сам собою припиняється. Ще один сценарій — коли з'являється інтенсивний загрудинний біль, який не вдається вгамувати навіть за умови застосування нітрогліцерину протягом 20 хвилин. І в цій ситуації уже більше нічого чекати не потрібно, необхідно терміново викликати швидку, адже це може бути ознакою інфаркту міокарда, і тоді швидка має доправити вас до лікарні.

Також пацієнти з цукровим діабетом, як загалом і всі люди, мають знати перші ознаки інсульту. Якщо раптом з'явилися проблеми з мовою, слабкість у руці або нозі, а ваші близькі побачили асиметрію на обличчі — це також симптоми, які можуть бути ознаками інсульту. У цій ситуації теж треба викликати швидку, і чим швидше швидка доправить вас до лікарні, тим кращим буде прогноз цього важкого ускладнення. Пам'ятайте, що час — це мозок, час — це збережене серце.

"Яке лікування серцево-судинних ускладнень
цукрового діабету?
Вчасна діагностика — це вчасне призначення правильного лікування. У неускладнених випадках таке лікування може призначити сімейний лікар. Якщо він бачить більш серйозні проблеми, то направить вас до кардіолога. На сьогодні маємо закцентувати вашу увагу на тому, що лікування усіх хронічних захворювань — це постійне, я б навіть вжила таке не дуже популярне формулювання, як пожиттєве лікування, пожиттєвий прийом медикаментозних препаратів. Саме на цьому і ґрунтується покращення прогнозу наших пацієнтів. На жаль, пацієнти з цукровим діабетом і серцево-судинними захворюваннями мають приймати кожного дня досить велику кількість препаратів. За найкращого сценарію — це дві-три пігулки, але іноді це може бути і п'ять, і шість препаратів. Але зрозумійте, нічого зайвого ми вам не призначаємо. Усі ці препарати направлені на покращення вашого здоров'я і на попередження розвитку саме інфаркту та інсульту. Так, сьогодні медичні технології прямують вперед, сьогодні є і хірургічні методи лікування серцево-судинних захворювань. Але навіть після інвазивних процедур або великих хірургічних втручань пацієнти повинні регулярно застосовувати медикаментозну терапію, і саме це є запорукою кращого прогнозу для пацієнтів з цукровим діабетом та серцево-судинними захворюваннями. Тому я закликаю вас до співпраці з лікарем. Притримуйтесь його вказівок і схем лікування, приймайте призначені препарати.Бажаю вам здоров'я!