• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Гроші на повітря. Коли в Україні з'являться власні снаряди для артилерії

Незважаючи на гостру потребу в снарядах для артилерії, роботи зі створення власного виробництва боєприпасів в Україні все ще знаходяться на початковій стадії

Випробування українських 152-мм артилерійських снарядів
Випробування українських 152-мм артилерійських снарядів
Реклама на dsnews.ua

Тема боєприпасів — одна з найактуальніших для армії і військової промисловості за останні кілька років. Особлива увага до неї прикута після закінчення гарячої фази війни на Донбасі і серії пожеж на військових складах в 2016–2017 рр.

Саме в цей час в ЗМІ заговорили про брак 152-мм артилерійських снарядів. Здавалося б, на той момент ситуація була найбільш оптимальною для вирішення проблеми — артилерія такого калібру була відведена від лінії зіткнення, снаряди витрачалися тільки для навчань.

Досить оперативно за кордоном за державні гроші були придбані необхідні верстати та обладнання. Усе це дозволило влітку 2018-го урочисто запустити на заводі "Артем" лінію зі збирання 152-мм снарядів (самостійно випускали тільки корпус, все інше спорядження йшло від інших постачальників). Тоді заявлялося, що потужності лінії дозволяють випускати до 14 тис. снарядів на рік. Однак все обмежилося пробною партією з 80 снарядів.

Снаряди відправили на випробування, де вони отримали негативний відгук, підприємство не вжило жодних заходів для усунення недоліків, і військові не включили їх в Державне оборонне замовлення. Виробники звинувачують військових у тому, що вони не діляться інформацією, які саме параметри їм не підійшли, а військові кажуть то про секретність, то про те, що знайшли можливість купити снаряди дешевше. Втім, тривалий час в Україні діяв принцип, за яким військові були зобовʼязані купувати продукцію, обладнання для якої придбане за державні гроші, незважаючи на якість.

Зі зміною командування артилерією в ЗСУ активізувалися роботи з переходу на стандарти НАТО і прийняття на озброєння зразків 155-мм снарядів. Держава профінансувала роботи щодо колісної САУ "Богдана" і закупила партію САУ "Дана". Виробничі та державні випробування "Богдани" безпосередньо залежали від закупівель снарядів (як бойових, так і інертних) у турецьких виробників. А після постановки на озброєння "Дани" стало зрозуміло, що 155-мм снарядів потрібно тисячі.

І тут знову "на горизонті" зʼявився "Артем" — тепер уже зі 155-мм снарядом. Виробникові вдалося "підтягнути" державне фінансування і почати роботи. На сьогодні, за бадьорими повідомленнями пресслужби компанії https://www.ukrmilitary.com/2021/07/155_23.html, вже успішно проведені випробування снаряда на підрив і безпеку в експлуатації (тобто найперший етап). При цьому скромно не повідомляється про те, коли такі відомчі випробування будуть завершені і партія снарядів буде передана в ЗСУ.

Найсумніший сценарій — поєднання державних випробувань САУ "Богдана" під вітчизняні снаряди. Такі побажання військові вже висловлюють, думаючи таким чином заощадити і час, і гроші. Однак може виявитися, що буде втрачено і те, і інше. Адже сама "Богдана" і її ствол ще не відпрацьовані остаточно і мають безліч "дитячих хвороб", які і повинні усуватися в процесі випробувань. Якщо проблеми з випробуваннями САУ накласти на проблеми з виробництвом снарядів, то в результаті може вийти вибухонебезпечна суміш, причому в прямому сенсі цього слова.

Реклама на dsnews.ua

Що стосується 155-мм снарядів, то на власні кошти аналогічними розробками займається й інша фірма — "Рубін-2017" (нею володіють "Українська бронетехніка" (51%) і корпорація "Таско" (49%).

Роботи ведуться з "Артемом" практично паралельно, але якщо "Артем" в плані спорядження снарядів вибуховими речовинами завʼязаний на шосткинський завод "Імпульс", то "Рубін" — на ДП "Павлоградський хімзавод". Підривники і та, й інша фірма купують в Східній Європі, в Україні робота зводиться до виробництва корпусів.

Якщо судити за повідомленнями ЗМІ, то роботи на обох підприємствах знаходяться приблизно на одному рівні. Так, "Рубін-2017" заявляє, що вже проведені випробування з фугасної і осколкової дії, а також безпеки снаряда в разі його падіння з висоти.

У будь-якому разі навряд чи найближчим часом варто очікувати прориву в плані надходження на озброєння 155-мм снарядів вітчизняного виробництва. Тим часом снаряди потрібні вже сьогодні — тим більше якщо в стройові частини вже найближчим часом підуть САУ "Дана". А значить, нашому оборонному відомству, як і раніше, доведеться купувати снаряди за кордоном по $1500–2000.

    Реклама на dsnews.ua