Не заслали, а відрядили. За що Поклонська отримала підвищення

Чому посада посла РФ в Кабо-Верде — зовсім не заслання, а знак високої довіри? Тому, що без Кабо-Верде для російської дипломатії настануть важкі часи

Наталя Поклонська / Getty Images

Призначення з України прокурорши-біглянки, колишньої депутатки ДД РФ Наталії Поклонської послом у маленьку острівну державу біля берегів Африки, викликало іронічні усмішки, які тільки посилилися, коли Поклонська заявила, що призначення — честь для неї. "Для мене це призначення є великою честю і відповідальністю перед країною! Обіцяю виконувати свій обов'язок гідно і виправдати виявлену мені високу довіру!" — написала перебежчіця-прокурорша в своїх екаунтах у соцмережах.

Дійсно, на перший погляд призначення в Кабо-Верде Поклонської проходить по специфічному класу призначень, іменованих на МЗСівському жаргоні "Посол у Зопу". Але не все так просто.

По-перше, рівень призначення — відразу посольський, що передбачає отримання високого дипломатичного рангу, який залишиться за Поклонською довічно. При цьому вона ні дня, ні години в МЗС до цього не працювала. Вона не належить і до вищого прошарку російської номенклатури. Іншими словами, якщо мова про заслання, місця другого секретаря посольства на Кабо-Верде Поклонській вистачило б за очі. Це опального Молотова могли заслати послом у Монголію, але Поклонська — не Молотов, і ось так, як з куща, давати їй ранг посла, щоб заслати — явно не по Савці свитка. Іншими словами, призначення відразу послом, нехай навіть в маленьку острівну державу — дійсно знак високої довіри. Просто так такі знаки нікому не надають.

А по-друге ... ну, чому раптом саме МЗС? А може бути, справа не в МЗС, а саме в Кабо-Верде? Але що ж там, в Кабо-Верде такого особливого?

Кабо-Верде, вона ж Республіка Островів Зеленого Мису — держава в Атлантичному океані, яка розташована на однойменному архіпелазі з 18 островів у 600 км від узбережжя Західної Африки. Головна стаття доходів — туризм, населення — близько півмільйона, крім туризму — всього по чуть-чуть, але нічого як слід, а проте, країна нормально розвивається. З 2007 р. вже не класифікується ООН як країна "четвертого світу" і відноситься до держав із "середнім рівнем розвитку", а за станом на 2020 р. була 11-ю країною Африки за індексом людського розвитку — дуже гідний показник.

А ще Кабо-Верде — найважливіший перевалочний пункт на шляху кокаїнового трафіку на шляху з Латинської Америки в Європу. Велика частина кокаїну доставляється саме через неї — в тому числі і дипломатичною поштою.

І ще одна деталь: влада острова в принципі бореться з наркотрафіком, але в міру. Так, щоб і кінченою наркодержавою не прославитися, але і не злякати доходи від не надто пильного углядування в морську далечінь. Тобто кокаїн місцеві поліцейські іноді конфіскують, але без фанатизму. Ось, наприклад, на початку 2019 р. поліція Кабо-Верде конфіскувала у якихось дилетантів з судна під прапором Панами 9,5 т.

Іншими словами, робота посла в Кабо-Верде — філігранна. Тим більше — посла Росії, однією з провідних кокаїнових держав світу, де на білому порошку зав'язаний увесь креатив. Прибери його — і Захарова не зможе пурхати на пресконференціях, як Волочкова в балеті, Патрушев засумує, Соловйов не зможе так само пристрасно, як зараз, ненавидіти Україну, а вуса Пєскова зрідіють і обвіснуть. Про Лаврова і говорити нічого — після того, як згоріло посольство в Буенос-Айресі, а російський бюджет не дорахувався майже півтонни білого порошку, його підлеглим у таких питаннях віри немає. Можливо, тому і підшукували надійного аутсайдера.

Адже відповідальність — величезна. Найменша помилка, найменша перерва в поставках — і саме існування Росії може бути поставлено на карту. Самі розумієте, кого попало на таку посаду не пошлють. І, більш того, рівень довіри, який наданий Поклонській, просто приголомшує.

Безсумнівно, це кар'єрний зліт. На таке місце просто не могла не стояти довга черга, в яку, відсунувши задніх, раптово поставили Поклонську. Цікаво, до речі, наскільки вагомим аргументом на її користь при занятті цієї вакансії стали юридична освіта і прокурорське минуле.

Ясно, що більше однієї посольської каденції вона на Кабо-Верде навряд чи просидить — вже досить місце хлібне. Питання тільки одне — куди вона зробить крок далі?

Звичайно, в день призначення робити прогнози рано. Але, якщо трафік під наглядом Поклонської буде працювати нормально, то, ймовірно, наступною сходинкою в її кар'єрі, після обкатки на Кабо-Верде, стане посада посла РФ у Болівії. Або в Венесуелі. Або в Колумбії. Словом, в будь-якій локації, що представляє інтерес для російської картелекратіі.