• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

ОАСК скасував новий український правопис, — адвокат

Окружний адміністративний суд міста Києва скасував постанову про затвердження українського правопису

ОАСК
ОАСК
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомив у своєму Telegram український адвокат Ростислав Кравець, передає "ДС".

"Щойно ОАСК скасував постанову про затвердження українського правопису за нашим позовом", — написав він і пообіцяв пізніше оприлюднити резулятивну частину.

"Вестям" Кравець розповів, що новий правопис — це "ломка" мови.

"Ми засновували свій позов на процесуальних порушеннях — тобто відсутності публікації, громадського обговорення, тому, що ініціатором виступило безпосередньо МОН, яке не є розробником правопису. Крім того, була ще низка процесуальних порушень, про які, до речі, писало і саме Міністерство юстиції, відмовляючись узгоджувати цю постанову Кабінету міністрів", — заявив він.

Рішення ОАСК почне діяти через 30 днів з моменту ухвали. Тобто вже в лютому незаконними стануть усі мовні норми, прийняті в 2019 році:

- фемінітіви (мова про них іде в параграфі 32 "Українського правопису"), засновані за допомогою суфікса -к-, -іц- (я), нн (я), -ес- і т.д. від іменників чоловічого роду ("авторка", "директорка");

- нове написання слів із літерою "є" ("проект-проэкт", "проекція-проэкція");

- злите написання слів з іншомовним компонентом, що визначає кількісний критерій ( "архіважліво", "гіперрозумний");

- злите написання деяких слів — "мінісукня", "віцепрезидент", "ексміністр", "вебсайт";

- роздільне написання з "пів": пів Києва, пів яблука, пів автобуса;

- написання "и" замість "і" в таких словах, як "радості" ("радости"), "любові" ( "любови"), "ірій" ("Ирій").

За словами Ростислава Кравця, його головною метою було повернути українській мові норми, звичні для більшості україномовних громадян.

"В 2019-му сталася неприродна "ломка" звичних усім норм. Я не є філологом, звичайно. Але ті ж фемінітіви роблять із мови посміховисько, зовсім не додаючи йому незалежності. Будь-яка мова є живим організмом, потребує розвитку, і так само вважає більшість мислячих громадян. Повернути його на 100 років назад не можна, адже відбулися величезні зміни в самому суспільстві, в сприйнятті мови — і спроба незрозумілих осіб, які, по-моєму, намагалися завдати шкоди самій мові, ввести в неї зовсім неприродні форми на кшталт написання "проект-проєкт" і гальмують її, повертаючи в минуле, — це неприйнятно", — сказав Кравець.

Нагадаємо, раніше ОАСК задовольнив позов юриста Андрія Портнова і заборонив проводити заходи на честь низки українських діячів.

    Реклама на dsnews.ua