• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Альона Шкрум

Юристка, народна депутатка Верховної Ради VIII і XI скликань у складі фракції політичної партії "Всеукраїнське обʼєднання "Батьківщина"

Альона Шкрум/facebook.com/alyxrum
Зміст

Освіта

Альона Іванівна Шкрум народилася 2 січня 1988 року в Києві в родині правника та освітянки.

З 2004 по 2010 рік майбутня нардепка навчалася в Інституті міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка на факультеті міжнародного приватного права. За освітою юрист-міжнародник, перекладач-референт з французької мови. Має диплом із відзнакою.

У 2010 — 2011 рр. навчалася в магістратурі з міжнародного економічного права Університету Пантеон-Сорбонна (Париж, Франція); спеціаліст із права СОТ, комерційного і конкурентного права.

Ще один диплом Шкрум отримала у Кембридзькому університеті (Велика Британія), де навчалася (2011 — 2012 рр.) на факультеті права. Була членкинею Студентської ради коледжу, а також брала участь у підготовці до розгляду у Лондонському суді справи російських олігархів Бориса Березовського та Романа Абрамовича.

Альона Шкрум перед випуском у Кембриджі/facebook.com/alyxrum
Альона Шкрум перед випуском у Кембриджі/facebook.com/alyxrum

Нардепка вільно володіє французькою та англійською мовами.

Професійна карʼєра

Професійну карʼєру Шкрум почала у ТОВ "Адвокатська фірма" ЮКом", де протягом 2008 — 2009 років працювала молодшим юристом. Згодом почала співпрацю з адвокатським обʼєднанням "Волков, Козьяков та Партнери".

У 2010 — 2011 рр. працювала юристом в Асоціації адвокатів Chevalier Pericard Connesson (Париж), а у 2012 році стала помічником Його Високоповажності судді Пеґдена Лондонського суду Southwark Crown Court.

У 2013 році за канадсько-українською парламентською програмою (CUPP) пройшла стажування в офісі депутата Палати громад Канадського парламенту Пітера Джуліана.

Повернувшись у 2014 році до України, Шкрум як адвокаційний експерт приєдналася до організації "Право на Захист", яка є виконавчим партнером УВКБ ООН. Організація, зокрема, займається захистом прав внутрішньо переміщених осіб, біженців та осіб без громадянства.

Нардепка є співзасновницею Клубу випускників Київського Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка "Ардеа Альба". Крім того, вона очолювала аналітичний центр "Україна 2020", учасниками якого є випускники Оксфорда і Кембриджа з України.

Верховна Рада

Альона Шкрум почала працювати у Верховній Раді з 2012 року. У парламенті VII скликання вона була помічницею з юридичних питань народних депутатів Ірини Геращенко (фракція "УДАР") та Ігоря Алексєєва (фракція КПУ).

VIII скликання (2014-2019 рр.)

На дострокових виборах восени 2014 року обрана народним депутатом Верховної Ради VIII скликання. Субʼєкт висування — політична партія "Всеукраїнське обʼєднання "Батьківщина" (№5 у списку), яку очолює експремʼєр-міністр Юлія Тимошенко. На момент обрання була безпартійною.

В парламенті Шкрум очолила підкомітет з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Входила до складу МФО "Єврооптимісти" та "Рівні можливості".

Юлія Тимошенко та Альона Шкрум у Верховній Раді/УНІАН
Юлія Тимошенко та Альона Шкрум у Верховній Раді/УНІАН

Протягом каденції стала автором або співавтором понад 210 проєктів закону і подала понад тисячу поправок, найбільше до законопроєктів "Про державну службу" (368 поправок) і "Про службу в органах місцевого самоврядування" (299). Також вона направила 45 депутатських запитів і майже 240 разів виступила в Раді, здебільшого з місця.

IX скликання

На позачергових парламентських виборах влітку 2019 року Альона Шкрум балотувалася вже як членкиня ВО "Батьківщина", однак посіла "ризиковане" 22-е місце у виборчому списку. Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня 2019 року.

У Верховній Раді IX скликання нардепка працює в Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики, а також входить до складу Тимчасової слідчої комісії для здійснення парламентського контролю за розслідуваннями нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів. Є членкинею кількох груп з міжпарламентських звʼязків, зокрема з Японією та Канадою.

Альона Шкрум під час виступу з трибуни Верховної Ради IX скликання/facebook.com/alyxrum
Альона Шкрум під час виступу з трибуни Верховної Ради IX скликання/facebook.com/alyxrum

За даними на середину серпня 2021 року, Шкрум долучилася до написання 110 законопроєктів і подала понад 700 поправок, більшу частину з яких було відхилено. Нардепка направила девʼять запитів і понад 150 разів брала слово під час пленарних засідань.

За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", представниця "Батьківщини" станом на липень 2021 року виконала 19% своїх передвиборчих обіцянок.

Компромат і скандали

В інформпросторі Альона Шкрум зазвичай фігурує як активний та фаховий народний депутат. У відкритих джерелах обмаль згадок про скандали за її участі. Найвідомішим з них наразі є SMS-листування нардепки з чоловіком Дмитром Наталухою про декларацію.

SMS-листування з чоловіком

Інцидент трапився у сесійній залі Верховної Ради 15 березня 2016 року майже одразу після прийняття закону про електронне декларування.

"Дмитре, я зобовʼязана до четверга подати декларацію. Якщо я її не подам — ​​я зобовʼязана буду подавати нову, на 40 сторінок. Де будуть питання і про твоїх батьків. Без тебе я її подати не можу, оскільки це порушення закону. У чому в тебе проблема?" — написала Шкрум своєму чоловікові, який на той час працював у Комінтернівській РДА Одеської області.

Листування Альони Шкрум з чоловіком, 15 березня 2016 року/facebook.com/bogdanbortakov
Листування Альони Шкрум з чоловіком, 15 березня 2016 року/facebook.com/bogdanbortakov

ЗМІ припустили, що представниця "Батьківщини" намагається уникнути подачі декларації про доходи за новими правилами, які, серед іншого, передбачали кримінальну відповідальність.

Примітно, що сама Шкрум підтримала відповідний закон, а повідомлення чоловікові писала з робочого місця колеги по фракції Олександри Кужель.

За словами нардепки, у неї не було наміру "обдурити систему, уникнувши електронного декларування". "Уникнути його нікому не вдасться, адже як тільки запрацює система, доведеться подавати нову декларацію на 40 сторінок. Зараз же система не працює і можна подати декларацію за старою схемою, тобто до 1 квітня. Я лише хотіла простимулювати чоловіка подати хоч раз документи завчасно, а не в останній день. Очевидно, не вийшло", — прокоментувала вона.

Альона Шкрум і Дмитро Наталуха/facebook.com/alyxrum
Альона Шкрум і Дмитро Наталуха/facebook.com/alyxrum

Зрештою, в декларації за 2015 рік вказано (у розділі "Доходи"), що Шкрум та її чоловік протягом року на двох заробили трохи менш як 180 тисяч гривень.

"Батьківський" офшор

Ще один "родинний" скандал з депутаткою повʼязаний з її батьком. Так, у травні 2016 року ЗМІ зʼясували, що юрист Іван Шкрум є бенефіціаром компанії Betal Management Ltd, яка зареєстрована на Британських Віргінських островах.

Коментуючи ситуацію, Альона Шкрум запевнила, що батько зареєстрував компанію в офшорі "в інтересах клієнта". Вона також підкреслила, що її батько начебто ніколи не працював на державній службі, тому жодних законів не порушував.

Betal Management Ltd фігурує в Panama Papers ("Панамагейт") — у міжнародному скандалі через виток конфіденційних документів панамської юридичної компанії Mossack Fonseca.

Любов до брендів

Альону Шкрум неодноразово помічали у Верховній Раді з аксесуарами відомих брендів. Так, восени 2018 року вона "засвітила" сумочку Dolce & Gabbana, яка коштує понад тисячу євро.

Альона Шкрум та її сумка D&G/Знай.юа
Альона Шкрум та її сумка D&G/Знай.юа

На початку лютого 2019 року соратниця Юлії Тимошенко опинилася в епіцентрі скандалу через сумочку "Sylvie" з колекції Gucci. ЇЇ вартість оцінили (якщо замовляти в інтернеті) у понад 1400 євро.

Все б нічого, але нардепка прикрасила свою сумку стрічкою, яка дуже нагадувала російський триколор. І хоча порядок кольорів на стрічці трохи інший, користувачі соцмереж засумнівалися в доречності такої "прикраси" у стінах українського парламенту.

Альона Шкрум з "російською" сумкою/Тетяна Бондаренко, LB.ua
Альона Шкрум з "російською" сумкою/Тетяна Бондаренко, LB.ua

Статки і доходи

Електронну декларацію про доходи за 2020 рік Альона Шкрум подала 31 березня 2021 року, щоправда, згодом, 7 квітня, вона оприлюднила виправлену декларацію. В ній зазначається, що нардепка зареєстрована і проживає в Києві, так само як і її чоловік — депутат Верховної Ради IX скликання Дмитро Андрійович Наталуха.

Нерухомість. Шкрум володіє квартирою в Києві загальною площею 128,03 кв. м. Станом на дату набуття права власності (5 липня 2007 р.) її вартість оцінювалася у 544 394 грн. Також нардепка задекларувала паркомісце (19 кв. м) вартістю 75 750 грн.

В декларації також вказано, що Шкрум має право реєстрації місця проживання у київській квартирі площею 110,84 кв. м, яка з вересня 1997 року записана на Адвокатську агенцію "ЮКом". Вартість цього обʼєкту не вказана.

Чоловік декларантки зареєстрований у квартирі (вартість не вказано) площею 136,6 кв. м, яка належить його батькові.

Альона Шкрум на відпочинку/facebook.com/alyxrum
Альона Шкрум на відпочинку/facebook.com/alyxrum

В розділі "Обʼєкти незавершеного будівництва" вказано, що Дмитро Наталуха має право користування (за Договором комісії від 01.10.2007 р.) квартирою у столиці 85,2 кв. м. Власник квартири — ВАТ "Акціонерна компанія "Київреконструкція". У власності цього ж підприємства знаходиться автопаркінг (12,5 кв. м), яким Наталуха також може користуватися після завершення будівництва.

Рухоме майно. Альона Шкрум задекларувала обручку ТМ "Tiffany&Co", однак не вказала її вартість. Цю прикрасу вона отримала у червні 2014 року.

Транспортними засобами нардепка не володіє. У власності її чоловіка є автівка Toyota RAV4 2014 року випуску за 504 554 грн.

Доходи. Протягом року Шкрум заробила у Верховній Раді 448 048 грн, ще 378 360 грн вона отримала на витрати, пов’язані із виконанням депутатських повноважень, і 90 000 грн як компенсацію вартості проїзду по Україні.

Завдяки послузі накопичування від "ПриватБанку" нардепка отримала 3032 грн, а від "Універсал Банку" (Монобанк) — 2685 грн.

Дмитро Наталуха, згідно з декларацією його дружини, заробив у Верховній Раді 460 164 грн. Також він отримав 462 440 грн на виконання депутатських повноважень і 90 000 грн як компенсацію витрат на проїзд.

Європейський фонд підтримки демократії перерахував Наталусі 25 287 грн. Також нардеп отримав бонуси від кількох банківських установ. Загальна сума бонусів не перевищує 2,5 тисячі грн.

Грошові активи. Соратниця Юлії Тимошенко задекларувала готівкові кошти на суму 20 000 грн і 59 000 доларів США. Дмитро Наталуха зберігає готівкою 45 000 грн і 4 200 дол. США.

Також подружжя володіє (по 50%) 5000 євро і 1200 фунтів стерлінгів.

В декларації відсутні дані про кошти, які декларантка або члени її сімʼї тримають на банківських рахунках.

Родина

Альона Шкрум і Дмитро Наталуха побралися у вересні 2015 року. Вони обидва навчалися у Кембриджі.

З серпня 2019 року Наталуха — народний депутат фракції "Слуга народу" (№14 у виборчому списку). Він має юридичну освіту; в період з 2015 до 2017 рр. був головою Комінтернівської районної держадміністрації. Нардеп народився 15 вересня 1987 року у Москві (Росія).

Дітей у подружжя станом на серпень 2021 року немає.

Дмитро Наталуха та Альона Шкрум/facebook.com/alyxrum
Дмитро Наталуха та Альона Шкрум/facebook.com/alyxrum

Батько: Іван Петрович Шкрум, юрист, засновник Адвокатської агенції "ЮКом". Адвокатське свідоцтво видане Київською обласною КДКА у квітні 1994 року. У 2000 році він очолив Почесне консульство Мексики в Україні.

За даними ЗМІ, протягом кількох скликань Верховної Ради Іван Шкрум був помічником (на громадських засадах) нардепа-комуніста Ігоря Алексєєва. У парламенті IV скликання він також допомагав члену фракції КПУ Володимиру Аніщуку.

З відкритих джерел
З відкритих джерел

Інформації про матір Альони Шкрум у відкритих джерелах не знайшлося. Втім, відомо, що вона має педагогічну освіту й працює (або працювала) викладачкою.

Свекор: Андрій Миколайович Наталуха, керівник департаменту експорту корпорації "УкрАВТО", головою правління якої є колишній народний депутат (від БЮТ і Партії регіонів) Таріел Васадзе.

Свекруха: Валентина Іванівна Наталуха, засновниця компанії ТОВ "Шкварки", яка спеціалізується на реалізації харчових продуктів.

Соцмережі

Станом на середину серпня 2021 року на сторінку Альони Шкрум у Facebook підписано майже 18 тисяч користувачів.

В Instagram нардепка має майже 8 900 підписників, а у Twitter — 1867.

Також Шкрум веде Telegram-канал, на який підписано майже 1300 користувачів.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua