• USD 29.3
 • EUR 30.9
 • GBP 35.8
Спецпроєкти

Леонід Черновецький

Бізнесмен, народний депутат Верховної Ради II, III та IV скликань, мер Києва (2006-2012 рр)

Леонід Черновецький / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Леонід Михайлович Черновецький народився в 1951 році в Харкові. Як розповідав сам Черновецький, його дід був незаконнонародженим сином рідного брата письменника Івана Гончарова Миколи. Діда вбили більшовики, а бабусю репресували і вислали в Сибір, де вона і померла.

Леонід Черновецький

Мого діда, Гаврила Гончарова, незаконнонародженого сина рідного брата письменника Гончарова (автор роману "Обломов"), більшовики живим закопали за мішок зерна. Бабусю репресували і вислали в Сибір. До 1949 року вона була в тайзі. Як собака, жила в землянці. І так в землянці і померла.

Незабаром після народження Черновецького його батьки розлучилися і Леонід залишився жити з матірʼю, яка була юристом. За словами Черновецького, "через свою зайнятість" матері довелося віддати його в інтернат, проте пізніше вона вийшла заміж за театрального режисера на прізвище Азімов і Леоніда забрали жити в сімʼю.

У 14 років Черновецький кинув школу і працював слюсарем-складальником на авіаційному заводі, але потім повернувся в школу та отримав середню освіту.

Леонід Черновецький

Школа була для мене дуже важким випробуванням! Я всіма фібрами душі ненавидів радянську шкільну систему освіти, засновану на приниженні індивідуальності, яка заохочувала доносництво та підлизування з боку учнів! Я активно протестував, за що був вигнаний у восьмому класі зі школи.

Після школи Черновецького призвали на строкову службу до лав Радянської армії. Служив він у внутрішніх військах, охороняв зону в Дніпропетровській області.

Леонід Черновецький

Відразу після школи мене забрали в армію, в "міліцейські війська" в місто Дніпропетровськ. Це безумовно гірші роки мого життя... Роки фізичних і моральних принижень...

Як розповідав сам Черновецький, начальство ще до дембеля направило його на навчання до Харківського юридичного інституту. Вуз він закінчив з червоним дипломом.

У 1981 році Черновецький вступив до аспірантури Харківського університету. У 1984 році захистив дисертацію на тему "Методика розслідування розкрадань, скоєних посадовими особами" і став кандидатом юридичних наук.

Леонід Черновецький/tabloid.pravda.com.ua
Леонід Черновецький/tabloid.pravda.com.ua

Карʼєра

У 1977-81 роках Черновецький працював старшим слідчим прокуратури Київської області. Згодом йому було присвоєно звання Заслужений юрист України і почесний працівник прокуратури України.

У 1984-89 роках викладав в Київському університеті ім. Т. Шевченка. Черновецький був доцентом кафедри криміналістики, проректором з наукової роботи.

У 1989 році Черновецький організував і очолив юридичний консультаційний центр "Правекс" — скорочено від "право, економіка і соціологія". Згодом на базі центру був створений концерн "Група Правекс" і Черновецький став його президентом.

Леонід Черновецький

У мене не було матеріальної підтримки і стартового капіталу, але я вирішив створити "свою" компанію. І бізнес мені вдався.

Незабаром банківський підрозділ "Правекса" було перетворено на "Правекс Банк", який став одним з найбільших банків України.

У 2001 році Черновецький і "Правекс банк" заснували асоціацію "Київський банківський союз", Черновецький став її президентом. У 2005 році асоціація була перетворена на "Український кредитно-банківський союз".

У 2008 році Черновецький продав "Правекс банк" італійській банківській групі Intesa Sanpaolo за $750 млн. У 2014 році банк перепродали компанії CentraGas Holding Gmbh, яка входить в Group DF Дмитра Фірташа, за 74 млн євро.

Глава слідчої комісії Верховної Ради (2009-2012 рр.) Кирило Куликов

За операцію з продажу "Правексу" ні копійки в бюджет України не було заплачено.

У січні 2009 року Черновецький придбав у Вадима Рабіновича київський футбольний клуб "Арсенал" за 1 гривню. Син Черновецького Степан став формальним президентом клубу. Однак уже в липні того ж року Рабинович повернув клуб собі.

Леонід Черновецький
Леонід Черновецький / УНІАН

Політична діяльність

У 1996 році Черновецький приєднався до Християнської ліберальної партії України і був обраний від неї до Верховної Ради.

У 1998 році став співголовою партії "За красиву Україну" (В 1999-2000 роках очолював партію) і на чергових виборах пройшов у Верховну Раду III скликання.

У 2002 році знову був обраний до парламенту, входив до складу фракції "Наша Україна". Всі три рази вибори Черновецький виграв по 212 виборчому округу в Києві.

Також в 1997-2001 роках був членом вищого Економічного і консультативної ради при президентові України.

Черновецький балотувався на президентських виборах 2004 року. У першому турі він набрав лише 0,46% голосів виборців. Після початку Помаранчевої революції підтримував Віктора Ющенка, а в 2005 році був його радником.

У 2006 році Черновецький виграв місцеві вибори в Києві і став мером столиці. На виборах він набрав 32% голосів, обігнавши Віталія Кличка (24%) і екс-мера Києва Олександра Омельченка (21%).

Володимир Бондаренко

Дуже важко було відстежити ту соціальну групу, якою він скористався для виборів. Вона практично не ловиться соціологією. Це люди, які за системою мережевого маркетингу реалізували вибори в місті Києві, спираючись на десятки релігійних громад, якими керує Сандей Аделаджа. Це було зроблено тихо і спокійно, без галасу. Леонід Михайлович використав люмпенізовану частину населення в концентрованому вигляді, максимально. А соціологія показувала, що переможе Кличко.

Черновецький був також обраний до Верховної Ради за списком блоку "Наша Україна", проте відмовився від депутатського мандату на користь посади мера.

У березні 2008 року Кабінет міністрів звернувся до президента Віктора Ющенка з проханням зняти Черновецького з посади мера в звʼязку з "земельними" скандалами. Ющенко відсторонив Черновецького від посади голови КМДА на час проведення розслідування. Але ще до його закінчення Верховна Рада призначила позачергові вибори київського міського голови і Київради. На виборах в травні Черновецький переміг (38% голосів) і залишився в кріслі мера.

Мер Києва Леонід Черновецький в день позачергових виборів мера Києва та депутатів міської ради на одній з виборчих дільниць в Києві, 2008 р
Мер Києва Леонід Черновецький в день позачергових виборів мера Києва та депутатів міської ради на одній з виборчих дільниць в Києві, 2008 р / УНІАН
Леонід Черновецький

Я буду мером вічно, поки не наведу порядок в Києві і в усій Україні. Для цього у мене є всі засоби: а головне — мої 500 тисяч бабусь, які в будь-який момент допоможуть мені вимести цю нечисть з Київради.

У 2009 році Черновецький заявляв, що висуне свою кандидатуру на виборах президента в 2010 році, проте брати участь у виборах не став.

У листопаді 2010 року Віктор Янукович, який займав тоді пост президента України, розділив посади мера Києва і голови Київської міської державної адміністрації і призначив главою КМДА Олександра Попова. Це було зроблено незважаючи на те, що ще в 2003 році Конституційний Суд України вирішив, що КМДА має очолювати особа, яка була обрана міським головою.

У червні 2012-го, за день до закінчення терміну повноважень мера, Черновецький написав заяву про звільнення з цієї посади, а 12 липня Київрада прийняла його відставку. Черновецький заявив, що пішов у відставку, щоб наблизити вибори нового керівника міста, якого мають обрати протягом двох місяців. Також він пообіцяв, що більше не балотуватиметься ні до Верховної Ради, ні на виборах в Києві.

Мер Києва Леонід Черновецький, ліворуч, і заступник Київського міського голови — секретар Київради Олесь Довгий в Києві, 24 серпня 2008 р
Мер Києва Леонід Черновецький, ліворуч, і заступник Київського міського голови — секретар Київради Олесь Довгий в Києві, 24 серпня 2008 р / УНІАН

Після відходу з поста мера Черновецький оселився в Грузії і отримав громадянство цієї країни.

У грудні 2015 р. Черновецький організував свій політичний проєкт "За щасливу Грузію", але припинив партійну діяльність перед парламентськими виборами 2016 року. У ЗМІ повʼязували це рішення з "сімейними проблемами", тому що Степана Черновецького в Іспанії затримали правоохоронці.

У січні 2018 року Черновецького не впустили до Грузії. За словами Черновецького, це було повʼязано з кримінальною справою, відкритому проти нього в Україні. З того часу Черновецький проживає в Ізраїлі і за деякими даними має ізраїльське громадянство.

Леонід Черновецький
Леонід Черновецький / УНІАН

Скандали

Черновецького регулярно критикували за авторитаризм. Також багато опонентів висловлювали припущення, що у нього є проблеми з наркотиками або алкоголем. Так, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко по телебаченню називав Черновецького "коксохімічним" і пропонував йому пройти тест на наркозалежність. Жодне з цих звинувачень не було доведено, хоча у Верховній Раді з цього приводу свого часу було створено три парламентські комісії.

Черновецький не раз відрізнявся дивною поведінкою, за що недруги прозвали його "Льоня-космос", також використовувалися прізвиська "космонавт" і "марсіанин" (В сленгу наркоманів космонавт — наркоман, що віддає перевагу діссоціатівним наркотикам). Екснардеп від Партії регіонів Інна Богословська у своїй книзі написала, що колишній мер Києва зустрічав її в адміністрації "практично голим".

Інна Богословська

Мер вийшов до мене з задньої кімнати в одних тільки плавках — практично голий! Сів в кріслі навпроти. Я мовчки розвернулася, вийшла і жорстко сказала секретарю мера: "Леонід Михайлович зустрів мене голим, в одних плавках, зайдіть до нього негайно і допоможіть йому одягнутися. Інакше буде грандіозний скандал". Через кілька хвилин секретар повернулася в приймальню, багряного кольору, тисячу разів попросила вибачення і сказала сакраментальну фразу: "Леонід Михайлович вважає вас близькою людиною, тому і зустрів вас так!".

Також в книзі вона розповіла ще один епізод тієї зустрічі: "І тут переді мною розігралася "друга частина Мерлезонского балету": глава державної адміністрації столиці України, шепочучи якісь заклинання, сповз на підлогу і приліг між кріслом і столом. Я запитала: "Що ти робиш, Льоня?" Він не відповів і продовжував щось бурмотіти. Через пару хвилин встав і сказав: "Ні, нічого не вийде. Мені Господь сказав нічого не підписувати і не скасовувати".

Мер Києва Леонід Черновецький
Мер Києва Леонід Черновецький / УНІАН

У 2009 році парламентська слідча комісія звернулася до Міністерства охорони здоровʼя з проханням організувати психіатричну експертизу мера. Однак голова Асоціації психіатрів України Семен Глузман заявив, що насильно проводити експертизу можна лише за рішенням суду.

Леонід Черновецький

Звичайно, я ніколи ні на які експертизи (психіатричну) не піду — це моє принципове рішення. Тому що люди здібні завжди мають дивацтва — це властивість людей великих. Геніальність завжди межує з безумством — це чиста правда.

У 2008 році Черновецький побився з міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком. Конфлікт стався після засідання РНБО. Згодом кожна зі сторін конфлікту виклала свою версію подій.

Леонід Черновецький

Я сказав, що Луценко в присутності чотирьох осіб вимагав у мене земельну ділянку вартістю кілька мільйонів доларів. І за мою відмову він погрожував посадити сина. Після засідання РНБОУ він вискочив з натовпу і вдарив мене двічі в місце, яким чоловіки зазвичай пишаються, і вдарив кулаком в обличчя. І його тут же відтіснили кілька глав адміністрацій. Я, природно, потягнувся дати йому здачі, але мені така можливість не представилася. Це ж кошмар, коли міністр у присутності всіх головних осіб в країні б'є кулаком в обличчя і в пах мера одного з міст.

У свою чергу Луценко назвав мера брехуном і негідником. За версією Луценка, саме Черновецький просив у нього допомогти захистити сина, оскільки прокурор Києва перед виборами збирається його заарештувати у звʼязку з підозрою в афері "Еліта-Центру". Однак Луценко, за його словами, дав команду допитати Степана Черновецького після виборів. Під час же засідання РНБО Черновецький нібито вдарив Луценка під столом ногою по коліну, а після засідання Луценко дав йому ляпаса, а в пах не бив.

Юрій Луценко

Пан Черновецький — як він веде себе все життя — підступно вдарив ногою мене по коліну, яке болить з часів Майдану. Я тільки що заїжджав до лікарні і зробив всі дії, щоб це зафіксувати. У відповідь я дав ляпаса Черновецькому. Це бачили всі губернатори. Відкритою долонею я дав чоловічого ляпаса!

Весь час перебування на посаді мера Києва Черновецького і його команду супроводжували "земельні" скандали. У 2007 році лише за один день засідання Київради було прийнято понад 400 проектів рішень, які стосувалися розподілу і зміни статусу столичних земель загальною площею близько трьох тисяч гектарів і вартістю близько $10 млрд.

Леонід Черновецький
Леонід Черновецький / УНІАН

Також він запамʼятався низкою нестандартних ініціатив. Так, Черновецький пропонував зробити платний вхід на кладовища, створити центр для бабусь "Кращий будинок", а їх квартири здавати; перевірити всіх чиновників на детекторі брехні.

Леонід Черновецький

Продаватися на аукціонах буде навіть повітря, яким дихаю я і всі мої заступники.

Під час виборів команда Черновецького активно роздавала продуктові набори — вважається, що це багато в чому допомогло йому стати мером Києва, а слово "гречка" в певний період часу стало прозивним.

У липні 2016 року в Іспанії заарештували 11 осіб, підозрюваних у відмиванні грошей. Серед них був син Черновецького Степан. Леонід Черновецький заявляв, що інформація про затримання його сина не відповідає дійсності і погрожував подати в суд на іспанських силовиків. Але вже на наступний день ЗМІ опублікували фото, які підтверджували факт затримання Степана Черновецького. У жовтні 2019 року суд Барселони закрив попереднє розслідування щодо Степана Черновецького, встановивши законність його інвестицій в Іспанії і відсутність доказів вчинення кримінального злочину.

У листопаді 2018 року Росія ввела санкції проти 322 громадян України, в тому числі — проти Леоніда Черновецького і його сина. Однак уже в квітні 2019 року санкції проти Черновецьких були зняті. Причини зняття санкцій залишилися невідомі. Черновецький називав включення його до списку санкцій Росії помстою експрезидента-втікача Віктора Януковича і його команди.

Леонід Черновецький

Включення мене до списку санкцій Російської Федерації — підла помста Януковича і його команди за те, що я протистояв "його Банді" і єдиний з бізнесменів України виділив 1 000 000 доларів США сім'ям убитих майданівців, коли цей негідник ще був при владі! Інших причин немає і бути не може, оскільки я ніколи публічно не виступав проти дружби простих українців і росіян.

У вересні 2020 роки Черновецький подав позов до Окружного адміністративного суду Києва, в якому просив зобовʼязати Кабмін внести до Верховної Ради законопроект про державний статус російської мови. Однак ОАСК позовну заяву колишнього мера столиці повернув.

Леонід Черновецький демонструє спортивну форму
Леонід Черновецький демонструє спортивну форму / УНІАН

Кримінальні справи

У 1998 році голова СБУ Леонід Деркач висунув проти Черновецького звинувачення в торгівлі наркотиками і зброєю. Було порушено кримінальну справу, проте її через деякий час закрили.

У квітні 2003 року службовий автомобіль Mercedes-Benz S600 концерну "Правекс" на пішохідному переході Столичного шосе Київ-Конча-Заспа збив 11-річного хлопчика, який помер на місці. У машині перебувала дружина Черновецького Аліна Айвазовська.

У листопаді 2003 року автомобіль Mercedes-Benz S500, за кермом якого був сам Черновецький, на 25-му кілометрі траси Київ-Обухів збив 20-річного чоловіка, який переходив дорогу в недозволеному місці. Пішохід помер.

Черновецький заявляв, що обидві події "були підлаштовані київською владою" спеціально для його дискредитації. Однак ніякого покарання водії в обох випадках не понесли, а кримінальні справи були закриті.

У 2016 році Київська прокуратура зайнялася розслідуванням діяльності команди Черновецького. Слідчі зайнялися аналізом десятків рішень Київради про виділення 1,5 тис. га землі.

У 2017 році Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження за ч. 5 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем). За даними слідчих, Київміськадміністрація при Черновецькому завдала міському бюджету збитків на 500 млн грн незаконною "роздачею" комунального майна.

У липні 2017 року Генеральна прокуратура оголосила Черновецькому підозру по ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) КК України у кримінальному провадженні за фактом незаконного будівництва обʼєкта інженерної та транспортної інфраструктури (вертолітного майданчика) на Парковій дорозі в Києві. За даними слідства, діями Черновецького Києву і територіальній громаді було завдано збитків на загальну суму понад 250 млн грн. Суд надав дозвіл на затримання Черновецького, а Служба безпеки України оголосила його в розшук.

Сам Черновецький назвав цю кримінальну справу помстою генпрокурора Юрія Луценка, з яким у нього раніше вже бували конфлікти.

У 2017 році прокуратура Грузії заявляла, що не видасть українській стороні Черновецького, на тій підставі, що він є громадянином Грузії.

Леонід Черновецький
Леонід Черновецький / УНІАН

Особисте життя

Леонід Черновецький був одружений з Аліною Айвазовою, з якою разом навчався в університеті. Одружилися вони в 1977 році. У них двоє дітей — дочка Христина і син Степан. Від дочки у Черновецького четверо онуків (Леонід, Іван, Аліна та Сергій), від сина — теж четверо: Леонід Черновецький-молодший, Михайло, Степан і Аліса.

За даними деяких ЗМІ, батько Айвазової був дуже великим тбіліським цеховиком і саме він забезпечив початковий капітал для бізнесу Черновецького. Сам же Черновецький спростовував ці відомості і заявляв, що до середини 80-х його сімʼя бідувала.

Леонід Черновецький з першою дружиною Аліною Айвазовою і дітьми
Леонід Черновецький з першою дружиною Аліною Айвазовою і дітьми / УНІАН

Син Степан, чоловік Христини Черновецької і свояк (чоловік сестри Аліни Айвазової) були депутатами Київради від "Блоку Леоніда Черновецького". Степан Черновецький також відомий своїм захопленням боксом, володіє промоутерською компанією "Еліт боксинг".

У шлюбі з Айвазовою Черновецький прожив 34 роки. У 2012 році він одружився вдруге з Оленою Савчук, а в 2014 році у них народився син Гаврило.

Леонід Черновецький та Олена Савчук/соцмережі
Леонід Черновецький та Олена Савчук/соцмережі

Черновецький спробував себе як письменник і співак. Так, він написав книги "Як стати мільйонером", "Сповідь мера", "Історія успіху" і "Божевільна історія".

Презентація книги Леоніда Черновецького
Презентація книги Леоніда Черновецького / УНІАН

В якості співака Черновецький випустив альбом "Від мера з любовʼю", в якому записав хіти 80-х років і пісні в стилі шансон. Записав два кліпи — на пісні "Сгорая, плачут свечи" і "Любимая моя".

Леонід Черновецький

Я буду заробляти мільйон доларів в день. Адже хто співає краще за мене? Ніхто, тільки Бог.

Віросповідання

У 1996 році Черновецький познайомився з засновником Харизматичної церкви Посольство Боже, вихідцем з Нігерії Сандеєм Аделаджею, з яким у нього встановилися близькі довірчі відносини. Черновецький був активним прихожанином церкви Аделаджі, проте згодом заявляв, що є прихожанином Української православної церкви.

Парафіяни Посольства Божого активно допомагали Черновецькому на виборах, працювали в низовому апараті його кампанії.

Леонід Черновецький

Я мер, який увійде в історію своїми нестандартними рішеннями, своєю послідовністю. Хто б що не говорив про те, що я крейзі, що я божевільний. Так, я божевільний в любові до Бога, перш за все до Бога, божевільний у своїй любові до знедолених людей.

Леонід Черновецький та Сандей Аделаджа
Леонід Черновецький та Сандей Аделаджа

Благодійність

У 1997 році Черновецький заснував Всеукраїнський благодійний фонд "Соціальне партнерство".

У 1997 році була відкрита благодійна їдальня "Стефанія" для підтримки соціально незахищених і соціально неблагополучних людей, а через три роки при їдальні відкрили медичний центр, який надавав першу медичну допомогу соціально незахищеним людям.

У 2002 році було відкрито структурний підрозділ Фонду "Соціальне партнерство" — Реабілітаційний центр "Восток". Центр займався реабілітацією людей з будь-якою формою залежності.

Після 2014 року в Грузії був створений Фонд Черновецького, який також займався благодійністю.

Статки

Точних даних про розмір статків Черновецького немає. Сам він неодноразово заявляв, що вважає себе багатою людиною. Після продажу "Правекс банку" його активи оцінювали в $990 млн.

У Черновецького була велика колекція дорогих автомобілів, наприклад Maybach вартістю $650 тис. і спорт-кар Mercedes-Benz SLR McLaren за $600 тис. Він любив їздити за кермом, проте після того, як збив на смерть пішохода, заявляв, що став відчувати страх перед автомобілем. Крім машин Черновецький мав власний літак і вертоліт.

Леонід Черновецький/bulvar.com.ua
Леонід Черновецький/bulvar.com.ua

Цитати Черновецького

 • Я людина успішна. При мені працюють люди всупереч здоровому глузду.
 • Я позбавляю вас слова згідно з регламентом за хуліганські дії і нахабну морду.
 • Розповідають про мене всяке, навіть що на Марсі буваю. Точно буваю, і не тільки на ньому. Але чутки принципово не коментую, інакше встану на рівень тих, хто їх вигадує.
 • Я живу як багато хто з киян. Сусідів не знаю, вони мене уникають, ненавидять мене і мого кота Яшу.
 • Від космічного до комічного — один удар!
 • Я не проти вийти на ринг з Віталієм (Кличком). Я зараз перебуваю у відмінній формі, і хоча Віталій набагато молодше і важчий за мене, я думаю, що все-таки зможу дати йому рівний бій. Мені не було рівних в боксі. Практично всі бої, проведені мною, закінчувалися нокаутом. Мене навіть свого часу називали білим Мохаммедом Алі.
 • Ось навіщо ви мені мікрофон суєті, якщо ви цього все одно не покажете? Ви все одно покажете свою погань, як ви на мене скаржитеся, як я вас ображаю. Розслабтеся! Я вас кохаю. Чого ви така серйозна?
 • Якщо ви уважно придивитеся, то в українському виконанні Свята Марія виглядає по-своєму. В інших місцях вона виглядає по-іншому. Я вам гарантую, що вона схожа на мою улюблену київську бабусю, яку я люблю найбільше в житті! Коли з жінки писали цю ікону Богоматері, вона (жінка) вже була на пенсії. Що стосується Ісуса Христа, сто відсотків — це київський дідусь. Жодній іншій країні він не належить. Він скрізь різний, але він всюди добрий.

Черновецький в соцмережах

Офіційний сайт Черновецького

Сторінка Черновецького в Facebook

Youtube-канал Черновецького

Instagram Черновецького

Редактор: Сергій Єфремов
  Реклама на dsnews.ua