• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.5
Спецпроєкти

"Орли Авакова" зацікавилися атомною галуззю

Близька до оточення глави МВС структура вирішила освоїти тонкощі уранового бізнесу
Фото: styknews.info
Фото: styknews.info
Реклама на dsnews.ua

Сходження нової зірки на небосхилі вітчизняного атомно-промислового комплексу, що стартував півроку тому — у лютому 2016-го, коли ТОВ "Атомні енергетичні системи України" (АЭСУ) подало в Державну службу геології та надр заяви на видачу їй спеціальних дозволів на користування надрами відразу п'яти уранових наділів. Мова йде про Михайлівській, Сурський, Садової площах, а також про Новогуривском і Сафонівському ділянках, які компанія хоче взяти в експлуатацію на п'ять років "з метою геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки".

На сьогоднішній день жодна з цих територій не підготовлена до виїмці урановмісною руди, але це не така велика проблема, як здається. По-перше, тому що відпрацювання цих площ планується методом так званого "кислотного свердловинного вилуговування", який потребує на порядок меншого обсягу інвестицій,ніж кар'єрний спосіб видобутку. По-друге, перелічені площі та ділянки є высокоперспективными і в цілому здатні приносити до 1 тис. т урану в рік. Для розуміння: ця цифра еквівалентна показниками єдиного виробника уранового концентрату в Україні — державного підприємства "Східний ГЗК".

Незважаючи на такі перспективи, "Атомні енергетичні системи України" вирішили не відмовлятися від преференцій: у своєму зверненні до Держгеонадр ТОВ повідомило про необхідність видачі спецдозволів без проведення аукціону. Це пояснюється просто: у відповідності з тодішніми нормативними правилами на позаконкурсне отримання майданчиків мали право претендувати компанії, в управлінні яких знаходиться виробничий цілісний майновий комплекс, розташований в контурах шуканого родовища.

АЭСУ ідеально вписувалося в ці правила. Якраз незадовго до подачі заяви в Держгеонадр компанія орендувала якісь цілісні майнові комплекси (кілька будинків і споруд), які розташовані в контурах майданчиків, на які вона претендує. Але в Держгеонадр не перейнялися цією логікою, відповівши ТОВ відмовою. Це рішення було пояснено тим, що на той момент набрала чинності постанова Кабміну №277 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабміну №594 та №615 від 30 травня 2011 р.", яким з правил видачі спецдозволів були викреслені виключення, на яке спиралася компанія-заявник.

Здавалося б, завдання АЭСУ увійти в вузьке коло здобувачів урану успішно провалена. Але менеджмент компанії не здався. Юристи звернулися до суду з вимогою зобов'язати чиновників розглянути її заявки і видати спецдозволу. Плоди обраної стратегії були отримані сходу. 26 травня Окружний адміністративний суд Києва задовольнив цю вимогу, а 18 липня зазначений вердикт вступив в законну силу після того, як скаргу Держгеонадр відхилив Київський апеляційний адміністративний суд. "Компанія передала службі пакет документів у повному обсязі 21 березня 2016 р., а зміни в Порядок видачі спецдозволів, на які посилається Держгеонадр, були внесені 12 квітня 2016 р. В той же час відповідно до Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Отже, до спірних правовідносин слід застосовувати положення нормативно-правових актів, які діяли на момент звернення заявника з проханням про видачу спецдозволів", — так представники Феміди пояснили своє рішення.

Зараз у Держгеонадр залишився останній шанс довести свою правоту — Вищий адміністративний суд України. Касаційне заяву було прийнято цією інстанцією 4 серпня, а її розгляд може відбутися вже у вересні. Але, не чекаючи цієї дати, з високим ступенем вірогідності можна прогнозувати перемогу АЭСУ.
По-перше, тому що ця компанія має дуже впливових покровителів.

Серед засновників АЭСУ числиться харків'янин Роман Дружбин, який був засновником ТОВ "Центральна нефтегазотранспортная компанія" разом з Олександром Павлюченко — помічником депутата Верховної Ради від "Народного фронту" Ігоря Котвіцького. Останнього називають довіреною особою міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.
Реклама на dsnews.ua

По-друге, тому, що з боку спір АЭСУ з Держгеонадр нагадує міжсобойчик. Хоча б із-за того, що юристи останньої вперто ігнорували вирішальні судові засідання, тим самим різко посилюючи позиції свого умовного опонента. І якщо до дати засідання Вищого адмінсуду підопічні Миколи Бояркіна не відмовляться від пасивної ролі, ТОВ "Атомні енергетичні системи України" може стати першим приватним підприємством в історії країни, що отримали право видобувати уранову руду, концентрат якої використовується при виробництві ядерного палива для атомних електростанцій.

    Реклама на dsnews.ua