• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Все в банк. Чому НБУ обмеження готівкових розрахунків не поборе "тінь"

Тіньова економіка легко переживе обмеження на готівковий розрахунок: просто підприємствам доведеться змиритися з тим, що вартість обслуговування оптимізаційних схем трохи зросте
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Наступ на обнал

Нацбанк знову наступає на кеш: тепер регулятор пропонує обмежити розрахунки підприємств з фізособами, знизивши ліміт з 50 тис. до 15 тис. грн. Основною мішенню новацій повинні стати підприємства, які виплачують зарплати "в конвертах". Однак це зовсім не означає, що нові обмеження змусять бізнес відмовитися від оптимізацій. Це, до речі, доводить світовий досвід.

Днями Нацбанк виніс на громадські слухання зміни до Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті України". Відразу уточнимо: на виплату підприємством зарплат своїм співробітникам згадане вище обмеження не поширюватиметься. Раніше НБУ вже вніс такі виплати в перелік винятків (Постанова №37 від 12.02.2019 р.).

Аналогічний 15-тисячний ліміт пропонується встановити і для виплат готівки фізичним особам під звіт для закупівлі від імені підприємства. Якщо підприємство захоче зняти гроші з рахунку для проведення розрахунків з приватними особами, йому доведеться звітувати перед банком, на якій підставі проводяться такі розрахунки.

Фізособи, як і раніше, зможуть розраховуватися кешем за придбані товари і послуги в межах 50 тис. грн. Але от якщо дорога покупка не сподобалася і товар повернено продавцю, готівкою вже грошей не виплатять - доведеться відкривати рахунок у банку (якщо покупець ще не обзавівся платіжною карткою).

"Обмеження на проведення готівкових розрахунків вплине на закупівлю товарів підприємствами безпосередньо у фізичних осіб. Наприклад, купівля підприємством врожаю у фермерів. Переклад подібних розрахунків у безготівкову форму може в перспективі підвищити ціну продукції для споживачів, так як до ціни додадуться витрати на банківські послуги. В майбутньому нові вимоги також можуть спричинити додаткові витрати для приватних осіб, які реалізують свої товари або надають послуги підприємствам (вартістю понад 15 тис. грн), на обслуговування розрахункових рахунків. Кількість комісій та їх розмір буде залежати безпосередньо від політики банківської установи", - говорить Олександр Камша, адвокат ЮФ "Ілляшев та Партнери".

"Далеко не весь бізнес, який працює в Україні, технічно готовий до безготівковим розрахунком, що може призвести до ряду незручностей при придбанні дорогої техніки та інших товарів, вартість яких перевищить 15 тис. грн. Однак ці труднощі будуть тимчасовими", - вважає Віктор Мороз, керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex.

Реклама на dsnews.ua

Додаткові витрати доведеться нести клієнтам банків та інших фінустанов при отриманні великих кеш-кредитів. Вірніше, якщо Нацбанк затвердить нові правила, то кредит понад 15 тис. перераховуватиметься на карту або на спеціально відкритий рахунок. Банк може вимагати як разову комісію за відкриття рахунку та виготовлення банківської картки, так і періодичну комісію за обслуговування такого рахунку.

Але, мабуть, основний удар від новації НБУ доведеться по підприємствам, які використовують ПП-шників для переведення в готівку. Адже схемщикам потрібно буде відзвітувати перед податковою, куди фізособа-підприємець витратив значні суми готівки. Підтвердження цільового використання коштів може вимагати банк.

У боротьбі з тінню перемагає тінь

Нацбанк пояснює свою пропозицію знизити ліміт готівкових розрахунків бажанням знизити рівень тіньової економіки. НБУ посилається на Комітет експертів Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), які вважають рівень готівкового обігу в Україні є дуже високим, а тому становлять значну загрозу для фінансової системи та економіки країни.

"Якщо звужувати кільце навколо тіньового сектору збільшувати кількість перешкод для реалізації схем, частка тіньового сектора рано чи пізно буде знижуватися. Чим більше буде таких перешкод, тим привабливіше будуть умови для легального бізнесу, який працює в білу і платить податки", - впевнений Євген Веремийченко, координатор комітету електронних платежів Європейської Бізнес Асоціації.

У виграші, в теорії, має опинитися не тільки повністю легальний бізнес (якого в Україні ще пошукати), але і банки, які очікують додаткового доходу від комісій за проведення розрахунків і обслуговування нових банківських рахунків. Однак далеко не всі вважають, що НБУ зможе нашкодити тіньовій економіці новими обмеженнями.

"Бізнес користується оптимізаційними схемами не від хорошого життя. Потрібно знижувати навантаження на фонд оплати праці, потрібно, щоб сплачувати податки було економічно вигідно. Що зроблять нові обмеження? Змусять підприємства, які зараз світять певні суми, платять хоч якісь податки, повністю перейти на готівковий розрахунок, тобто тіньовий оборот зросте", - вважає Ростислав Кравець, старший партнер адвокатської компанії "Кравець та Партнери".

"Якщо комусь дійсно потрібно обійти ці обмеження, то можна використовувати "старий добрий" варіант з розстрочкою платежу", - пояснює Віктор Мороз. Зрештою, платежі можуть розбиватися на більшу кількість СПД-шників або сума виплачуватися траншами за кілька днів.

До речі, в НБУ і самі не особливо уявляють, які наслідки матиме подальші обмеження готівкових розрахунків. У всякому разі, в Аналізі регуляторного впливу (документ, який традиційно додається до всіх проектів нормативних актів) з цього приводу сказано наступне: "Затвердження запропонованих змін до Положення буде сприяти звуження сфери використання готівки, зменшення тінізації економіки, подальшого розвитку безготівкового сегмента і створення економічних передумов для функціонування і розвитку конкурентного середовища на ринку фінансових та банківських послуг. Розмір кожної вигоди та витрати не можуть мати монетизированной або числової форми вираження, оскільки не підлягають вирахуванню з використанням статистичних даних, даних наукових досліджень і соціологічних опитувань".

Чому Німеччина не поспішає

Активне закручування гайок готівковими розрахунками легко пояснити світовим досвідом. "Такі заходи повсюдно впроваджуються майже у всіх країнах Європи. Деякі, наприклад Швеція, вже заявили про найближчому заборону готівкових грошей взагалі. А такі, як Латвія, обмежують готівкові розрахунки до еквівалента близько 300 євро на місяць", - каже Григорій Трипульський, керуючий партнер юридично-консалтингової компанії "Де-юре".

Дійсно, наплив мігрантів і збільшені в останні роки терористичні погрози змусили європейців оголосити боротьбу готівці (про те, що обмеження на кеш ще й покликані притиснути податкових ухильників і скоротити рівень тіньової економіки, говорять менше). Багато країни - члени ЄС ввели жорсткі обмеження на розрахунки готівкою. Наприклад, у Франції і Португалії - не більше 1 тис. євро, в Греції - 1,5 тис., в Іспанії - 2,5 тис., в Італії і Бельгії - 3 тис. При цьому італійці заборонили розрахунки готівкою за оренду житлових приміщень, включаючи готелі, а в Бельгії - розрахунки по операціях купівлі-продажу нерухомості.

Але говорити про те, що на готівку ополчилися всі без винятку, було б невірно. Наприклад, в Євросоюзі обмеження на готівкові розрахунки діють тільки в 15 з 28 держав. Такі обмеження, зокрема, досі не ввели Німеччина і Австрія. Спроба німецького Мінфіну три роки тому просунути в маси ідею обмеження готівкових розрахунків зазнала повне фіаско - громадськість сприйняла ініціативу як наступ на громадянські права і свободи.

Деякі країни обмеженням воліли інші види боротьби з податковими ухиленнями. Наприклад, у Данії при здійсненні розрахунків готівкою на суму понад 10 тис. датських крон покупець нарівні з продавцем відповідає за своєчасну сплату останнім ПДВ і акцизів. Від солідарної відповідальності покупець звільняється за умови подання декларації про здійснену покупку в податкову адміністрацію, тільки якщо безготівковий платіж провести неможливо.

Інші держави обмежуються ідентифікацією: у Швеції компанії, що приймають платежі готівкою на суми, що перевищують еквівалент 15 тис. євро, зобов'язані ідентифікувати клієнтів, а у Великобританії підприємці, які торгують дорогими товарами (від 15 тис. євро), зобов'язані ставати на облік в податковій як "продавці товарів високої вартості".

І, нарешті, головне: в країнах ЄС, де діють обмеження, продовжує зростати обіг готівки. А встановлення лімітів на готівкові розрахунки збільшує адміністративне навантаження на населення і бізнес, але ніяк не сприяє скороченню обсягів неофіційного сектора. Наприклад, у Франції ліміт на кеш діє з 2001 р. Згідно зі звітом Світового банку на той момент розмір тіньової економіки там становив 13,31% ВВП. Аж до 2006 р. розмір тіні був більше, ніж до введення обмежень. Середній рівень за період 2004-2015 рр. склав 14,8%. Згідно з останніми замірами МВФ за результатами 2017 р. розмір тіньової економіки Франції склав 12,8% ВВП, а в Німеччині, де обмежень на готівкові розрахунки ніколи не було - 10,4%. Крім того, в країнах, де були введені обмеження на готівку, було зафіксовано помітне зростання кіберзлочинності.

    Реклама на dsnews.ua