• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

40% маржі: електрику з Білорусі в Україну постачають через арабську "прокладку", близьку до Давида Арахамії, - ЗМІ

Імпорт електрики з Білорусі в Україну здійснюється не безпосередньо, а через арабську фірму Vector Energy Innovation, яка заробляє на цьому 40 доларів на кожному мегаваті.

Pixabay
Реклама на dsnews.ua

"Білорусьенерго" постачає сьогодні електрику в Україну не безпосередньо "Енергоатому", а фірмі "ТЕТ Груп", яку пов'язують із Віталієм Бутенком, колишнім директором компанії "Д. Трейдінг" і яку Офіс президента України перекупив у Ріната Ахметова. Про це повідомив журналіст Сергій Лямець, йдеться у публікації "БелУкренерго". Як Давид Арахамія вигадав нову схему збагачення на енергоринку і як це позначиться на рейтингу Зеленського", пише delo.ua.

Так, імпорт електроенергії з Білорусі в Україну мав відновитись з 1 листопада цього року, проте цього не сталося: "Білорусьенерго" відмовилася продавати електрику українській держкомпанії "Енергоатом". Проте за кілька днів право на постачання електроенергії в Україну отримали дві приватні компанії: нещодавно створене ТОВ "ТЕТ Груп", яке одержало контракт на постачання 400 МВт-год та компанія "Електропостачальник", яку пов'язують із депутатом із партії "Слуга народу" Євгеном Шевченком, що закупила 2 МВт-год.

Ближче до грудня обсяги постачання електроенергії "ТЕТ Груп" зросли до 900 МВт-год. Пізніше стало відомо, що і "ТЕТ Груп" білоруси продають електрику не безпосередньо, а через арабську компанію Vector Energy Innovation.

За інформацією Сергія Лямця, "Білорусьенерго" продає Vector Energy електрику по $59 доларів за МВт-годину. Водночас арабська компанія постачає "ТЕТ Груп" електроенергію вже по 100 доларів за МВт-годину. Далі вже українська компанія реалізує електроенергію за прямими договорами споживачам або на ринку "на добу вперед" іншим трейдерам.

"Базова ціна на ринку "на добу вперед" приблизно 2600 грн (майже 100 доларів), хоча в пікові години вона зростає до 3500 грн (приблизно 130 доларів). Собі арабська Vector Energy залишає 40 доларів на мегаваті, або 40% маржі. За ринкових умов такий прибуток здається неймовірним, а ось в умовах державних закупівель це виявилося більш ніж можливим та прийнятним для окремих представників партії влади", — йдеться у публікації.

Власником Vector Energy є Тарьям Матара Тарьям (Taryam Matar Taryam), який також є співвласником (належить 24,5% акцій) та директором іншої компанії з ОАЕ – Industrial Innovation Group (Інноваційна індустріальна група). У свою чергу Industrial Innovation Group є правонаступницею скандально відомої ЄДАПС, яка за часів Ющенка та Януковича була монополістом у сфері виробництва державних бланків та паспортів. У 2016 році консорціум було розпущено, однак у 2019 році він знову "сплив".

Лобістом ЄДАПС у 2019 році власник сайту "Обозреватель" Михайло Бродський називав Давида Арахамію. Голова фракції партії "Слуга народу" у Раді просував участь Industrial Innovation Group у президентській програмі "Держава у смартфоні". Крім того, Арахамія був присутній на публічних заходах компанії Industrial Innovation Group. Наприклад, у грудні 2019 року він засвітився на заході банку "Аркада" із директором цієї арабської компанії. Та й сам Арахамія не приховував і визнавав своє знайомство з ним.

За словами Сергія Лямця, Тар'ям Матара Тарьям, швидше, підставна особа та номінальний власник компанії. Реальним власником "Інноваційної індустріальної групи" вважаються колишні співвласники та менеджери консорціуму ЄДАПС — Ірина Обиденко та Юрій Сидоренко, а їх партнером та ключовою особою проєкту ЄДАПС був генерал міліції, ексзаступник міністра внутрішніх справ, заступник голови Державної міграційної служби та народний депутат Василь Грицак.

"Таким чином, сьогодні ми знову спостерігаємо стару схему, яка працювала на ринку газу за часів президентства Віктора Ющенка. У ті часи газ в Україну постачали через фірму-прокладку "РосУкрЕнерго", яка купувала газ у Росії за однією ціною, а продавала його в Україні вже за зовсім іншою.Тоді передбачалося, що з цього мали свою частку і сам Ющенко, і його російський колега Володимир Путін.А ще на ній непогано збагатився ще один газовий магнат — Дмитро Фірташ.В результаті історія з "РосУкрЕнерго" серйозно підмочила репутацію і Ющенка, і Фірташа. Але це, здається, не зупиняє деяких сьогоднішніх лідерів фракції "Слуги народу". І не дивно: 40 доларів на кожному мегаваті на годину – це дуже добрі гроші", — пише видання.

Наголошується, що платити ці 40 доларів арабській компанії буде український бізнес, який буде змушений підвищити ціни на свою продукцію, а отже, побічно платити арабській "прокладці" буде і все населення України. Не кажучи вже про недоотриманий прибуток державних компаній і пропущену можливість накопичити гроші для вирішення проблем державних шахт.

    Реклама на dsnews.ua