• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

“Антиінвестиційні няні”. Як НАБУ, САП і ВАКС добивають українську економіку

Вчора власник найбільшого в Україні і Європі виробника яєць бізнесмен Олег Бахматюк заявив про вимушене закриття фабрик через неправомірний тиск НАБУ і САП. Це лише один яскравий приклад того, як знищується економіка країни під час економічної кризи. І показово, що робиться це руками антикорупційних органів, які зайняті "кошмаренням" бізнесу замість боротьби з корупцією

Реклама на dsnews.ua

Інвестуйте в Україну". Що не так з українською економікою

Українська економіка падає. І падати вона почала ще з осені минулого року — ще до пандемії коронавірусу і початку нової світової економічної кризи, спричиненого нею. У першому кварталі 2020 р. уперше з 2016 р. великі та середні підприємства отримали чистий збиток у сумі 4,9 млрд грн. Частка збиткових підприємств зросла до 41% порівняно з 27% у першому кварталі 2019 р.Чистий відтік прямих іноземних інвестицій з України за перші чотири місяці поточного року склав 1,6 млрд доларів.

І ось аналітики НБУ поставили діагноз: фактичне падіння економіки може становити більше 5%. У другому кварталі року очікується поглиблення падіння реального ВВП. Вагомим фактором падіння ВВП було падіння інвестицій. Валове нагромадження основного капіталу скоротилося на 21,4% в річному вимірі. Такі значні темпи падіння інвестицій востаннє спостерігалися під час кризи 2014-2015 рр. У II кварталі цього року НБУ очікує поглиблення падіння реального ВВП.

"Я вирішив інвестувати в Україну найдорожче, що у мене є — це мій час. І закликаю всіх вас зробити так само: інвестуйте в Україну", — сказав президент на зустрічі "Діалог влади і бізнесу" влітку 2019 року. Як заявив НБУ вже через рік після цієї заяви, насправді відбувається відтік, повʼязаний з вилученням реінвестованих доходів підприємств і компаній реального сектору економіки.

Інвестиційні няні і нові робочі місця — що не так з заявами влади

13 травня 2020 року. На годині запитань до Уряду в Верховній Раді прем’єр-міністр Шмигаль заявив: «500 тис. робочих місць, сьогодні ця програма буде презентована міністром економіки в уряді. Є чітке розуміння в яких галузях ми будемо створювати ці 500 тис. робочих місць. Є відповідна програма, де чітко по галузях розкладено де ми будемо створювати робочі місця. На сьогодні ми бачимо в нас вже майже 500 тис. зареєстрованих безробітних».

1 липня 2020 року. Заступник керівника Офісу президента Юлія Ковалів на засіданні Національної ради реформ, яке відбулося під головуванням президента України Володимира Зеленського, представила законопроект про підтримку і стимулювання інвестицій — закон "про інвестиційних нянь". У проекті закону йдеться про підтримку українських та іноземних інвесторів, сума інвестицій яких перевищує 30 млн євро і які створюють понад 150 робочих місць із середньою зарплатою на 15% більше, ніж в регіоні, де така інвестиція буде здійснена. Ці інвестори отримають підтримку уряду.

Реклама на dsnews.ua

Це теорія. Красива. А ось практика. Кількість безробітних, які зареєстровані у Державній службі зайнятості (ДСЗ), станом на 4 травня 2020 року становила 456,8 тис. осіб, що на 48% більше, ніж на відповідну дату минулого року. З березня по кінець квітня статус безробітного отримали 156 тис. громадян.

13 липня 2020 року. Найбільший виробник яєць в Україні і Європі, агрохолдинг "Авангард" Олега Бахматюка, заявляє, що через багатомісячний неправомірний тиск САП і НАБУ закриває шість птахофабрик з 27 і змушений звільнити 2,5 тисячі людей. Але це тільки початок. У перспективі — закриття половини фабрик і звільнення ще більшої кількості людей.

Чи отримав інвестор, який побудував з нуля дві найбільші в Євразії птахофабрики, обіцяну підтримку влади? Ні, звернення до президента з проханням зупинити знищення підприємства залишились без відповіді. Чи з’являться нові робочі місця в цій галузі? Ні. Робочі місця зникають, і це, вочевидь, уже стає тенденцією.

Справи відкриваються, фабрики закриваються. Як НАБУ і САП борються з бізнесом замість корупції

Агрохолдинг "Авангард" закриває фабрики через проблеми, спричинені восьмимісячним тиском НАБУ і САП на власника холдингу і відмови цих органів. Йдеться про невиконати рішення суду про закриття справи проти нього як незаконної. Олег Бахматюк заявив, що змушений протягом місяця-двох закрити шість з 27 птахофабрик в різних регіонах, на які припадає близько 20% обсягу виробництва агрохолдингу. "Це не шантаж, це вимушені рішення. Щоб врятувати 10 тис. людей, 2,5 тис. змушені будемо звільнити. Якщо потім ще через два місяці не зміниться ситуація, то мені доведеться закривати половину фабрик. Ми знаходимося в цейтноті: фінансовому, економічному, людському", — пояснив бізнесмен. Цейтнот можна пережити лише доступом до кредитування. Але доступу такого він не має. Через справу, яку вже і закрили, але процесуальні дії по ній досі не зупинені.

Що це за справа і до чого тут НАБУ та САП? У період банківської кризи в Україні VAB банк, акціонером якого був акціонер "Авангарду" Олег Бахматюк, за рішенням НБУ отримав 1,2 млрд грн рефінансування (всього в період 2014-2016 рр. Нацбанк видав кредитів українським банкам на 319,9 млрд грн). Згідно зі звітами НБУ та Фонду гарантування фізичних осіб уся сума рефінансування була витрачена VAB банком на виплати клієнтам — тобто за призначенням. 20 березня 2015 р. НБУ своїм рішенням ліквідував VAB банк. Були виведені з ринку і інші українські банки — загалом 100 банків з 180 станом на 2014 р. До речі, Бахматюк є єдиним з колишніх власників банків, який неодноразово пропонував державі повернути заборгованість банків через механізми реструктуризації, але відповіді на свою пропозицію досі так і не отримав. Як заявили в НБУ, через відсутність необхідних законодавчих механізмів.

Тиск, про який заявив Бахматюк, стосується справи, яку розслідувало НАБУ за підозрою в порушеннях щодо виділення цього стабілізаційного кредиту НБУ банку. Насправді всі факти, які є в справах Національного антикорупційного бюро, уже розслідували прокуратура, Служба безпеки України та Нацполіція протягом чотирьох років. Півтора роки йшли слідчі дії, було зроблено кілька офіційних експертиз, і справи були закриті за відсутністю складу злочину за рішеннями судів усіх інстанцій.

У вересні 2019 р. НАБУ повторно відкриває справу, як потім встановив суд — через незаконне рішення заступника генпрокурора Каська, і розпочинає процесуальні дії — також з з порушеннями законодавства. Під час слідства звинувачення НАБУ в нецільовому використанні коштів були спростовані експертизами Фонду гарантування, заявами НБУ, знову ж таки даними офіційних експертиз. Підозру Олегу Бахматюку у цій справі так і не вручили в законний спосіб. ЇЇ НАБУ надіслало в житлову контору, знаючи про те, що Бахматюк відсутній за місцем проживання і точно її не отримує. Оскільки підозри він не отримував, оголошення його в розшук 21 листопада 2019 р. також було незаконним. Крім того, детективи НАБУ не надавали доступ до матеріалів справи адвокатом і навіть намагалися нав’язати свого «безкоштовного» адвоката замість них. Пізніше стало відомо, що ДБР відкриває справу про фальсифікацю експертизи в справі з боку НАБУ. Увесь

цей час агрохолдинг, зрозуміло, лихоманить.

І ось 5 червня 2020 р. рішенням Печерського районного суду м. Києва повторне відкриття справи визнано незаконним, суд зобов’язав Офіс генерального прокурора закрити цю справу. Але НАБУ і САП відмовились виконувати це рішення, хоча воно і було остаточним і не підлягало оскарженню. Вони подали апеляцію, але не до Апеляційного суду міста, як це мало би бути по закону, а до Апеляційної палати ВАКС, яка не має права розглядати такі апеляції. Чому так? Тому що за дивним збігом обставин усі протиправні, як заявляють юристи, рішення у справі проти Бахматюка в ВАКС ухвалювала одна трійка суддів, хоча в Україні діє електронний розподіл справ. Таких співпадінь не буває. І ось саме ця трійка розглядатиме і апеляцію. Яку за законом не має права розглядати.

Адвокати Бахматюка подають заяву в Європейський суд з прав людини з усіма шансами виграти справу. Це може призвести до звільнення і суддів ВАКС, і працівників НАБУ та САП, які ухвалювали завідомо протизаконні рішення. Одна проблема — такі справи в ЄСПЛ розглядаються роками через величезну кількість подань проти чиновників і суддів в Україні. За цей час при продовженню пресингу від будь-якого бізнесу, навіть такого великого, як "Авангард", просто нічого не залишиться. Тому і закриваються фабрики. Тому і скорочуються, а не створюються робочі місця.

НАБУ і САП. Бізнес кошмарять, але корупціонерів-чиновників не ловлять

Між тим ефективність роботи антикорупційних органів, яка полягає в розслідуваннні корупції серед можновладців, залишається стабільно низькою. У рейтингу сприйняття корупції Transparency International за минулий рік Україна втратила два бали і опустилася на шість позицій. Економічний результат від діяльності НАБУ за всі роки його існування — повернення до бюджету 0,26% від завданого державі збитку, який був орієнтовно встановлений під час слідчих дій.

Цікаво, що оштрафований за корупцію директор НАБУ став одним з основних джерел "антикорупційних" надходжень до бюджету — за перші три місяці цього року до державного бюджету надійшло 14 тис. грн від реалізації майна (це результат роботи всіх правоохоронних органів). 23,8% від цієї суми становить штраф директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника. Для порівняння: фінансування НАБУ з держбюджету на цей рік становить 1,038 млрд грн.

З ВАКС ситуація не краща. Створення антикорсуду було ключовою вимогою МВФ для надання нам чергового траншу. Суд створили. Суддям виділили службові авто, охорону, купили 34 квартири на 84 млн грн. Але реальних результатів робити поки не видно. Від вересня 2019-го до квітня 2020-го судді ВАКС ухвалили лише три вироки. Перший вирок приніс до бюджету 51 тис. грн штрафу, два наступних винесені на підставі угод про визнання винуватості. Після цього Вищий антикорупційний суд ще засудив депутата Київської обласної ради за хабар у $5 тис. І на цьому — усе.

На невластиві "антикорупціонерам" справи, як-от справа бізнесменів Логвинського чи Бахматюка, у НАБУ, САП і ВАКС знаходиться час і натхнення. На боротьбу з корупцією ж чомусь катастрофічно не вистачає.

Чому в Україну не йдуть інвестиції

Приклад з закриттям фабрик Бахматюка показовий. Обсяг прямих іноземних інвестицій до України склав $2,5 млрд в у 2019 р., а наприклад, до В’єтнаму іноземні інвестори вклали $20,8 млрд за аналогічний період. І як заявляє НБУ, обсяг інвестицій суттєво падав ще до коронавірусної кризи. "Поки в Україні майже будь-яке судове рішення можна купити за $10 тис. – сюди не прийдуть найбiльшi світові інвестори," – говорять у ЄБРР, найбільшому іноземному інвесторі в Україні. Поки інвестиції незахищені, поки силові органи можуть безкарно кошмарити бізнес, поки НАБУ може собі дозволити заявляти, що чхати хотіло на рішення європейських судів, іноземні інвестиції з України будуть виводитись, а не заходити. А український бізнес уже закриває свої потужності і звільняє людей. "Інвестуйте в Україну" просто не працює. Це треба визнати і почати виправляти, поки не пізно.

    Реклама на dsnews.ua