• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Недолуга система обліку, в тому числі в Інтернеті, дає поштовх до збільшення сірого і чорного імпорту, — експерти

Про це завив заступник голови профільного комітету парламенту Олександр Ковальчук під час обговорення нових даних обсягів контрабанди та сірого імпорту

Оборот схеми «Контрабанда та сірий імпорт» становить 226-320 млрд грн. на рік
Оборот схеми «Контрабанда та сірий імпорт» становить 226-320 млрд грн. на рік
Реклама на dsnews.ua

Дані дослідження Інституту соціально-економічної трансформації, представленого на Форумі «Діалог громадянського суспільства, бізнесу і влади", показують: оборот схеми «Контрабанда та сірий імпорт» становить 226-320 млрд грн. на рік, при цьому минулого року обсяги були не набагато меншими — 209-311 млрд. грн. на рік.

Однією з головних причин існування контрабанди в Україні на думку Олександра Ковальчука, заступника голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, є попит на сірі та чорні товари, а ті, хто працює в цьому сегменті, завжди знайдуть шлях і спосіб забезпечити величезну кількість необхідного для ринку нелегального товару. Одним з інструментів боротьби з нелегальним імпортом заступник голови Комітету бачить фіскалізацію продажів: "Попри те, що є багато людей і в моєму окрузі серед виборців, серед бізнесменів, асоціацій, які були проти РРО, але з часом я став прихильником і підтримав Данила Гетьманцева у веденні РРО, тому що чітко зрозумів, що це один з інструментів, який зменшує попит на «сіре» і «чорне». За оцінками експертів, сьогодні наш ринок онлайн продажів сягає двох з половиною трильйонів гривень і недолуга система, за якою ми зараз враховуємо продажі взагалі, зокрема і в Інтернеті, дає величезний поштовх до збільшення сірого і чорного імпорту. Реалізація продукції без застосування РРО стає набагато простішою і легко використовується для того, щоб реалізувати всю ту продукцію. Тому ми прийшли до того, що РРО — це один з інструментів, який зменшить попит на сіре і чорне», — зазначив Ковальчук. Він також звернув увагу, що слід говорити і про контроль за продажами або більш прозорі продажі в інтернеті, на інтернет-сайтах, маркетплейсах, оскільки сьогодні немає відповіді на питання, як враховуються і оподатковуються продажі в інтернеті. "Ми розуміємо, що це велика територія, на якій продається сіре і чорне. Так що є попит, є і пропозиція", — вважає Ковальчук.

На великі обсяги «сірого імпорту» відреагували і представники бізнесу. Генеральний директор Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» Софія Арасланова, зазначила, що при такому обсязі нелегального товару «білий» імпортер автоматично стає неконкурентним, попит на його товар падає, а внутрішній ринок заповнюється нелегальним товаром. Виходить замкнуте коло: на кордоні, при збереженні нинішніх схем, податків від офіційного імпорту стає менше, а всередині країни контролю за продажами немає. «Я, як представник галузі побутової техніки та електроніки, можу сказати, що системного контролю немає і можу підтвердити слова колег, що у нас на ринку досі працюють конгломерати псевдо-ФОПів. Досвід розвинених економік нам показує, що існують критерії, які дозволяють відокремити реальний малий бізнес, що працює для зростання і становлення, від великого бізнесу, який мінімізує податки через пільгові системи оподаткування. Такі критерії дозволяють виявляти зловживання, припиняти та оподатковувати як один єдиний суб'єкт господарювання такі ФОПо-ферми, що використовують спрощені системи оподаткування, створені для малих. Такі критерії розробила і до обговорення пропонує Київська Школа Економіки на основі міжнародного досвіду ", — зазначила Арасланова.

Аналітична робота КШЕ «Інструменти попередження зловживання спрощеною системою оподаткування в Україні. Міжнародний досвід та рекомендації» розглядає ряд критеріїв, що існують в податкових практиках економічно розвинених країн, які дозволять встановити зв'язаність суб'єктів господарської діяльності і припинити штучне дроблення.

    Реклама на dsnews.ua