• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Без нульової декларації, але з гральним бізнесом. Які обіцянки Зеленського поховають у бюджеті

Ми зіставили послання президента до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України з проєктом бюджету і в цілому Держплані на 2021 р. І з'ясували, де побажання глави держави враховані, а де — ні

Засідання Верховної Ради
Засідання Верховної Ради / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Послання Володимира Зеленського, нагадаємо, прозвучало у Верховній Раді 20 жовтня. Перша редакція законопроєкту про державний бюджет України на 2021 р. датована 14 вересня, однак та версія, яку нардепи розглядають зараз, — від 26 листопада. Тобто у розробників документа, включаючи, звичайно, уряд, була і можливість внести туди всі президентські забаганки, і час на це. Чи було бажання — питання зовсім інше. Спробуємо на нього відповісти.

Бюджет України та інші плани: чого Зеленський не дочекається

Зеленський в жовтневому зверненні заявив, що «2021 рік стане початком входження країни в режим «пейперлесс». Жодна державна установа не зможе вимагати від українців ніяких довідок, виписок або інших папірців для отримання державних послуг».

Реальність: «2021-й стане початком входження» в безпаперовий режим, так це навіть перевиконано, вже в 2020-му запрацювали додатки «Дія» та «єМалятко». Але в якому році установи дійсно перестануть вимагати «довідки, виписки, інші папірці» — президент не сказав. Зате в бюджет закладено 9,7 млрд грн доходів держави від надання адміністративних послуг. Тобто електронними будуть документи для українців або паперовими, — неважливо. Держава все одно на них заробить.

Зеленський: «Податок на виведений капітал і нульова декларація. ... Я доручаю уряду врахувати ці та інші важливі напрямки».

Реальність: напевно, погано доручив. Не врахували. У дохідній частині бюджету податок на виведений капітал (ПнВК) взагалі не згадується. Те ж і з нульовою декларацією (яка амністія капіталів ) — обіцянки звучать з 2019 р., але законодавчих норм усе немає.

А адже обидві теми дуже активно обговорювалися в 2019-м, вже менш активно — в 2020-м. Спершу — як передвиборчі обіцянки Володимира Зеленського і (трохи пізніше) — партії «Слуга народу». Потім — як важливі елементи реформ, за які виступали дуже багато економістів. Однак влада захопилася зовсім іншими проблемами, результат — падіння доходів бюджету і рівня промвиробництва, заморозка реформ, сварка з МВФ ...

Реклама на dsnews.ua

Зеленський: «Очікую від профільного комітету і міністерства моделі страхової медицини, яка могла б нарешті з'явитися в Україні».

Реальність в особі голови комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування Михайла Радуцького : без доведення до кінця всіх етапів медичної реформи це зробити не вийде. «Бо страхова компанія — немає різниці, це державна чи приватна страхова компанія — не може платити за ліжко-день, вона може оплачувати послуги. Тому успішне проведення всіх етапів реформи — це шлях до впровадження страхової моделі системи охорони здоров'я», — запевняв він, правда, ще навесні. Але з тих пір, у тому числі після послання президента, нова модель страхової медицини так і не була представлена в парламенті. Значить, спочатку завершення реформи, потім — страхова медицина. Логіка в цьому, може, і є, але чи влаштує вона главу держави?

Зеленський: «Підвищення престижу професії вчителя і заробітних плат».

Реальність: Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні уряду 23 листопада скасував підвищення зарплат вчителям у 2021 р. Уряд призупинив дію постанови від 10 липня 2019 р. №822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників установ освіти і науки» до 31 грудня 2021 р., зокрема постановою виключається пункт про те, що з 1 січня 2021-го мінімальна ставка зарплати педагогів складе три розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У пояснювальній записці до проєкту постанови зазначається, що підвищення відклали на рік у зв'язку з «відсутністю неінфляційних джерел фінансування». І це незважаючи на те, що недавно глава МОН Сергій Шкарлет запевнив, що зарплати працівникам освіти підвищать, незважаючи на економічні труднощі в зв'язку з пандемією COVID-19. За його словами, кошти на збільшення посадових окладів і заробітних плат на 2021 р. передбачені. Але… ні.

Зеленський: «Важливим є підвищення заробітної плати медикам. ... Згідно з планом Міністерства охорони здоров'я в 2021 р. мінімальна зарплата лікаря повинна складати 20-25 тис. грн. Медичної сестри — 15 тис. грн, молодшого медичного персоналу — до 10-12 тис. грн».

А ось і ні. Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов на онлайн-брифінгу 30 листопада заявив, що Кабмін відмовився вносити в проєкт держбюджету на 2021 р. підвищення заробітної плати для медичних працівників.

«У редакції бюджету, яку Кабмін відправив на голосування до Верховної Ради, кошти на таке підвищення заробітної плати не передбачені. Саме тому я за цей бюджет як міністр охорони здоров'я не голосував і не підтримав його», — сказав Степанов.

Що потрапило в бюджет

Цитуємо президентське послання: «Для реалізації пункту програми «Комфортна країна» ми почали «Велике будівництво». ... Ми «зшиваємо» Україну. Не тільки ідеями, не тільки словами. Але і дорогами, і мостами».

Так, кошти є. Стаття 6 закону про бюджет обіцяє держгарантії по боргах Державного агентства автодоріг, а стаття 14, пункт 5 — фінансування будівництва та утримання автодоріг загального користування за рахунок коштів спеціального фонду держбюджету. На ці ж цілі піде значна частина коштів від міжнародних фінансових організацій.

Зеленський: «Ми почали масштабну приватизацію. Важливо: мова не про стратегічні об'єкти держави, а про сотні неефективних підприємств, де були тільки корупція і борги».

Реальність: так, у розділі, присвяченому фінансуванню держбюджету в 2021-м, згадані надходження від приватизації держмайна на 12 млрд грн. Інша справа, чи вдасться виконати такий план; в останні роки за цією статтею були одні провали.

Зеленський: «Прийнято закон про легалізацію грального бізнесу. Те, що протягом довгих років було в тіні, вже в наступному році, з першими ліцензіями, має принести до бюджету п'ять мільярдів гривень».

Навіть більше. Плата за ліцензії на здійснення діяльності у сфері організації і проведення азартних ігор і за ліцензії на випуск та проведення лотерей (за планом) у 2021-м принесе Україні 7,443 млрд грн. Але знову ж таки — це лише плани. Навесні депутати мріяли про мільярдні надходження від цього ще в цьому році.

Зеленський: «Я хочу відзначити створення та розвиток системи трансплантології. У найближчі два-три роки повинна працювати мережа трансплантаційних центрів».

Це правда. У наступному році МОЗ отримає значно більше коштів на програми розвитку трансплантології і реабілітації пацієнтів після таких операцій.

Особливий випадок

Зеленський: «Місяць тому я підписав указ про сприятливі умови для розвитку ІТ-індустрії ... Також ми створюємо унікальну для світу віртуальну економічну зону« Дія. Сіті»зі спеціальним податковим, фінансовим і правовим режимом. Цей проект забезпечить розвиток креативного бізнесу і залучення іноземних інвестицій».

Так, все так: Міністерство цифровий трансформації України запускає масштабний проект Diia City, який буде сприяти розвитку інноваційного та технологічного бізнесу в Україні. Diia City — це віртуальна вільна економічна зона зі спеціальним податковим, фінансовим і правовим режимом. Цифрова бізнес країна, в якій не буде існувати кордонів для інвестицій, створення робочих місць або розробки новітніх технологій, в якій, як обіцяють, що не буде втручання держави в реалізацію бізнес-ідей.

Ось тільки роль держави тут скоріше зводиться до того, щоб не заважати. Проект Diia City реалізують здебільшого зацікавлені IT-підприємці, а Мінціфри отримає в результаті відмінну можливість блиснути звітом про виконану роботу.

    Реклама на dsnews.ua