• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Любов з інтересом. Чому СБУ проти пристрасті українців до криптовалюте

Поки світ придумує нові валюти, а також способи заробити на них, силовики пропонують українцям задовольнятися дідівськими методами збагачення
Фото: shutterstock.com
Фото: shutterstock.com
Реклама на dsnews.ua

В Україні чергова хвиля інтересу до криптовалютам була породжена лихим "нальотом" правоохоронних органів на Інститут електрозварювання ім. Патона - співробітники Служби безпеки України в непрацюючому басейні інституту виявила 200 комп'ютерів, які використовувалися для майнінг биткоина. Так українська історія поповнилася прикладом, коли зусилля силовиків спрямовані якщо не на придушення легального бізнесу зі сфери IT-технологій, так на новий його вид, недоступний для їх розуміння.

У цьому зв'язку аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса дотепно зауважив, що правоохоронні органи відчули "запах великих грошей, але поки не можуть зрозуміти, що ж це пахне".

Тобто в даному випадку маємо очевидно перебільшену оцінку загрози для суспільства і неадекватну реакцію спецслужби на факт роботи фабрики по майнингу Bitcoin в інституті Патона.

На думку керуючого партнера юридичної фірми "Юскутум" Артема Афяна, з точки зору СБУ, правопорушення може бути в тому, що не був оформлений договір на використання електроенергії, необхідної для роботи комп'ютерів. У тому, що спецслужба може "нарити" в цьому випадку більш тяжкі порушення, а особливо - за своїм профілем, тобто фінансування тероризму, Афян дуже сильно сумнівається. "Найбільша дурість цієї ситуації в тому, що насправді для фінансування тероризму як не можна краще підходить ніяк не Bitcoin, а готівкові гроші - вони не залишають ніяких слідів, у тому числі електронних", - сказав він.

На думку Афяна, щоб внести ясність у ситуацію з криптовалютами в Україні, держоргани повинні виступити з роз'ясненням про те, що ті не представляють небезпеки, і пояснити, в який момент та в якому обсязі причетні до операцій з криптовалютами повинні заплатити податки.

Але українські держоргани поки думають - заступник голови НБУ Олег Чурий повідомив, що визначення правового статусу биткоина в Україні ускладнюється тим, що немає загального підходу до його класифікації в світі - в одних країнах це товар або інвестиційний актив, в інших - розрахункова грошова одиниця.

"У різних країнах Bitcoin класифікують по-різному - як вірутальную валюту, нематеріальну цінність, віртуальний товар або інше. Зі свого боку, Національний банк України поки що офіційно не підтримує жодна з зазначених визначень", - повідомив Чурий.

Реклама на dsnews.ua

Тому для вироблення спільної позиції НБУ вирішив почати діалог" з цілим переліком держорганів - Міністерством фінансів, ГФС, Держфінмоніторингом, НКЦПФР, Нацкомісією фінансових послуг. "При участі зазначених державних установ це питання буде розглянуто на найближчому засіданні Ради фінансової стабільності, яке планується провести до кінця серпня», - повідомив чиновник.

На думку економіста Андрія Блінова, українські влади щодо криптовалют, швидше за все, візьмуть на озброєння законодавство ЄС. А ЄС вважає Bitcoin засобом обміну.

У світовому масштабі

Останнім часом до биткоину застосовували безліч космічних метафор, і тепер їх можна сприймати буквально. Blockstream Inc. випустила відео-тізер, що сколихнув як ентузіастів кріптовалюти, так і любителів космосу. Компанія вирішила втілити ідею одного з розробників биткоина Джэфа Гарзика про супутниковій системі, яка транслює блокчейн Bitcoin з космосу.

Blockstream планує зробити лежить в основі биткоина цифровий гросбух доступним в реальному часі через супутниковий сигнал. Таким чином, навіть ті, у кого доступ до інтернету обмежений або відсутній зовсім, зможуть торгувати і майнить биткоины. Компанія також рекламує таку послугу, як додатковий рівень надійності блокчейна - він захистить дані у випадку мережевого збою. Плюс частина даних буде переміщена з основної мережі, що дозволить підвищити швидкість укладення угод, повідомляє Bloomberg.

"Ми очікуємо, що розширення кількості користувачів з доступом до блокчейну Bitcoin завдяки безкоштовної трансляції з супутника Blockstream позитивно позначиться на ставленні до биткоину і збільшить його використання", - написав у своїй заяві співзасновник Blockstream Адам Бек.

Наземні станції, звані телепорт, транслюватимуть публічний блокчейн на мережеві супутники, які потім передадуть дані по всьому світу. На даний момент мережа складається з трьох геосинхронних супутників, розташованих в різних точках над землею, забезпечуючи покриття Африки, Європи, Північної та Південної Америки, але до кінця 2017 р. Blockstream планує охопити практично кожного жителя планети".

Супутники Blockstream використовують GNU радіо - програмне забезпечення з відкритими вихідними кодами для Software-Defined Radio (SDR), яке не потребує спеціалізованому обладнанні. Сам супутник використовує ПЗ з відкритими вихідними даними FIBRE. "Спільно ці технології відкритого доступу створюють супутникову мережу Blockstream, забезпечуючи можливість безкоштовно надавати послугу при мінімальних витратах", - йдеться в прес-релізі Blockstream.
Хто завгодно може прийняти сигнал за допомогою невеликої супутникової антени і безкоштовного програмного забезпечення USB SDR. Загальна вартість устаткування для одного користувача складе близько $100, за даними сайту Blockstream.

Биткоин ставить рекорди

Вартість биткоина зросла з $956 (1 січня) до $4,204 (16 серпня), збільшившись 4,39 рази з початку року і до 5 млн разів з моменту першої появи вісім років тому. Добовий оборот торгів биткоина на обмінних ринках Poloniex, Bittrex, Kraken перевищує $1 млрд. Ринкова капіталізація Bitcoin подолала позначку в $70 млрд.

А поки биткоин ніжиться в променях загальної уваги, інша криптовалюта - этериум - ставить власні рекорди. У вівторок этериум справив 400 тис. транзакцій - це рекорд для будь-якого публічного блокчейна і на 40 тис. транзакцій більше, ніж рекорд биткоина. Збільшення обсягів транзакцій ніяк не вплинуло на вартість этериума - останні кілька тижнів вона утримується в районі $300, +/- 20 доларів - стандартне коливання кріптовалюти. Раніше вартість этериума і биткоина були тісно пов'язані - обидві кріптовалюти піднімалися і опускалися практично синхронно. Розрив у коливаннях обумовлений, зокрема, тим, що зі зльотом биткоина частина власників этериума поспішає капіталізувати на ціновому стрибку, переводячи свої этеры в биткоины. До того ж постійний приплив нових ICO (попереднє розміщення токенів - аналог IPO для кріптовалюти) на основі этериума впливає на ціну, оскільки власники этеров інвестують свою валюту в ці проекти.

Історія повторюється

Експерти розглядають карколомний злет биткоина з іншої точки зору - історія кріптовалюти занадто коротке, щоб казати про повторах, але незмінним залишається правило, що вартість будь-яких акцій, як би високо не піднялася, рано чи пізно йде на спад. Менше місяця тому биткоин пережив своє "кривава неділя", коли його ціна різко ковзнула вниз, впавши нижче позначки в $2 тис. Згодом вона піднялася більш ніж у два рази, а експерти заговорили про крипто-міхурі.

В 90-е аналогічна ситуація відбувалася з американською компанією AOL - тоді капіталізація піонера доткома злетіла до $220 млрд у 2000 р. Інтернет-провайдер планував забезпечити інтернетом всіх, у кого є ПК і телефонна лінія, так само як Blockstream прагне доставити биткоин в кожен куточок землі. І так само, як биткоин змушує конкурентів адаптувати стратегію блокчейна, AOL диктував свої умови інтернет-ринку. Зліт компанії залучив нові ідеї і підприємницький талант, в той час як інші гравці залишилися з нульовим прибутком або зовсім йшли в збиток.

Частина з тих човнів потонуло, інші, такі як Amazon.com Inc. і Google, не потребують представлення.

Ринок криптовалют поки що становить 4% від ринку компаній "дотком" на піку міхура, і поки інституційні інвестори ставляться до нього з високою часткою обережності. Розподіл капіталу на ринку криптовалютных компаній також знаходиться в зародковому стані. Новоявлені биткоиновские мільйонери незабаром почнуть реінвестувати свої криптосостояния, і нова хвиля підприємців готується заробити на рух капіталу.

На початку року Bitcoin був єдиним великим гравцем, охопивши 87% ринку. Тепер його частка скоротилася майже вдвічі - до 45%. У 2017 р. ICO залучили $1,2 млрд, що в чотири рази перевищило аналогічний показник попереднього року. Минулого тижня децентралізована платформа зберігання даних Filecoin мобілізувала $200 млн в ICO завдяки тому, що на попередньому закритому розміщенні токенів (pre-ICO) залучила $52 млн від таких інвестиційних компаній, як Andreessen Horowitz, Digital Currency Group Sequoia Capital, Union Square Ventures і Winklevoss Capital. Загальним рахунком Filecoin вдалося залучити $252 млн і перевершити за показниками попереднього лідера рейтингу найбільш популярних ICO - Tezos, місяцем раніше привлекшем $232 млн.
Марку Твену зазвичай приписують цитату: "Історія не повторює себе, але вона нерідко римується". Біржові індекси тому підтвердження. У свій час AOL породив розквіт доткома, досягнувши піку в січні 2000 р., з покупкою компанії Time Warner Inc. Незабаром після цього індекс Nasdaq, включав значну кількість інтернет-компаній, що досяг піку у 5,132.52 пункту, а в наступні 30 місяців обрушився на 78%.

З часом биткоин перестануть вважати валютою хакерів і спекулянтів. Він стане мейнстрімовий криптовалютой, доступною кожному, і досягне свого піку. Буде це $5К, $50К або $500К, які обіцяють нам адепти криптовалютного ринку, залежить від того, коли історія народить нову риму. Схоже, що тільки українці залишаться все такими ж традиційно орієнтованими і бідними.

    Реклама на dsnews.ua