• USD 27.5
  • EUR 32.4
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Битва за куби. Кабмін хоче змусити мешканців трьох мільйонів квартир платити за газ більше

В уряді запропонували підвищити норматив споживання газу населенням в 1,3-2,6 рази
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Хочу побільше

Міністерство енергетики розробило проект постанови про підвищення норм споживання газу населенням, яке не має лічильників, а також ввести подвійні норми - для літнього і зимового періодів. Згідно з проектом для абонентів, які використовують газ лише для газової плити і мають централізоване гаряче водопостачання, нинішню норму в 3,28 куб. м на людину запропоновано підвищити до 5,2 куб. м, а в період з жовтня по березень - до 7,6 куб. м.

Для споживачів газу, у яких є газова плита, але немає централізованого гарячого водопостачання, нинішня норма в 5,39 куб. м на людину може бути підвищена до 7,1 куб. м на людину в місяць, а в опалювальний період - до 12 куб. м. Таке підвищення передбачено і для користувачів, у квартирах яких є централізоване гаряче водопостачання, але воно відключається (таке нерідко відбувається навіть у столиці в літні місяці).

Якщо ж у клієнта, крім газової плити, є ще й газова колонка, то норма в 10,49 куб. м на людину, за пропозицією Міненерго, повинна підвищитися до 16,3 куб. м, а в період з жовтня по березень - до 27 куб. м.

У пояснювальній записці до проекту постанови пропозицію підвищити норми пояснюється просто - нинішні надто низькі, населення споживає газ "безконтрольно" і в результаті використовує безкоштовно 383 млн куб. м газу на рік на суму 2,7 млрд грн.

Міненерго підрахувало, що ця ініціатива торкнеться жителів 3,3 млн квартир - саме стільки житла (або 24,9% житлового фонду) до цих пір не оснащені лічильниками газу. Крім того, зазначає міністерство, в 1,8 млн квартир (що становить 18,3% від житлового фонду) встановлені лічильники газу, термін експлуатації яких вже перевищив 20 років, і вони потребують заміни.

"ДС" вирішила розібратися, для чого Міненерго вийшло з такою ініціативою і хто від цього виграє.

"Законні" терміни

Повного охоплення споживачів індивідуальними лічильниками газу влади домагаються давно. Ще в 2011 р. був прийнятий Закон "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", згідно з яким населенню, яке використовує його комплексно, зокрема для опалення, лічильники мають бути встановлені до 1 січня 2012 р., для тих, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води (газова плита + газова колонка) - до 1 січня 2016 р., а для тих, хто використовує газ лише для плити - до 1 січня 2021 р. Згідно з цим законом, якщо до зазначених дат лічильники не будуть встановлені, то постачання газу таким клієнтам припиняються.

Встановлювати газові лічильники населенню облгази, які забезпечують транспортування ресурсу до квартир, повинні безкоштовно. Але "безкоштовно" - це лише фігура мови, тому що насправді компенсація облгазам витрат на установку лічильників вже закладена в тариф на їх послуги, які сплачують споживачі.

Вигідно чи не вигідно

Однак питання про доцільність встановлення лічильника вельми дискусійне: кому-то лічильник вигідний, а кому-то дуже навіть немає. Адже, згідно з нормою споживання газу, стягується плата за нього в розрахунку на одного зареєстрованого у домогосподарстві людини. Тобто якщо в квартирі, де немає лічильника, офіційно проживають двоє, то норма подвоюється.

Реклама на dsnews.ua

Тому там, де немає лічильника і українці платять не за фактичне споживання газу, а за норматив, у двох сторін - облгазів і споживачів - завжди присутнє бажання обдурити один одного.

Наприклад, для квартир, де є газова плита і централізоване гаряче водопостачання, норматив газу становить 3,28 куб. м, а в таких квартирах, але без гарячого водопостачання - 5,39 куб. м на людину. Другий норматив більше, оскільки передбачається, що українці гріють воду в каструлях на газовій плиті, тоді як більшість вже встановили електричні бойлери і тепер просто переплачують зайві гроші облгазам.

Українці ж не залишаються в боргу перед облгазами та також їх хочуть надути - у багатьох квартирах офіційно зареєстровано значно менше людей, ніж фактично проживає, тобто домогосподарство в такому випадку платить за газ значно менше, ніж споживає. Саме з цієї причини багато власників квартир ніяк не бажають встановлювати лічильник.

Щоб зрозуміти, чи вигідно мати лічильник, досить подивитися на дані Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, яка підрахувала, що фактичне споживання газу тільки для приготування їжі на домогосподарство (не на людину, а на квартиру) у 2019 р. склало 108 куб. м в рік, або 9 куб. м на місяць, для приготування їжі та підігріву води - 257 куб. м (21,4 куб. м на місяць), для використання в тому числі і для обігріву житла - 1036 куб. м. Домогосподарство в Україні складається в середньому з 2,5 людини.

Крім того, потрібно врахувати, що якщо у облгазу руки до безкоштовної установки лічильника ще не дійшли, можна замовити цю послугу у компанії, яка має відповідні дозволи на проведення подібних робіт. Але при цьому доведеться викласти зі своєї кишені 3-5 тис. грн, оскільки у вартість входить не тільки ціна самого приладу, але і розробка проекту і вартість робіт.

Знову туди ж

Боротьба за норми споживання газу населенням ведеться вже не перший рік. Наприклад, нормативи, що передбачають споживання різними категоріями абонентів 6, 9 і 18 куб. м газу на місяць, які були встановлені ще в 1996 р., у квітні 2015 р. були знижені вдвічі урядом Арсенія Яценюка. Це був логічний крок, оскільки напередодні (у березні 2015 р.) тарифи на газ для населення були підвищені практично втричі.

Проте облгази не хотіли зниження нормативів. Оскільки ціни на газ для населення були нижче ринкових, вони традиційно цим користувалися: записували на побутових споживачів газу більше, ніж ті споживали, а різницю між записаним на папері та фактично поставлених населенню газом продавали промисловим підприємствам за більш високою ціною. Тому облгази рішення Кабміну про зниження норматив оскаржили в судах. Уряд в березні 2016 р. пішло на компромісний варіант - встановило найнижчий норматив не 3 куб. м, а 4,4 куб. м, а другий і третій нормативи - відповідно на рівні 7,1 і 14 куб. м. Але облгази продовжували судитися, і в результаті в кінці 2018 р. виграли справу - зниження нормативів було визнано незаконним. Надихнувшись перемогою, облгази стали надсилати споживачам попередження, що оскільки знижені нормативи були визнані незаконними, то ті, мовляв, заборгували їм круглі суми, які в разі чого можуть бути з них стягнені.

Уряд Володимира Гройсмана у цій ситуації вирішив піти ва-банк і в лютому 2019 р. переустановило знижені нормативи заново - на тому ж рівні.

Однак і це рішення Кабміну за позовом компаній "Оператор газорозподільної системи "Миколаївгаз" і "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" було визнано Окружним адміністративним судом Києва незаконним. Тепер справа перейшла в апеляційну інстанцію і розглядається в Шостому апеляційному адміністративному суді.

До речі, пропозицію Міненерго про підвищення нормативів споживання газу, яке йде врозріз з колишньою позицією Кабміну про низькі нормативи, незабаром після появи на сайті міністерства зникло. Якщо вдатися до конспірології, то можна припустити, що це пов'язано з тим, що найближче засідання Шостого апеляційного адмінсуду має пройти 2 червня. Можливо, пропозицію Міненерго зникло саме тому, що суд може повернути колишні норми.

    Реклама на dsnews.ua